szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Az EP-képviselők csütörtökön támogatták a műtrágyákra és egyes orosz és belarusz mezőgazdasági termékekre kivetett vámok emelését, hogy csökkentsék az EU függőségét ezektől az importoktól. Sem a Fidesz, sem a Tisza Párt nem támogatta a javaslatot.

Az Európai Parlament jóváhagyta az Európai Bizottság javaslatát, mely szerint emeljék meg 50 százalékkal az Oroszországból és Belaruszból származó azon mezőgazdasági termékekre kivetett uniós vámokat, amelyekre még nem vetettek ki többletvámokat. A cél az EU két országtól való függőségének további csökkentése. Az új vámok által érintett termékek közé tartozik a cukor, az ecet, a liszt és az állati takarmány.

A szöveg 6,5 százalékos vámot ír elő az Oroszországból és Belaruszból importált műtrágyákra, valamint tonnánként 40–45 euró vámot a 2025–2026-os időszakra. Ezek a vámok 2028-ra tonnánként 430 euróra emelkednek. Az indokok között szerepel, hogy az orosz és belarusz műtrágyák értékesítéséből származó jövedelem közvetlenül hozzájárul az Ukrajna elleni háborúhoz.

A várakozások szerint ezek az intézkedések csökkenteni fogják az érintett áruk uniós behozatalát, függetlenül attól, hogy azok a két országból származnak-e, vagy közvetlenül, illetve közvetve ezek exportálják azokat.

Ez a jogszabály az Oroszországból és Belaruszból származó termékekre kivetett vámok fokozatos emelésével meg fogja akadályozni, hogy Oroszország az uniós piacot háborús gépezetének finanszírozására használja fel. Elfogadhatatlan, hogy három évvel azután, hogy Oroszország teljes körű háborút indított, az EU még mindig nagy mennyiségben vásárol kritikus fontosságú termékeket, valójában ezek a behozatalok jelentősen megnövekedtek

– kommentálta a döntést a témáért felelős EP-képviselő, a lett néppárti Inese Vaidere. Hozzátette, hogy mindez „fellendíti az olcsó orosz import által sújtott uniós műtrágyagyártást is, ugyanakkor időt ad a gazdáknak az alkalmazkodásra”.

Az ügy hátteréhez tartozik, hogy az Oroszországból származó karbamid- és nitrogénalapú műtrágyák EU-ba irányuló behozatala, amely már 2023-ban is magas volt, 2024-ben jelentősen nőtt, olyannyira, hogy az már Oroszországtól való gazdasági függőséget tükrözött. Beavatkozás híján a helyzet káros hatással lehetne az EU élelmezésbiztonságára, és – különösen a műtrágyák esetében – kiszolgáltatottá teheti az Uniót Oroszország esetleges kényszerítő intézkedéseivel szemben.

A jogszabályt 411 szavazattal, 100 ellenszavazattal és 78 tartózkodás mellett fogadták el. A Fidesz tartózkodott, a Tisza Párt képviselői nem szavaztak ennél a témánál, a Demokratikus Koalíció képviselői támogatták, a Mi Hazánk politikusa pedig ellenezte a javaslatot.

A rendeletet még a tagállamok Tanácsának is el kell fogadnia, majd pedig kihirdetik az EU Hivatalos Lapjában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!