szerző:
Arató László (EUrologus)
Tetszett a cikk?

Erről Ylva Johansson belügyi biztos számolt be Leszbosz szigetén. Az új táborok elvileg a még nem létező új menekültügyi szabályozás részét alkotják majd.

A görög szigeteken feltorlódott menekültek helyzete már évek óta tarthatatlan. A megoldás ismert: a menedékjogra nem jogosultakat vissza kellene küldeni főként Törökországba, akiket pedig megillet a nemzetközi védelem, azoknak helyet kellene találni valahol az EU-ban. Előbbi a török, utóbbi pedig a tagállami elutasítás miatt marad el. A mélypontra talán akkor jutott a helyzet, amikor tavaly szeptemberben Leszboszon a migránsok felgyújtották a Moria tábort, figyelemfelhívásként vagy zsarolásként – mindenesetre azt követően jórészt sátorban kellett átvészelniük a telet.

Amit az elmúlt hat évben láttunk, az az európai migrációs politika hiánya. A frontvonalban lévő országok és különösen a szigetek óriási nyomásnak vannak kitéve. Európai megoldás kell, egyetlen tagállamot vagy szigetet sem hagyhatunk magára. Mindenkinek véges a türelme és érthető, hogy a türelem most elfogyott Leszboszon és máshol is

– így összegezte a helyzetet Ylva Johansson. A biztos tájékoztatása szerint öt befogadóközpontot építenek a szigeteken a több mint negyedmilliárd eurós támogatásból. Másfél éve még 42 ezer migráns volt ezeken a szigeteken, most már csak 14 ezer, amely még mindig nagyon sok, és egyaránt tarthatatlanok a körülmények a menedékkérők és a lakosság szempontjából is, tette hozzá Johansson. Ugyanakkor Görögországban, a kontinenst is ideszámítva 58 ezer migránsról kell gondoskodni – árulta el Notis Mitarachi görög migrációs és menekültügyi miniszter.

Tisztességes, fenntartható és hatékony új megállapodásra van szükség

– utalt a miniszter is arra, hogy az Európai Bizottság már tavaly szeptemberben beterjesztette javaslatát az új menekültügyi és migrációs paktumra, a tagállamok azonban – akárcsak az előző, 2016-os javaslatot – csak tologatják az aktát. Ylva Johansson beszélt arról, hogy az új javaslatuk lényege éppen az: mindenkit már a partot éréskor biztonsági vizsgálatnak vetnének alá, és akikről kiderül, hogy esélye sincs menekültstátuszra, azonnal őrzött befogadóközpontba kerülnek, ahonnan gyorsított eljárással küldenék vissza a származási országukba. A cél az, hogy egyetlen migráns se legyen hosszú ideig ezekben a központokban, ahol azonban elfogadható körülményeket kell teremteni. A tervek szerint a következő telet már az új épületekben tölthetik a menedékkérők.

Notis Mitarachi válaszolt azokra a vádakra miszerint a görög parti őrség megsérti a menedékkérők emberi jogait, és erőszakkal fordítja őket vissza Törökország felé. Mint ismeretes, az Európai Bíróság éppen ilyen okok miatt már elmarasztalta a magyar kormányt, sőt, miután a magyar hatóságok nem igazították a magyar jogot az unióshoz, az EU határőrizeti szerve, a Frontex – példa nélküli módon – ki is vonult Magyarországról. A miniszter azt mondta, hogy ismeri a vádakat és azt is, hogy miért terjednek ilyenek:

Korábban is világosan kijelentettük, hogy megértjük, ha álhíreket terjesztenek rólunk egyesek, ugyanis több tízmillió eurós kárt okoztunk már az embercsempész hálózatoknak. Óriási köszönettel tartozunk a görög partiőrségnek, mert az elmúlt években számos ember életét mentették meg az Égei-tengeren.

Hozzátette, hogy soha nem kényszerítenek vissza erőszakkal senkit. A görög és az uniós határokat megvédik, de az emberi jogokat tiszteletben tartják, s ez a kettő nem mondhat egymásnak ellent – fűzte hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!