szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A január végi kétórás figyelmeztetősztrájk, majd a gördülő polgári engedetlenség után március 16-án indult a közoktatásban dolgozók határozatlan idejű sztrájkja. A tanárok mellett több ezer diák tüntetett a Kossuth téren, de délután fél 4-kor is volt egy demonstráció az Emmi egyik épülete előtt. Percről percre frissülő tudósításunkat olvashatja.

Jogaikat követelő tanárok
Egyre erősödik a tanárok, diákok, szülők tiltakozása, miután az oktatási kormányzat drasztikus lépésekkel próbálja megtörni a jogaikért kiálló pedagógusok ellenállását. Az iskolai akciók összérnek, a mozgalom már az ország mind több részére kiterjed. Kövesse cikksorozatunkban a friss híreket, riportokat, interjúkat, elemzéseket.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

„A ma osztálya a holnap országa” – áll a színpad molinóján

A Kossuth téren is felszólaló Kerti Anna Emese az első fellépő. A sztrájk alapjog – hangsúlyozza, majd elmondja: amikor a határon háború zajlik, akkor értjük igazán, milyen, amikor megfosztanak az alapvető jogoktól, ezért szolidaritásukat fejezik ki az ukránok felé.

Azért küzdenek, hogy minden gyermeket olyan tanárok vegyék körül, akik nem a létminimumért küzdenek, és hálásak a tanároknak, hogy a nehézségek ellenére is olyan értéket tudtak átadni a diákoknak, hogy ők most itt vannak, és szolidarítanak velük.

Aki végigcsinálja a képzést, elkezd-e tanítani? Ha elkezd tanítani, a pályán marad-e?

– teszi fel a kérdést, majd elmondja:

Radikális változásra van szükség a tanárképzésben, hiszen ha nem jön utánpótlás, ki fog tanítani? A kockás ing mindannyiunké, az itt lévő tanárszakosok pedig tanítani szeretnének.

Az egész felnőtt-társadalom közös szégyene, hogy a gyermekeinkkel foglalkozó, értük felelősséget vállaló pedagógusok kezdő alapbére a szakmunkás minimálbérnek felel meg. A jelenlegi pedagógusbérek nem fedezik a megélhetés költségeit, így senki ne lepődjön meg, hogy a közoktatás színvonala folyamatosan romlik, nincs elég pedagógus, aki a gyermekeinket oktassa, nevelje - írta a SzülőiHang a januári figyelmeztetősztrájk előtt, amelyet a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete hirdetett meg azután, hogy nem tudtak megegyezni a minisztériummal a béremelés mértékéről, illetve az oltatlan pedagógusok helyzetéről sem (a kötelező oltásról szóló rendeletet végül eltörölték - a szerk.).

A sztrájknak nem lett eredménye, a következő hónap közepétől pedig gördülő polgári engedetlenséggel tiltakoztak a tanárok a kormány február 11-i rendelete ellen, amely előírja, hogy a tanároknak a sztrájk alatt is meg kell tartaniuk az óráik jelentős részét, és minden osztályban külön gyermekfelügyeletet kell biztosítani.

A két szakszervezet március 16-ra határozatlan ideig tartó sztrájkot hirdetett, és hozzátették, hogy legalább akkora részvételre számítanak, mint január 31-én, de nem lehet megjósolni a létszámot, mert szerintük a tankerületi központok jogsértő eszközökkel próbálják akadályozni a részvételt.

A sztrájk mellett több demonstrációt és felvonulást is szerveztek a tanárok támogatásáért: szolidaritási menetet tartott a Diákok a tanárokért, a Diáktüntetés a tanárainkért, illetve szolidaritási demonstrációt rendeztek a pedagógusjelöltek az Emberi Erőforrások Minisztérumának Akadémia utcai épületénél, 15.30-kor.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8

Nincsenek sokan az Akadémia utcán

A színpadra viszont számos kockás inget felvittek a szervezők. Mindjárt kezdődnek a beszédek.

