szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A divattervező 93 éves volt, halálhírét a családja jelentette be.

„Mary Quant, a 20. század egyik legelismertebb divattervezője és kiemelkedő újítója reggel otthonában Surreyben, az Egyesült Királyságban békésen elhunyt " – írta a BBC a család közleményére hivatkozva.

Őt tartják a miniszoknya és a forrónadrág szülőanyjának, tevékenységéért idén januárban kapta meg a lovagi cím női megfelelőjét III. Károlytól, azóta megillette a Dame Mary megszólítás.

AFP / CENTRAL PRESS
Méltatói szerint a mod-szubkultúrában indított munkásságával a hatvanas években egy csapásra változtatta meg előbb Nagy-Britannia, majd a világ öltözködését.

Alexandra Shulman, a Vogue egykori szerkesztője a közösségi médiában látnoknak nevezte, a Victoria & Albert Múzeum azt írta: "Lehetetlen túlbecsülni Quant hozzájárulását a divathoz. Ő képviselte az 1960-as évek divatjának örömteli szabadságát, és új példaképet nyújtott a fiatal nők számára”.

Dame Mary 1930. február 11-én született London délkeleti részén, két walesi tanárnő lányaként. Az 1950-es években a Goldsmiths College-ban szerzett diplomát művészeti oktatásból, ahol megismerkedett férjével, Alexander Plunket Greene-nel, aki később segített megalapítani saját márkáját. 1955-ben megnyitotta a Bazaar nevű butikot a chelsea-i Kings Roadon.

Itt az akkor hagyományos stílusú öltözékek helyett a chelsea-i, kicsit bohém és nagyon tinédzseres hangulatú ruhákat árult, hamarosan megnyitotta a második butikját is Knightsbridge-ben, ahol az eladók, kezükben pezsgőspohárral közlekedve szolgálták ki a vendégeket.
1963-ban a Life magazin őt választotta az Év Asszonyának, de a legnagyobb dobása kétségkívül a miniszoknya volt 1965-ben. Addig csak sportolókon, főként teniszezőkön lehetett látni a lábat jóval térd fölött szabadon hagyó szoknyácskákat, azután elerjedt a világon. Mary Quant azt mondta, azért találta ki, mert így jobban lehettet a busz után futni.
Később megírta az önéletrajzát, szerepelt a Vidal Sassoonról készült dokumentumfilmben, átvett számtalan kitüntetést, egyet magától II. Erzsébettől, dolgozott nagy művészekkel, fotózta őt és modelljeit Cecil Beaton, Helmut Newton, Oliviero Toscani és Clive Arrowsmith is, neve számtalanszor szerepelt a Vogue, a nagybetűs Divat bibliájának címlapján.
2000-ben ment nyugdíjba, de később is konzultálnak vele fontos divat- vagy szépségipari kérdésekről. Januárban ütötte a király lovaggá.

Itt az akkor hagyományos stílusú öltözékek helyett a chelsea-i, kicsit bohém és nagyon tinédzseres hangulatú ruhákat árult, hamarosan megnyitotta a második butikját is Knightsbridge-ben, ahol az eladók, kezükben pezsgőspohárral közlekedve szolgálták ki a vendégeket. 1963-ban a Life magazin őt választotta az Év Asszonyának, de a legnagyobb dobása kétségkívül a miniszoknya volt 1965-ben. Addig csak sportolókon, főként teniszezőkön lehetett látni a lábat jóval térd fölött szabadon hagyó szoknyácskákat, azután elerjedt a világon.

Ruhadarabok az ikonikus divattervező, Dame Mary Quant első nemzetközi retrospektív kiállításának fotózásán, amely az 1955 és 1975 közötti éveket mutatja be a londoni Victoria és Albert Múzeumban 2019. április 3-án.
AFP / Adrian Dennis

Mary Quant azt mondta, azért találta ki, mert

így jobban lehettet a busz után futni.

Később szerepelt a Vidal Sassoonról készült dokumentumfilmben, dolgozott nagy művészekkel, fotózta őt és modelljeit Cecil Beaton, Helmut Newton, Oliviero Toscani és Clive Arrowsmith is, neve számtalanszor szerepelt a Vogue címlapján. 

2000-ben ment nyugdíjba, de később is konzultálnak vele fontos divat- vagy szépségipari kérdésekről.

 

Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!