Nem enyhül a gyógyszerhiány, hónapokig is hiába kereshetünk egy-egy készítményt
Egyszerre okoz fennakadásokat a gyógyszergyártásban és megugró keresletet a patikákban a világjárvány. Ez meggátolja az állandósulni látszó, olykor nehezen menedzselhetővé duzzadó gyógyszerhiány leküzdését.
„Egyszerűen hozzászoktunk az elmúlt években, hogy hosszú listája van az aktuális hiánycikkeknek. Helyettük más márkanevű, de a receptre felírttal azonos hatóanyagú készítményt ajánlunk a betegnek. Az esetek nagy részében ez megoldás” – jellemezte beletörődéssel a helyzetet egy forgalmas budai gyógyszertár vezetője. Valóban nem új keletű jelenség, hogy
egyik-másik gyógyszer szállítása hónapokra, akár fél évre is leáll,
ám a koronavírus-járvány újabb problémákat okozott.
Mivel a Covid-fertőzésre nincs speciális gyógymód, a tüneti kezelésre szolgáló szerek patikai forgalma nőtt meg. Akik tehetik – azaz futja a nyugdíjukból vagy a jövedelmükből –, készleteznek, egyszerre kiváltva háromhavi receptet, és minden eshetőséggel számolva a vény nélkül kapható szerekből is bőséges választékot tartanak otthon.
A vényköteles favipiravirral előfordult, hogy egy-egy nap nem kaptak belőle a gyógyszertárak. Hirtelen kellett alkalmazkodni a kórházi igényekhez is: olyan mennyiségben igényeltek az intenzív ellátáshoz szükséges eszközöket és gyógyszereket, hogy időbe telt mindent összeszedni. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) nyilvántartása szerint jelenleg 1347 gyógyszer számít hiánycikknek: egyesek gyártási vagy alapanyaggondok miatt, más termékek pedig a megnövekedett igények következtében.