szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Az új Európai Parlament nem lesz elnézőbb Orbán Viktorral szemben. Sőt, a magyar jogállamisággal foglalkozó EP-képviselők már arról beszéltek, hogy újabb eszközöket kell bevetni annak érdekében, hogy Magyarországon véget vessenek az uniós értékek aláásásának és az EU-s források elherdálásának. 

Egy holland, majd egy francia zöldpárti EP-képviselő után ismét egy holland lett az Európai Parlament magyarországi jogállamisággal kapcsolatos állandó jelentéstevője. Tineke Strik Strasbourgban tartott sajtótájékoztatót, és fontos megjegyezni, hogy már most, a parlamenti ciklus elején együtt lépett fel vele a néppárti, a szociáldemokrata, a liberális és a baloldali frakció. Ami azt is jelenti, hogy a hét képviselőcsoportból öt kiindulási alapnak tekinti az Orbán-rendszer bírálatát. 

Tineke Strik arról beszélt, amiről szerinte Orbán Viktor nem fog a szerdai plenáris ülésen, ahol a magyar elnökségi programot ismerteti a miniszterelnök: a korrupcióról, a propagandagépezetről és az ellenzéki hangok elfojtásáról. A holland képviselő szerint bár hat éve folyik az Alapszerződések hetes cikkelye szerinti eljárás Magyarországgal szemben, a helyzet csak romlott.

Magyarország az egyik legkorruptabb ország az EU-ban, az elkövetők teljes büntetlenséget élveznek, mert a főügyész nem független

– fogalmazott Tineke Strik. Szerinte zéró toleranciára van szükség az EU részéről, tovább kell lépni a hetes cikkely szerinti eljárásban, jogsértési eljárásokat kell indítani a konkrét esetekben, és a forrásokat addig kell jegelni, amíg erre szükség van.

Michal Wawrykiewicz, az Európai Néppárt lengyel képviselője, aki a pártjának delegáltja a Magyarországgal kapcsolatos parlamenti munkában, elmondta, hogy nemrégiben – hasonlóan Tineke Strikhez – Magyarországon járt, ahol magyar bírákkal és civil szervezetek képviselőivel találkozott. Megemlítette, hogy már megkezdődött az Európai Parlamentben az a munka, amely az uniós eszköztár erősítésére vonatkozik – ezt több képviselő is megerősítette.

Az uniós tagság önkéntes, nem kötelező, ha viszont csatlakozott egy ország, akkor teljesíteni kell a kötelezettségeket

– jelentette ki a képviselő. Fabiane Keller liberális politikus pedig azt tette hozzá – amit nem először lehet hallani –, hogy

ha Magyarország ma lenne tagjelölt, akkor nem felelne meg a csatlakozási feltételeknek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!