Az új fejlesztésű, 520 lóerős 4.0 TFSI erőforrás papíron átlagosan csupán 10,2 liter üzemanyagot igényel 100 kilométerenként. Hogyan lehetséges ez? Számos menethelyzetben egyszerűen lekapcsol a nyolcból négy hengert, alapfelszereltség a stop-start rendszer és a fékezési energia újrahasznosítása is.
Bla, bla, bla - gondoltam. Vezettem már S8-ast, nem is egyszer. Először 19,3, másodszor 21 liter környékén alakult a tesztfogyasztás, igaz városban és a Lamborghini motorral. Hogy mennyire takarékos az új S8? Kipróbáltuk. Nem volt nehéz dolgunk, mert a szervezők befenyítettek 100-200 eurós bírságokkal, meg azzal, hogy a spanyol rendőrök lesben állnak minden sarkon és minden olajfa mögött. Rendőrt nem láttunk, de a Circuito de Navarra felé vezető úton csak tempomattal mentem, szigorúan betartva minden szabályt. Volt olyan pillanat, amikor 10,3 literre lement az átlagfogyasztás, az 50 kilométeres tesztút végén 11 litert mutatott a fedélzeti számítógép, mert az utolsó kanyarokban nem bírtam már, és S fokozatba kapcsoltam az addig takarékos E fokozatban használt automatikus váltót. Váltótársam egy hasonló hosszúságú szakaszról 11,6 literrel hozta vissza a kocsit, én egy harmadik túrán betartva a sebességhatárokat, néha-néha kihúzatva az autót 180 kilométer/órás sebességig 11,4 literes átlagot értem el. Volt olyan kolléga, aki 9,3-as eredményről is beszámolt. Versenypályán ugyanakkor megetettük a 40 litert az S8-cal.
Apropó versenypálya. Nagy élmény volt az új navarrai pályán csapatni, de az S8-as nem versenyautó. Értettük a szervezők szándékát, hogy érdemes kipróbálni ott is, ahol nem villantanak le lépten-nyomon. Ha valaki S8-ast vesz, valószínűleg nem a fogyasztásmérő lesz a központi kijelző főtémája.
Ormótlan nagy testével, hosszú tengelytávjával, nagy tömegével és túlzottan okos menetstabilizáló rendszerével kínlódás volt az izgalmas pálya. Amikor azt hittük, hogy Alonsóként daráljuk be a visszafordítót, akkor a blokkoló fékkel szépen elhagytuk a pályát, amikor azt vártuk volna, hogy szélvész sebesen bekanyarodunk, akkor alulkormányzottként pattantunk le az ideális ívről, amikor pedig túl hamar léptünk le a gázról, a mögöttünk meginduló fenék okozott kisebb riadalmat. De csak kisebbet, az elektronika mindig beleszólt, helyre tette tévedésünket, és mint egy mindentudó apuka kedvesen megdorgálva felhörgött újra.
A hangja szebb kívülről hallgatva, az S8 luxusautó, a beltérben külön mikrofonok dolgoznak a legtökéletesebb vibrációmentességért. Csak hang és kép, semmi nem zavarhatja a milliomost vezetés közben. Amint a V8-as motor V4 üzemre vált, zajcsillapító rendszer lép működésbe, amely célzott ellenhangokkal oltja ki az utastérbe jutó nemkívánatos zajokat. A zavaró rezgéseket mindeközben motortartó ágyazások mérséklik hatékonyan.
4.0 TFSI Az S6, S6 Avant, S7 Sportback és S8 modellekben enyhén eltérő konfigurációban megjelenő 4.0 TFSI teljesítménye a 309 kW (420 LE) és 382 kW (520 LE) lehet, míg maximális forgatónyomatéka 650 newtonméter. Hengersorai klasszikus 90 fokos szögben állnak, négy vezérműtengelye és segédberendezései, lánchajtása helytakarékos módon, a hátsó oldalán kaptak helyet, forgattyúháza pedig alumínium-szilícium öntvény. A nyolchengeres erőforrás igen könnyű, s kompakt konstrukciójának köszönhetően mindössze 497 milliméter hosszú.
Az üzemanyag-ellátásról az Audi FSI közvetlen becskendezése gondoskodik. A beszívott levegőt a szívócsatornában működő, kapcsolható töltetterelő élek perdítik kellő mértékben. A levegő elősűrítését hengersoronként egy-egy feltöltő végzi. Az itt alkalmazott úgynevezett twinscroll technika révén a nagysebességű kipufogógáz két külön csatornán keresztül áramlik a turbinakerékre, a forgatónyomaték egészen korai, már közvetlenül az alapjárati fordulatszám felett megkezdődő felépülését eredményezve. Mindkét turbófeltöltő illetve töltőlevegő-hűtőik a hengersorok közötti V-térben kaptak helyet, nem pedig a megszokott módon, a forgattyúházak külső oldalán. Az Audi a hengerfejeket is újszerű konstrukcióban alakította ki, a kipufogóoldal belül, míg a szívótraktus a külső oldalukon helyezkedik el. Ez az elrendezés a kompakt konstrukció mellett rövid gázcsere-utakat, így csekély áramlási veszteségeket biztosít, vagyis a 4.0 TFSI még érzékenyebben reagál a gázpedál mozgásaira. A forró elemek, különösen a kipufogó-leömlők gondos hőszigetelése a hengersorok közötti térben mindvégig stabil termikus viszonyokat teremtenek. További jelentős innováció az Audi henger-menedzsment rendszere, amely az alsó és a közepes terhelési tartományokon a V8-as aggregát hengersorában két-két hengert lekapcsolva mérsékli jelentősen a tüzelőanyag-fogyasztást. A motor rendkívül kulturált járása fejlett műszaki megoldások egész sorának köszönhetően e fázisok során is mind mechanikailag, mind pedig akusztikailag változatlanul megmarad, a hengerek leállítása gyakorlatilag nem is érzékelhető. Érdekes, hogy alacsony sebességnél nem feltétlenül kapcsolja le a négy hengert, ehhez az szükséges, hogy állandó sebességgel haladjunk, sík úton. A henger-menedzsmentben a továbbfejlesztett változó szelepvezérlés is részt vesz, megfelelő időben zárva az érintett hengerek szívó- és kipufogószelepeit.
