szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az intézmény kedden, éppen Asha negyedik születésnapján jelentette be, hogy a kiselefánt anyja, Angele újra vemhes.

Az örömteli hírt Sós Endre, az intézmény vezető állatorvosa közölte, aki elmondta azt is, hogy a nőstény elefánttól vett vérminták laboratóriumi elemzése alapján már múlt tavasz óta nyomon követik a vemhesség alakulását. Az Angele méhében fejlődő magzat jelenleg 40-50 centiméteres lehet. Az elefántoknál a vemhesség nagyjából 22 hónap, így a kicsi világra jövetelére késő ősszel lehet számítani.

A Fővárosi Állat- és Növénykert másfél évszázados története során eddig összesen hat alkalommal sikerült az ázsiai elefántok eredményes szaporítása, 1930-ban, 1932-ben, 1941-ben, 1956-ban, 1961-ben és 2013-ban. Angele és Assam, a két jelenlegi tenyészállat kapcsolata tenyésztési szempontból már eddig is eredményesnek mondható, és remény van arra, hogy a jövőben is rendszeresen lehet majd számítani újabb elefántborjak születésére.

Az elefántok állatkerti tartása több szempontból is fontos. Bemutatásuk egyrészt oktatási, ismeretterjesztő szempontból bír jelentőséggel. Másfelől az ázsiai elefánt veszélyeztetett fajnak számít, és az állatkertek tevékeny szerepet tudnak vállalni a faj védelmében. Ehhez az állatkerti szaporítás is hozzájárulhat, de még ennél is nagyobb a jelentősége az állatkerti kutatásokból származó eredményeknek, amelyek a vadonbeli állományok védelmében is felhasználhatók. Ilyenek például az elefántok egyes vírusos megbetegedéseinek gyógyításával kapcsolatos kutatások, a kis létszámú, egymástól elszigetelt népességek fenntartására vonatkozó tapasztalatok, vagy éppen a mesterséges termékenyítés módszereinek kidolgozására irányuló erőfeszítések.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!