szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Zenebutik volt műsorvezetőjét azzal áltatták, hogy nem ügynök vagy besúgó, hanem kapcsolat volt.

Juhász Előd nyíltan beszélt ügynöki múltjáról a Blikk Talk című műsorban, ahol azt is részletesen elmesélte, hogyan szervezték be őt annak idején szinte észrevétlenül.

Az interjúból kiderül, hogy egy fiatalember kereste meg a Belügyminisztériumtól azzal, hogy részletes jelentéseket írjon az Egyesült Államokban töltött ösztöndíjas éveiről. Ugyanis 1966 és 67 között kapott egy egyéves Ford-ösztöndíjat annak köszönhetően, hogy másfél évvel előtte megjelent a könyve Gershwinről.

Megittunk egy kávét, ő pedig azt mondta, ígérjem meg, hogy ha valamilyen dehonesztáló, bántó vagy vad dolog kerül szóba, akkor azt mondjam meg és írjam meg. Én erre mondtam, hogy mi sem egyszerűbb

– meséli Juhász, aki az utazásáról pontos naplót vezetett, amiből aztán könyv is született.

A hazautazása után ismét megkeresték a minisztériumtól, ekkor nekik is bemutatta naplóját, de izgalmasabb információkra számítottak a belügyesek. Abban az időben Juhász egyébként már a rádiónál dolgozott és mivel ismert ember volt, így azt javasolták neki, hogy legyen a jelentésekben Jávor Endre. „Én aláírtam, de nem azt mondták, hogy ügynök vagy besúgó, hanem kapcsolat voltam” – emlékszik vissza.

Juhász Előd állítása szerint hosszú évtizedekig nem sejtette, hogy részt vett ügynöki tevékenységben, melyet csak később fedeztek fel. Évtizedekkel ezelőtt vádolták meg azzal a Magyar Televízión 1981 és 2002 között futó, 266 adást megélt Zenebutik műsorvezetőjét, hogy besúgó volt a szocializmus ideje alatt. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!