Tetszett a cikk?

A WAN2 magazin a közelgő Sziget fesztivál idei nagyszínpados külföldi neveit veszi sorra; minden napra ajánl nézni és hallgatnivalót. A hvg.hu most ezt a menüt közli folytatásokban: naponta új és új ajánlatok! Terítéken: augusztus 13-14!

Üvöltő szelek
Korn, 13. szombat, 21:30, Nagyszínpad

Zord is és hangos is
Korn
© wikipedia.org
Senki sem mondhatja, hogy a Korn nem tett meg mindent azért, hogy valódi közellenség váljon belőlük.

Hiába készült el a Blind extrabeteg videója, hiába a sírós-hörgős, mégis feszes tempójú őrület, hiába az Amerika konzervatív felével incselkedő Family Values-turné. Hiába hangolták mélyre -a szobafogságot is vállalva- tizenévesek százezrei a hobbigitárt, a Kornnak az egyszerű iskolateremtés jutott, be kellett érniük ennyivel. Ha nincs a Life Is Peachy és a Follow The Leader egetverő sikere, valószínűleg nem létezett volna a szakirodalom által „nu metal hullám”-ként emlegetett jelenség.

A Korn debütáló lemezének ’94-es megjelenésekor még nem lehetett tudni, hogy a hétköznapi szociohorror Korn féle feldolgozására milliók bólintanak majd rá, és rögtön olyan nevek társaságában turnézhatnak majd, mint Ozzy Osbourne, a Megadeth és a Marilyn Manson. Bebizonyosodott, hogy a koncertezés legalább annyira lételemük, mint a rafináltan sokkoló képanyagok. A soron következő három lemezből a Follow The Leader hiphopos kilengéseivel igyekeztek kitörni a maguk teremtette járomból.

A zenekar tagjai eközben mindenféle érdekességekkel foglalkoztak. Jonathan Davis énekes például sorozatgyilkos-múzeumot nyitott, hivatalosan is színésszé vált és egy horror-író multimédia DVD-jére szerzett zenét. Zenét szereztek a Tomb Raider folytatásához, a nem túl érdekesre sikeredett Issues első kislemezes dalát pedig a South Park egyik epizódjában mutatták be.

Persze, előbb-utóbb elő kellett állniuk az eddigieken túlmutató lemezzel. Az Untouchables-szel elérték az extrémnek becézett metál tökéletességét, és láthatták, hogy azon túl már valóban nincs semmi. Ezzel a tudással felvértezve pedig már igazán könnyű volt belátni, hogy az elmélyült hallgatásra szakosodott, nyersességében is nagyívű rock maga az egy helyben topogás, a Korn-hívők népes családjának pedig megoldásokra és nem rejtélyekre van szüksége.

Lehet, ezen a ponton sokallt be Brian „Head” Welch, és hagyta el a Kornt a hittérítés kedvéért, az egyszeri rajongók azonban aligha sajnálják, hogy a kevesebb műgonddal, egyszerűbb eljárással készített, de éppen ezért jobban a zsigerekre ható kukoricát kapják vacsorára.

Mi jut eszedbe a színésznőről?
Juliette and The Licks, 14., vasárnap, 18.00, Nagyszínpad

Nem játssza meg magát
Juliette And The Licks
© sziget.hu
Juilette Lewis nem csak színésznőként elsőrangú, hanem rockcsajként is rendben van: ő az év egyik legkellemesebb meglepetése.

Ahogy az angol New Musical Express fogalmazott: „Egy zenekar színésznővel a frontján és nem csapnivaló? Megőrült a világ?!”. Lewis amúgy nem kezdő csirke a rockfronton: ’94-ben egy Melissa Etheridge-dalban szerepelt, egy évvel később egy PJ harvey számot énekelt a Strange Days című filmben, egy éve pedig a Prodigy új albumához kölcsönözte a hangját.

