szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Irán közölte szombaton, hogy másodjára is sikerrel küldött fel a világűrbe egy majmot, és épségben vissza is hozta a Földre.

"Haszan Róháni elnök (...) gratulált az iráni tudósoknak és szakértőknek, amiért egy második élőlényt is sikerrel küldtek fel az űrbe" - jelentette az IRNA állami hírügynökség.

Róháni a Twitteren keresztül üdvözölte a sikert. Közlése szerint a majmot Fargamnak (Ígéretesnek) hívják, s visszahozták a Földre "épen és egészségesen". "Összességében ez a második világűrbe felküldött majom, amely tökéletes egészségben tért vissza Iránba" - írta az elnök.

Hivatalos weboldala, a president.ir arról számolt be, hogy a Padzsohes (fárszi nyelven Kutatás) típusú rakéta Irán első folyékony hajtóanyagú rakétája volt. A közlés nem tért ki arra, hogy a kísérletet mikor hajtották végre, sem más részletekre.

A sikeres felbocsátás újabb demonstrációja az ország rakétapotenciáljának, amely aggodalmat kelt a nyugati hatalmak és az öböl menti államok között Teherán atomhatalmi törekvései miatt.

Az első, majommal végrehajtott űrkísérletet - amelynek keretében 120 kilométeres magasságot ért el a rakéta - januárban jelentette be az iszlám köztársaság. Az űrben járt emberszabásúról kiadott két fotócsomag egyike azonban egy másik majmot ábrázolt, kétséget ébresztve a külföldi megfigyelők között a felbocsátás valódi sikerét illetően.

Az Egyesült Államok és szövetségesei attól tartanak, hogy nagy hatótávolságú ballisztikus rakétatechnológiáját Irán nukleáris robbanófejek célba juttatására használhatja fel. Teherán ugyanakkor azt állítja, hogy atomprogramja kizárólag békés, energiatermelő célokat szolgál.

Kína és Oroszország együtt követeli az Iránt érintő amerikai szankciók feloldását

Kína és Oroszország együtt követeli az Iránt érintő amerikai szankciók feloldását

Szente Vajkra bízta Orbán Viktor a március 15-i ünnepség rendezését

Szente Vajkra bízta Orbán Viktor a március 15-i ünnepség rendezését

L. Simon László, az Ismerős Arcok frontembere és az EDDA billentyűse is kapott állami díjat március 15-e alkalmából

L. Simon László, az Ismerős Arcok frontembere és az EDDA billentyűse is kapott állami díjat március 15-e alkalmából

Lakásszínház nyílik ősszel a 2023-ban elhunyt Lang Györgyi otthonában

Lakásszínház nyílik ősszel a 2023-ban elhunyt Lang Györgyi otthonában