A takarékos S8-as mérnökei gondoltak a belső súrlódások mérséklésétől a fékezési fázisok alatti energia-visszatáplálás (rekuperáció) és az automatikus motorleállítás és -indítás rendszerein át, egészen az innovatív hőmenedzsment megoldásáig. Utóbbi a motor felmelegedési fázisa alatt kiiktatja a hűtőfolyadék-szivattyút, így a motorolaj gyorsabban üzemi hőmérsékletére hevülhet. Az új, szabályozott szállítású olajszivattyú két fokozatban változtatja nyomásszintjét, a dugattyútetők olajsugaras hűtése pedig jellegmezős szabályzás alapján működik.
Az Audi S8 motorja álló helyzetből mindössze 4,2 másodperc alatt gyorsítja fel a luxusautót 100 kilométer/órás tempóra, az elektronika gátolja meg 250 kilométer/óránál a száguldást. Elődje 5,2 literes, atmoszférikus V10-es konstrukciójához viszonyítva az új biturbó V8 51 kilowattal (70 LE), azaz mintegy 15 százalékkal teljesít többet, miközben üzemanyag-fogyasztása 100 kilométerenként 3 literrel (23 százalék) alacsonyabban alakul.
Sportosan is kapcsolható az S8 nyolcfokozatú tiptronic automata sebességváltója, a motor teljesítményét önzáró központi differenciálművel működő quattro összkerékhajtás vezeti a kerekek felé, a hátsó tengelyen sport-differenciálművel. A dinamikus kanyarvételek során a forgatónyomaték túlnyomórészt a külső íven gördülő kerékre irányul, valósággal a kanyarívre préselve a hatalmas limuzint.
A sportos hangolással kialakított légrugós futómű a szériakivitel része. Háromféle állásban szabályozhatjuk a karosszéria magasságát. A dinamikus kormányberendezés mindenkor a pillanatnyi sebesség függvényében alakítja rásegítését és áttételét. A menetdinamikai szabályzórendszer e két berendezést, valamint a motormenedzsment, a nyolcfokozatú tiptronic és a sport-differenciálmű működését egyaránt fejlett szabályzási hálózatba foglalja, amelyek karakterisztikáját a vezető az automatikus, sportos, egyéni és takarékos üzemmódok szerint választhatja meg.
20 hüvelykes keréktárcsáira 265/40 méretű gumiabroncsokat szerelnek, de az Audi kínálatában akár 21 hüvelyk (/35-ös) peremátmérőjű kerekek is rendelkezésre állnak. A matt fekete első féknyergeken S8 embléma látható. Darabonként mintegy három kilogrammal könnyebb, szénszál-erősítésű kerámia féktárcsák (8 kilót nyomnak) is rendelhetők, amelyekre antracitszürke nyergek kerülnek.
Az 5,15 méter hosszú, az A8-hoz képest 10 milliméterrel leültetett S8 különlegessége 1975 kilogramm saját tömege. A luxuslimuzin karosszériája az ASF (Audi Space Frame) technológiával szinte teljes egészében alumíniumból készül, csupán B-oszlopainak anyaga az úgynevezett különösen nagy szilárdságú acél. A karosszériaszerkezet csupán 231 kilogramm, acélból nagyjából 100 kilogrammal nyomott volna többet.
A kifejezetten az S8 számára tervezett komfort sportülések sokrétűen és elektromosan állíthatók, s kívánságra szellőző, illetve masszázsfunkcióval egészíthetők ki. Az eleve gazdag szériafelszereltségen túl az Audi a modellsorozatban elérhető összes opciót kínálja. A vezetői segédrendszerek egymással és a navigációs berendezéssel fejlett hálózatban kötve működnek szorosan együtt, köztük az araszoló funkcióval kiegészített adaptív sebességszabályzás (ACC), a sávváltást és a sávtartást segítő rendszer, a sebességhatár-kijelzés, a gyalogosokat megjelölő éjjellátó rendszer és a 360 fokos környezeti kamerával működő parkoló-asszisztens technikáival. Az S8 mindezeken túl alapfelszerelésében tartalmazza a pihenő-ajánlás kijelzőjét, ráfutásra figyelmeztetőt, illetve rendelhető az A6 Avant modellben bemutatott szenzorvezérlésű csomagtér-nyitás és a tolatókamera felülnézeti képe is.
Az infotainment-rendszerek terén a szériakivitelt bővítő MMI Navigation plus navigációs rendszer képviseli a technika legfrissebb állását (valósághú Google-alapú navigáció is kérhető), tapipadon lehet beírni az adatokat, rendszerrel, 20 GB szabadon felhasználható memóriát kínáló merevlemezes tárolóval és nagyfelbontású, 8 hüvelyk képátlójú monitorral. Alapáras a Bluetooth-os telefon, a 600 wattos Bose hifi, de a vájtfülűek 1400 wattos, 19 csatornás Bang & Olufsent hallgatnak, az internetelérés feláras.
Műszaki adatok és képek az Autómenedzser.hu autós portálon.