Megvalósíthatja-e Donald Trump a NER-t az Egyesült Államokban?

4 perc

2024.11.07. 13:00

2024.11.07. 15:56

Mostanra már biztos, hogy a republikánusok fordítottak a Szenátusban, érdemes tehát megnézni, hogy milyen lehetőségeket nyújt az amerikai parlamentarizmus Donald Trumpnak a hatalma bebetonozására. Eljön-e a demokrácia vége, ha a republikánusok a Képviselőházban is megszerzik a többséget?

Az Amerikai Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak fogják hívni, ez mostanra már vitathatatlan ténnyé vált. Kérdés azonban, mekkorát is nyert valójában a Republikánus Párt a választásokon.

Ezt egyelőre nem tudjuk, mivel a képviselőházi helyekért még tart a verseny, és bár valószínűsíthető, hogy a Szenátushoz hasonlóan itt is republikánus többség áll elő, még napokba, de az is lehet, hogy hetekbe telik, mire a sejtésből bizonyosság válik.

Az amerikai politikában ez a masszív többség nem lenne egyedülálló teljesítmény, olyannyira nem, hogy

külön terminusuk is van rá, ez a trifecta,

amit leginkább mesterhármasnak lehet fordítani. Ez azt jelenti, hogy a választáson győztes párt megszerzi a többséget a kétkamarás törvényhozásban, azaz a Szenátusban és a Képviselőházban, valamint ő adja az elnököt is.

Épül a republikánus NER?

Ez így elsőre példátlan hatalomkoncentrációnak tűnik, és távolról nézve, különösen a magyarországi viszonyok ismeretében okkal merülhet fel a kérdés, hogy vajon egy republikánus NER születésének vagyunk-e tanúi.

A helyzet ennél bonyolultabb, nem utolsó sorban azért, mert az amerikai demokrácia építői annak születésétől fogva arra törekedtek, hogy az abszolút hatalmat senki se tudja tartósan gyakorolni az országban.