szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hétvége után megjelentek az első lesült arcok az irodában. Nagy öröm, hogy jó az idő, az eszetlen napimádás azonban veszélyes, még tavasszal is: nem mindegy, mennyit vagyunk a napon, hogy kenjük magunkat és mennyit költünk a naptejre. Itt vannak a válaszok.

Védekezés nélkül

Bőrtípustól függően 10-20 percig szabad a bőrgyógyász szerint védelem nélkül a napon maradni, az, hogy 10 vagy 20, a bőrtípustól függ, de a közép-európaiak általánosságban hosszabb ideig lehetnek a napon, mint az északiak. Olvassa el a bőrtípusokról szóló cikkünket.

Kelly Osbourne nem védekezett a hétvégén
Twitter

Védelemmel

Az alapszabály, hogy annyi idővel többszöröződik meg a napon még egészségesen töltött idő, ahány faktoros termékkel keni magát az ember. Egy 15 faktoros krémmel tehát egy közép-európai, nem túl érzékeny bőrtípusú napimádó, 15-ször húsz percet tartózkodhat a napon: tehát 300 percet, ám arra is figyelmeztet a szakértő, hogy vannak tényezők, melyek csökkenthetik az időtartamot: az izzadás, a ledörzsölődés, és természetesen az úszás, ezért ajánlatos a kiszámolt időnek nem több mint 75 százalékát napon tölteni. Az is lényeges, hogy az utánkrémezéssel nem nullázódik le a napozási idő, hanem le kell vonni a már napon töltött időt, vagy árnyékban pihentetni a bőrt, majd újrakezdeni a napimádást.

Mennyi naptejet kell használni

Tetőtől talpig 30-35 ml szükséges a bőrgyógyász szerint a gondos krémezéshez, azaz egy 100 milis tubusnak a harmadát kell elhasználni egy kenésre. Van az úgy nevezett kétujjas-szabály: a kinyújtott mutató- és középsőujjra felvitt krém számít egy egységnek, két egységnyit kell felhordani arcra és nyakra, kettőt mellkasra és hasra, kettő-kettőt a karokra, a combokra, és az alsó lábszárakra.

Elindult a napszezon
Stiller Ákos

Mikor kell felkenni?

Fél órával azelőtt, hogy napra megyünk, hogy rendesen beszívódjon.

Milyen magas a faktor?

Minél magasabb, annál jobb. Egy tavaly nyári jelentés szerint Közép-Európában minimum 30 faktoros napvédelem ajánlott, ez a hegyekben és víz mellett növelhető. De nem kell félni, ugyanis tévhit, hogy nem barnulunk le a magasabb faktorszámú napolajtól: csak tovább tart.

Árnyékban is szükséges a védelem?

Kell, ugyanis a napsugarak 50 százaléka árnyékos helyeken is hat, ez viszont azt is jelenti, hogy megduplázhatjuk a fent kiszámolt napozási időt.

Mely testrészek a legérzékenyebbek

Napterasznak is hívják az orrot, a fület, és a vállakat. Ezek a kiálló testrészek hajlamosak hamarabb megpirulni, de a fejbőr egészére érdemes gondosabban odafigyelni, ezért a fejfedő használata különösen ajánlott a krémezés mellett. A haj lefedése azért is fontos, mert a nap szárítja a fejszőrzetet, a szemöldököt sem árt, ha takarja a napszemüveg.

Flickr / Creative Commons / ticepix

Tej, gél, olaj vagy spray?

A „normális” bőrre megteszi a naptej, az arcra érdemes olyan krémet használni, ami nem tömíti el a pórusokat. Az olaj a szárazabb bőrűeken segít, a lényeg, hogy minél kevesebb illat- és mesterséges anyagot tartalmazzon, bármilyen konzisztenciát választunk.

A drágább, jobb?

A stylebook.de cikkéből kiderül, nem függ az ártól a hatásfok, érdemes a drogériákban a napolajpolc előtt némi időt szánni arra, hogy mit írnak a dobozra. Azok az olcsó márkák, melyen például a Stiftung Warentest pecsétje sehr gut, azaz nagyon jó értékeléssel szerepel, lekörözhetik a drága márkákat. Egy német termékteszten például a luxusmárka Lancaster napolaja, a drágább Avon A New Solar Advance Suns­creen Body Mist és az eco homoktövis és olivás napkréme csupán jó eredményt ért el, míg a dm márka Sun dance a 2012-es teszten a legjobb helyezést érte el, de az Aldi és a Rossmann saját márkái is előrébb végeztek, mint a drágább termékek.

Bőrrák

Nem akadályozza meg, ám csökkenti a rizikót. Az a tévhit viszont, hogy a naptej rákot okozna, már rég megdőlt.

Naptej jövet-menet?

Munkába, bevásárlókörútra, parki sétához: azaz a városban szaladgálva is szükség van némi védelemre a tűző nap ellen, legalább az arcot, a karokat és a vállat kenjük be, mielőtt elindulunk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

7 hiedelem a napozásról: melyik igaz?

Már nem az a kérdés, hogy napozzunk-e vizes bőrrel, sokkal inkább az, kimerészkedjünk-e egyáltalán a légkondicionált irodából. Nyilván nem árt számba venni a sorozatos figyelmeztetéseket, és jó ha tudjuk, mi igaz ezek közül, illetve mi számít puszta riogatásnak. Összegyűjtöttünk néhány hiedelmet, nézze meg, melyik igaz, melyik nem és melyik csak részben.

R.A. Plázs

5 tanács a napozáshoz

Hajszálvékony a határ az egészséges és veszélyes napozás között. Kísérletezni egészségtelen és fölösleges. Segítünk lebarnulni.