szerző:
Tetszett a cikk?

Aki ebből a Zsiguliból iszik, néhány órán át nem vezethet Zsigulit.

A Zsiguli, vagyis az eredeti ezerkettes Lada idén tavasszal ünnepelte 50. születésnapját. A Fiat-licenc alapján épített orosz népautó névválasztása kapcsán egy orosz autós lap akkoriban szavazást indított: a magazin készítői 60 ezer levelet kaptak és ezek közül 1,5 ezret választottak ki. Az esélyes típusnevek közé tartozott többek közt a VIL-100, ami Vlagyimir Iljics Lenin születésének 100. évfordulójára emlékeztetett volna, de végül a legtöbb szavazatot a Lada kapta.

A Lada név onnan ered, hogy az 1600-as években a cár ellen fellázadt doni kozákok egyik hajóját így hívták. A VAZ-2101 végül azonban egy helyi felsővezető kívánalma szerint a gyárhoz közeli Zsiguli-hegy után a Zsiguli nevet kapta. Így aztán az eredetileg csak belpiacra szánt autó a Szovjetunióban Zsiguli néven került forgalomba, a későbbiekben pedig Lada néven exportálták külföldre. Ettől függetlenül egyes szocialista országokba Zsiguli felirattal érkeztek meg az első Ladák, melyek hajót ábrázoló emblémáját Alexander Gyekalenkov tervezte.

A Zsiguli-hegy 370 méteres tengerszint feletti magassággal rendelkezik, és sokan nem tudják, hogy egy orosz sör is magán viseli a nevét. Íme a 4,9 százalékos alkoholtartalmú, Pilsner típusú Zsiguli világos sör:

László Ferenc

A körülbelül 1200 forintos áron egyes hazai boltokban is kapható orosz sör íze kapcsán megoszlanak a vélemények, mindenesetre, ha másért nem, a nosztalgikus hangulat, illetve az egyedi díszdobozos kivitel miatt érdemes lehet egy próbát tenni a 900 milliliteres kiszerelésű alkoholos itallal (csak felnőtteknek és persze mértékkel).

László Ferenc

És így mutat egymás társaságában a Szekszárdon készülő ezerötös Lada bor és a Zsiguli sör:

László Ferenc

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!