szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Évente átlagosan 17 milliárd euró többletbevételt remél az Európai Bizottság azoktól az új forrásoktól, amelyeket most jelentettek be. Ezek az összeget biztosítják, hogy az uniós helyreállítási alapból juttatott pénz a tagállamok számára vissza nem térítendő legyen.

Az Európai Bizottság előterjesztette az unió saját bevételeinek növelésére vonatkozó első javaslatát. A források megemeléséről a tagállamok döntöttek, amikor egy évvel ezelőtt elfogadták a 750 milliárd eurós helyreállítási alapot. Ezt az alapot nem a tagállamok befizetéseiből, hanem piaci hitelből fedezi az EU, az erre irányuló, hosszú lejáratú kötvények kibocsátása már meg is kezdődött. Ebből a forrásból a tagállamok hitelt, vagy vissza nem térítendő támogatást kaphatnak – utóbbi fedezetére szolgálnak a megemelt saját források. A mostani javaslat három új bevételi forrás jelöl meg:

  • Uniós kibocsátáskereskedelem: a jövőben a kibocsátáskereskedelem a tengerhasznosítási ágazatra is alkalmazandó lesz, a légi közlekedésben több kibocsátási egységet fognak árverés útján értékesíteni, valamint új rendszer jön létre az épületekre és a közúti közlekedésre vonatkozóan.

  • Karbonvám: ez a nem uniós országok termelőit a termelési folyamataik környezetbarátabbá tételére ösztönzi. A mechanizmus az EU-n belüli szén-dioxid-árnak megfelelő hatású szén-dioxid-vámot vet ki az importra.

  • A nemzetközi társasági adózási keret reformja: 2021. október 8-án több mint 130 ország megállapodott a nemzetközi adózási keret reformjáról: olyan kétpilléres megoldás született az adókikerülés kezelésére, amelynek célja annak biztosítása, hogy a nyereséget ott adóztassák meg, ahol a gazdasági tevékenység folyik és a gazdasági értékteremtés történik.

Mindezek az Európai Uniónak a bevételi források teljes körű bevezetés után, a 2026–2030 közötti időszakban várhatóan évente átlagosan akár 17 milliárd eurót generálnak az uniós költségvetés számára.

Az új saját források emellett várhatóan a Szociális Klímaalap finanszírozását is biztosítják. A Szociális Klímaalap az épületekre és a közúti közlekedésre vonatkozóan javasolt új kibocsátáskereskedelmi rendszer alapvető eleme, amelynek célja a dekarbonizált gazdaságra való átállás szociális méltányosságának biztosítása.

„A mai csomaggal egyrészt megteremtjük a Next Generation EU törlesztésének pénzügyi fedezetét, másrészt a Szociális Klímaalap finanszírozásának biztosításával alapvető támogatást nyújtunk az „Irány az 55%!” intézkedéscsomaghoz. Az új saját forrásokkal tehát garantáljuk, hogy a Next Generation EU valóban előnyös legyen a következő generáció számára” – jelentette ki Johannes Hahn, a költségvetésért és az igazgatásért felelős biztos.

A jogszabályt el kell fogadnia az Európai Parlamentnek és valamennyi tagállamnak is. A saját bevételekre vonatkozó következő javaslatcsomagját két év múlva terjeszti elő az Európai Bizottság. A cél az, hogyaz új saját források felhasználásával a felvett hiteleket törlesztése legkésőbb 2027-ben megkezdődjön.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!