A Született gyilkosok sztárja és négytagú zenekara (Todd Morse – gitár, Paul Ill – basszusgitár, Kemble Walters – gitár, billentyűk, Jason Morris – dob) – mely 2003-ban alakult, első koncertjét pedig Johnny Depp Viper Room nevű Los Angeles-i klubjában adta - ugyan nem váltja meg a világot, de nem is azért szeretjük. A You’re Speaking My Language című debütáló album erős hatóanyag: a lemez, melynek munkálataiban segéderőként az egykori 4 Non Blondes-os, Linda Perry is közreműködött, afféle update-elt klasszik rock, valahol a VH1 múltidéző kínálata és az MTV2 virgonc rockforradalmárai között. Kicsit 70-es évek garázsrock a’ la Stooges, kicsit angol punk-rock a’ la Pistols, kicsit west coast rock a la Fleetwood Mac, kicsit csajos new wave vagy -rock a la Pretenders, The Go-Go’s vagy Runaways, kicsit PJ Harvey, kicsit Courtney Love, kicsit Van Halen.

Szerethető és dögös rockkutyulmány.

Franz Ferdinand: ez mostan a popzene (Oldaltörés)


Franc belétek!
Franz Ferdinand 14., vasárnap 21.00, Nagyszínpad

Náluk a kulcs a korhoz?
Franz Ferdinand
© sziget.hu
Akárhogy is nézzük, a Franz Ferdinand az elmúlt néhány év egyik kulcszenekara, a jelenlegi interkontinentális gitárpop színtér new wave-retró őrületének kirobbantója, az art-punk/art-pop attitűd lángra lobbantója, a gyógyegérség és a kúl bénaság rekonstruktőre és felkent lovagja, a popzenei formalizmus újjáélesztője. Ámen.

Mindent elmondtak és leírtak, elmondtunk és leírtunk már a Glasgowban alakult négytagú zenekarról, de nem árt, ha a nagy előadás előtt még egyszer ismétlünk.

A Franz Ferdinand igazi outsider zenekar, a feszítős, szakmázós, összhangzattanos, hülye zenekánon antitézise. Tulajdonképpen klasszikus sztori: művészeti főiskolás fejek, a Glasgow Scool Of Art hallgatói, akik a város menő művészkommuna-negyedében bérelnek közös lakást - jobban mondva egy üres raktárépületet, amit The Chateau-nak neveznek - és itt szerveznek táncos, zenés, kiállításos, happeninges estéket.

A Franz Ferdinand ebből a bohém katyvaszból nőtt ki valamikor 2001-ben, a következő évben már elkészült az első EP anyaga, 2003-ban kijött az első kislemez.

A történet innentől díszmenet: a zenei sajtó okosai egyre többször súgnak össze, természetesen megszületnek az első buta címkék is – „a skót Interpol”, meg ilyenek -, aztán mire 2004 elején kijön a Take Me Out kislemez, majd tavasszal a cím nélküli debütalbum, a Franz Ferdinand Britannia első számú kultuszzenekara, és a number one trendformáló együttes. A mai színtér már tele van csupa kis Franz Ferdinanddal: a Maximo Park, az Editors, a Bloc Party és társaik mind-mind a Franz köpönyegéből bújtak elő, és ezzel persze nincsen semmi baj.

A Franz Ferdinand leginkább a 80-as évek legelejére repíti vissza a hallgatót. Azt a new wave-retrót, amit a Strokes, meg az Interpol indított el az Atlanti-óceán másik partjáról, Alex Kapranos és tettestársai csupa nagyon angol, nagyon szellemes, groteszk, ironikus, mégis vadul formalista, néhol katonásnak tűnő, néhol a Kraftwerk robotjaira hajazó gesztussal csavarták meg. S, hogy még izgalmasabb legyen az egyveleg: skótjaink az evidens párhuzamként citálható kora 80-as évek mellett a rocktörténet legjobb pontjairól idéznek: Kinks, Blondie, B-52’s, Talking Heads, Pixies, Blondie, Beatles, Television, Pulp, Blur.

A Franz Ferdinand univerzumában a „pop” és az „art” nem ellentétes, hanem rokon, sőt: egymást kiegészítő, néhol egymást lefedő, néhol komplementer fogalmak. Kedves pajtások, el ne higgyétek tehát, hogy a Franz Ferdinand „elvont” vagy „alternatív” – attól, hogy hülye országban élünk, létezik még olyan, hogy valami popzene, de jó és nem ciki.

