szerző:
Arató László (EUrologus)
Tetszett a cikk?

Az Európai Néppárt pánikjelenségnek, a Fidesz kétségbeesett kísérletének tekinti az átláthatósági törvényt, amellyel a törzsszavazóikat akarják megszólítani – nyilatkozta a párt egyik német EP-képviselője az EUrologusnak. Az Európai Bizottság azt mondja, hogy vizsgálják, de nem kommentálják a tervezetet, csak ha majd a parlament elfogadja.

A kedden éjjel benyújtott magyar jogszabály továbbra is az egyik fontos téma Brüsszelben. Az Európai Bizottság péntek déli sajtótájékoztatóján is több kérdés elhangzott ezzel kapcsolatban a különböző országok újságíróitól, a Bizottság azonban lényegében azokat ismételte meg, amit már csütörtökön az EUrologusnak elmondtak. Markus Lammert szóvivő arra továbbra sem akart választ adni, hogy kéri-e az Európai Bizottság az Európai Bíróságtól az elfogadott jogszabály rendelkezéseinek a felfüggesztését, ha ezt indokoltnak tartja a jogi értékelésük. Lammert emlékeztetett arra, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal tevékenységét már vizsgálja a testület, sőt, pert is indítottak, amelynek esetében gyorsított eljárásra kérték az Európai Bíróságot. Ugyanakkor ideiglenes intézkedést ott sem javasoltak.

Szorosan követjük a folyamatot, de mivel ez egy tervezet, nem fogunk erről bővebben nyilatkozni. Ez nem jelenti azt, hogy nem vizsgáljuk meg

– fogalmazott a szóvivő, aki azt sem tartottak kizártnak, hogy már folynak egyeztetések az Európai Bizottság és a magyar kormány között. Azt viszont határozottan kijelentette Markus Lammert, hogy formálisan az Európai Bizottság rendelkezésére áll az összes eszköz, amelyeket akkor lehet alkalmazni, ha egy tagállami törvény sérti az uniós jogot.

Orbán kormánya megpróbálja elterelni a közvélemény figyelmét. Egyértelmű, hogy pánikolnak. Nem akarnak a gazdaság összeomlásáról, a költségvetés brutális számairól vagy az egészségügyről beszélni. Ezeket a módszereket a Fidesz kétségbeesett kísérleteinek tekintjük, hogy megszólítsa törzsszavazóit

– ezt Lena Düpont német európai parlamenti képviselő, az Európai Néppárt jogállamisági ügyekben illetékes szóvivője (nem mellesleg a CDU politikusa) mondta az EUrologusnak. Dupont nem mulasztotta el megemlíteni, hogy van Magyarországon olyan személy, aki le tudja váltani Orbánt.

Míg Orbán továbbra is a Kremlre emlékeztető autoriter taktikákat követi, Magyar Péter jelenleg egy megbékélési menetet vezet Magyarországon, egyesíti a magyarokat, és a remény és a megújulás üzenetét viszi

– fogalmazott Dupont. Az EUrologusnak eljuttatott közleményben jelezte álláspontját a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű szervezet, s kijelentették, hogy a magyar jogalkotási javaslat közvetlenül ellentmond a 2024-ben elfogadott Európai Médiaszabadság Törvénynek (EMFA), amely rögzíti az európai polgárok megbízható tájékoztatáshoz való jogát, és pártatlan médiafinanszírozást ír elő.

Ez a törvénytervezet tragikus választás elé állítja a magyar független médiát, amelyet már amúgy is megviselt Orbán Viktor ragadozó politikája: vagy államosítják, vagy éhen halnak. Az Európai Bizottságnak el kell ítélnie ezt az új intézkedést, amely a megbízható tájékoztatáshoz való jogot a szakadék szélére sodorja Magyarországon – szögezte le Pavol Szalai az RSF EU-Balkán Osztályának vezetője. A szervezet emlékeztetett arra, hogy értékelésük szerint Magyarország 180 ország közül a 68. helyen áll a 2025-ös sajtószabadság-indexében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!