szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egymás megismerése kulcsfontosságú lehet a csapatkohézió megteremtésében. Ehhez hasznos, ha kiszakadunk a mindennapi hajtásból, és olyan helyzetben találkozunk a többiekkel, amelyben lehetőséget kapunk a mélyebb beszélgetésekre.

Egész más úgy küzdeni a csapattársainkkal egy közös célért, ha jobban megismerjük őket mint embert, tudjuk, mit szeretnek, mi fontos számukra, mi zajlik bennük – egyebek mellett erről beszélgetett Szilágyi Áron olimpiai bajnok kardvívó, Kenyeres András mentáltréner és vendégük, Kökény Beatrix olimpiai második és harmadik helyezett kézilabdázó a Penge podcastban.

Ehhez a megállapításhoz kapcsolódik az adásban elhangzó mentális gyakorlat, amelynek címe: ismerd meg a másikat! Erre edzés- vagy versenyhelyzetben kevés a lehetőség, ezért érdemes olyan összejöveteleket szervezni, ahol a csapatkohézió erősödhet.

Mindez persze nem csak a sport világára igaz, gondolhatunk csapatként a munkahelyi közösségünkre, vagy akár a családunkra is. A dolgos hétköznapok során nincs sem idő, sem mód a mélyebb beszélgetésekre, így érdemes lehet kiszakadni a megszokásból, más környezetben összegyűlni, közösen étkezni, a miénktől eltérő sportot kipróbálni, vagy olyan játékokat játszani, amelyek segítik a többiek megismerését.

„A lényeg, hogy olyan helyzetbe kerüljünk, amely lehetőséget ad hosszabb, mélyebb beszélgetésrekre, nem csak a sporttal, vagy a munkával kapcsolatban” – mondja Kenyeres András, aki szerint azért is fontos a másik megismerése, mert segít megérteni a tetteit, esetleg azt, ha valamilyen probléma miatt gyengébben teljesít, és szüksége van arra, hogy a többiek felkarolják, kisegítsék.

Szilágyi Áron személyesen is megtapasztalta a csapattársak megismerésének fontosságát a koronavírus-járvány miatt egy évvel elhalasztott tokiói olimpiára felkészülve. Hogy hogyan segítette hozzá a kardválogatottat a közös gokartozás, teniszezés, film- és meccsnézés egy bronzéremhez, az kiderül ebből a videóból:

Hogyan segítheti a céljaink elérését, ha megismerjük a társainkat?

Mentális gyakorlat Kenyeres Andrással és Szilágyi Áronnal. Olvass még több prémium tartalmat a hvg360-on!

Nyitókép: Az ezüstérmes magyar kardcsapat a párizsi olimpián. Fotó: AFP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!