A Sziget szempontjából a legfontosabb: a skót kvartett kiváló koncertzenekar; feszes, dögös és pörgős. A tavalyi wieseni fesztiválon például úgy táncoltatott meg több ezer nézőt - punkokat, rockereket, alterosokat és hippiket egyszerre - mint annak a rendje. Mindezt a zenekarra jellemző antirock and roll módon: öltönyben, nyakkendőben, elegáns félcipőben, hátuk mögött a szokásos hangfalhegyek helyett csak egy-egy kis gitárerősítővel és egy közepes basszuserősítővel, meg - a rockos doberdő helyett - egy, még az alapelemeket is alig tartalmazó SZTK-dobszerkóval.

Tényleg, srácok, hadd mondjuk el még egyszer: ez mostan a popzene.

Világ

A Franz Ferdinand vitte el a Mercury-díjat

A skót rockzenenekar bemutatkozó lemeze a The Streets, a Keane zenekar, Belle And Sebastian és a The Zutons lemezét előzte meg. A díjjal 20 ezer angol font jutalom jár.

MTI Kult

Díjeső vár a briteknél a Franz Ferdinandra

A rangos brit popzenei díj, a Brit Awards jelöltjeinek listáján tarol a tavalyi év sikerzenekara, a Franz Ferdinand. A skót retro-rockerek öt jelölést kaptak. A díjakat február 9-én osztják. Bekerült a kategóriák közé a legjobb élő produkció-, és kikerült a legjobb dance produkció díja.

Hárs Géza Kult

Minden megvolt

Semmi olyat nem használunk, amit ne hallottunk volna már valahol. Nem akarjuk meghaladni a forrásainkat. – fejtette ki ars poeticáját a New York-i Mooney Suzuki zenekar a Boston Globe-nak. A másolat-hullám lovagjai ők, vagy hagyománytiszteletről van szó? Mintha jelmezbállá vált volna a rock, ahol mindenki a papa cuccait hordja. Vagy a kosztümök mégis egyéniségeket takarnak?

A WAN2 megmondja

Csináld meg a fesztivált! II.

A WAN2 magazin a közelgő Sziget fesztivál idei nagyszínpados külföldi neveit veszi sorra; minden napra ajánl nézni és hallgatnivalót. A hvg.hu most ezt a menüt közli folytatásokban: naponta új és új ajánlatok! Második nap: augusztus 11.

A WAN2 megmondja

Csináld meg a fesztivált!

A WAN2 magazin a közelgő Sziget fesztivál idei nagyszínpados külföldi neveit veszi sorra; minden napra ajánl nézni és hallgatnivalót. A hvg.hu most ezt a menüt közli folytatásokban: naponta új és új ajánlatok! Elsőként: augusztus 10.

A WAN2 megmondja

Csináld meg a fesztivált! III.

A WAN2 magazin a közelgő Sziget fesztivál idei nagyszínpados külföldi neveit veszi sorra; minden napra ajánl nézni és hallgatnivalót. A hvg.hu most ezt a menüt közli folytatásokban: naponta új és új ajánlatok! Harmadik nap: augusztus 12.

Villanymozdonyokra cserélték a dízeleket Kaliforniában, ami utána történt, arra korábban 30 évet kellett várni

Villanymozdonyokra cserélték a dízeleket Kaliforniában, ami utána történt, arra korábban 30 évet kellett várni

Bayer Zsolt reagált Ferenc pápa halálára, akit anno „demens vénembernek, gazembernek” nevezett

Bayer Zsolt reagált Ferenc pápa halálára, akit anno „demens vénembernek, gazembernek” nevezett

A Fidesz vészesen öregszik, a frakciótitánok közül már 16 nyugdíjkorban van

A Fidesz vészesen öregszik, a frakciótitánok közül már 16 nyugdíjkorban van

„Politikussal barátkozni – ennél rosszabbat el sem tudok képzelni” – Russell Howard brit stand-upos a HVG-nek

„Politikussal barátkozni – ennél rosszabbat el sem tudok képzelni” – Russell Howard brit stand-upos a HVG-nek