Civilek ukrán módra: pénzt gyűjtenek, fegyvert vesznek, a kiképzést is vállalják

4 perc

2022.11.18. 07:30

Adományból vett lánctalpasokkal, összekalapozott felfegyverzett drónokkal halad előre az ukrán hadsereg. Ahol az állam gyenge vagy nehézkes, ott civil szervezetek veszik át a feladatát.

Csatát gyalogsággal lehet nyerni, háborút viszont logisztikával – állapította meg az első világháborúban John J. Pershing amerikai tábornok. Ebbe kapaszkodnak az ukránok, amikor az orosz invázióval szembeni védelmet szervezik, és a feladat egy részét tudatosan civilekre bízzák. Az alapítványi szereplők ott lépnek be, ahol az állam túl nehézkes, lassú, bürokratikus.

Egy dollár katonai adomány feleslegessé tesz tíz dollár humanitárius segélyt

– hangoztatja Jevhen Szolonina, a Come Back Alive alapítvány munkatársa, amely első nem állami szereplőként kapott engedélyt halált okozó fegyverek közvetlen külföldi beszerzésére. Mint mondja: sokkal drágább helyrehozni a károkat, mint megakadályozni az erőszaktevő rombolását.

Kijevi riport: A generáció, amelyre rászakadt az orosz önkény megállításának terhe

Míg Herszonban a felszabadulást ünneplik, Kijevben nem érezni a háború eddigi legnagyobb győzelmének örömét. Hosszú harcra, véget nem érő védekezésre készülnek. Az ukránok meghalni is készek a „továbbrugdosott demokráciájukért". És ezt bizonyítani is kénytelenek.

A fegyverekre pénzt gyűjtő alapítványok mindenütt jelen vannak Kijevben és az interneten. Kávé mellé, metróban várakozásnál egy gyors kattintás, és megy az adomány. Például Szerhij Pritula alapítványának. Kezdetben, a Krím 2014-es annexióját követően a színész és tévés bemondó számlájára lehetett utalni, és ő abból igyekezett kisegíteni a különböző egységeket. Február 24-e óta a nevét viselő alapítvány szintet lépett, négy logisztikai központot tart fenn, és nem pusztán elsősegélydobozokat gyűjt, de páncélozott csapatszállító járműveket, zsákmányolt szovjet tankok javításához szükséges alkatrészeket és harci drónokat is.