szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Brüsszelben szerdán és csütörtökön plenáris ülést tart az Európai Parlament, és a nagy pártok azt javasolják, hogy vegyék napirendre a magyar átláthatósági törvény ügyét. Bár az erről szóló döntést csak a plenáris ülés kezdetén, délután háromkor hozza meg az EP, a Fidesz parlamenti frakciójának vezetése valamennyi képviselőnek levelet küldött, amelyben a törvény mellett érveltek.

A levelet – amelyet az EUrolgousnak is eljuttattak – Gál Kinga, a Fidesz-frakció elnöke és Deutsch Tamás frakcióvezető jegyzi. Elöljáróban leszögezik:

Magyarországon a demokrácia a népé – nem külföldi hatalmaké vagy azok megbízottjaié.

A fideszes politikusok arra hivatkoznak, hogy uniós szinten olyan botrányok robbantak ki, amelyek a politika túlzott befolyására világítottak rá. Úgy vélik, nyomozati adatok és nyilvánosságra került információk szólnak arról, hogy ezek elsősorban brüsszeli és amerikai székhelyű szervezetek, amelyek

több millió dollárral támogattak olyan magyar aktivista csoportokat és médiumokat, amelyek nyíltan baloldali-liberális ideológiai célokat követnek.

Gál és Deutsch leszögezik, hogy “ezek a szervezetek Magyarország nemzeti érdekeivel ellentétes propagandát terjesztenek”. Azt is felfedik, hogy milyen céllal teszik ezt: Magyarország határvédelmi képességének meggyengítése érdekében, és hogy a magyaroknak járó uniós forrásokhoz való hozzáférést megakadályozzák. A fideszesek arra is hivatkoznak, hogy az uniós szabályok tiltják a politikai pártok külföldi finanszírozását, és emlékeztetnek az Egyesült Államok gyakorlatára, ahol kötelező a külföldi finanszírozású szervezetek regisztrációja és hatósági felügyelete, amennyiben külföldi hatalmak befolyása alatt állnak.

A levél írói a magyar szabályozás céljaként a nemzeti szuverenitás védelmét jelölik meg “a közéletben megjelenő rejtett külföldi befolyással szemben”, majd részletezik, hogy a közéletre befolyást gyakorló szervezeteknek kötelező lesz regisztrálniuk, amennyiben külföldről pénzügyi támogatásban részesülnek, a források elfogadása csak előzetes engedély alapján lehetséges, és vezetőiknek nyilvános vagyonnyilatkozatot kell benyújtaniuk.

A mai geopolitikai helyzetben a szuverenitás védelme már nem elméleti kérdés, hanem gyakorlati szükségszerűség. Magyarország új törvénye precedenst teremt a demokratikus intézmények külső befolyástól való védelmében, és megerősíti a nemzet önrendelkezési jogát. Végső soron Magyarország átláthatósági törvénye nem csupán jogi eszköz, hanem egyértelmű politikai nyilatkozat is: a magyar demokrácia kizárólag a magyar emberek előtt tartozik felelősséggel

– írja a levél végén Gál Kinga és Deutsch Tamás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!