Egy volt fideszes oktatási miniszter is kiállt a diáktüntetők mellett

Pálinkás József a Facebookon gratulált a szerdán a tanáraik mellett demonstráló diákoknak.

„Kedves Diákok! Ez igen! Köszönjük, hogy kiálltok tanáraitokért! Méltók vagytok 1848-as fiatalokhoz! Jobban értitek, mint a kormány, hogy a pedagógusok tisztességes jóléte, munkaterheik csökkentése és a tanítás szabadsága a Ti érdekeket, a Ti jövőtök múlik ezeken. Büszkék lehetünk Rátok” – írta Pálinkás József.

Gyülekeznek a tüntetők az Emmi Akadémia utcai épületénél

Tudósítónk szerint egyelőre csak száz ember van jelen a helyszínen.

A Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum 45 tanára kezdett sztrájkba

„Kiállásunkat nemcsak a közvetlen anyagi megbecsülés elérése motiválja, hanem az ettől elválaszthatatlan távolabbi cél. Követeléseink teljesítése reményt ad arra is, hogy a jelenleginél vonzóbbá váljon a pedagóguspálya, tehetséges fiatalok a jelenleginél nagyobb számban válasszák ezt a hivatást, és az egyetem elvégzése után ne hagyják el a pályát. Most ugyanis az oktatási rendszer, a NAT, az életpálya modell számos hibája mellett a legégetőbb gond, hogy egyszerűen nincs utánpótlás. Ha sürgősen nem sikerül megállítani a pedagógusok pályaelhagyását és megoldani fiatal tanárok, óvónők pályára állítását, akkor néhány éven belül nem lesz pedagógus a közoktatásban”

– írták a Facebookon.

Volt iskola, ahol csak ketten nem sztrájkoltak

A járási központok mindegyikében sztrájkoltak a tanárok Csongrád-Csanád megyében, úgy tudjuk, hogy az egyik szegedi általános iskolában csupán két pedagógus nem sztrájkolt. Az összes sztrájkoló adatai még nem érkeztek meg a Pedagógus Szakszervezet megyei elnökéhez, de az már látszik, hogy többen szüntethették be a munkát, mint ahányan a polgári engedetlenségi mozgalomban részt vettek. Tarnay Attila úgy látja, hogy a járási székhelyek középiskoláiban mindenütt volt munkabeszüntetés az úgynevezett gördülő rendszerben, de például Hódmezővásárhelyen három általános iskolából jött jelzés a sztrájkról, Szentesen van olyan óvodai körzet, ahol 60 pedagógus csatlakozott a munkabeszüntetéshez.

A szegedi Radnóti Gimnázium tanárai azt is felajánlották, hogy a sztrájk idején önkéntesként részt vennének a menekültek ellátásában, de erre nem kaptak lehetőséget. A két pedagógus érdekvédelmi szervezet egy héttel ezelőtt nyílt levélben felajánlotta, hogy a sztrájk miatt levont bért a menekülteknek ajánlanák fel, de a szegedi tanárok nem tudnak arról, hogy erre a felajánlásra reagált volna a KLIK. Ahogy korábban írtuk, Szegeden szerda délután szolidaritási demonstrációt szerveznek az egyetemi hallgatók és oktatók, ők délután 4 és 6 óra között nem tartják meg óráikat. A demonstráción középiskolai és egyetemi oktatók is felszólalnak, de Botka László is ott lesz a Klauzál téren.

A budapesti Csik Ferenc Általános Iskola és Gimnázium pedagógusai is sztrájkolnak

Bejegyzésükben azt írják, a polgári engedetlenségi akció kapcsán született szülői nyilatkozatot 51-en írták alá.

A szervezők lezárják a tüntetést

De felhívják a figyelmet arra, hogy a pedagógusjelöltek délután fél 4-től demonstrálnak az Emmi Akadémia utcai épülete előtt, amit természetesen mi is élőben követünk majd.

Spontán buli a Kossuth téren

Flashmob készülődik.

1 2 3 4 5 6 7 8
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!