szerző:
Vincze Szabolcs
Tetszett a cikk?

Olaszország 2-0-ra legyőzte Franciaország csapatát az Európa-bajnokság C csoportjának zárófordulóján, Hollandia pedig ugyanilyen különbséggel lépett át a románokon. Csoportmásodikként így az ezúttal szépen játszó olaszok jutottak tovább a negyeddöntőbe.


NOVÁK DEZSŐ JEGYZETEI
Elmaradt a nagy csata, amit mindenki - köztük én is - várt volna ettől a mérkőzéstől. Húsz percig tartották magukat a franciák, de Ribéry sérülése, a gól és a kiállítás szinte lehetetlen helyzetbe sodorta őket. Az első félidőben jól játszottak az olaszok, a folytatásban viszont kicsit ráültek az eredményre és a labdatartásra törekdve amolyan biztonsági focit kezdtek játszani. Ezzel együtt, ellenfelükben ma még a döntetlenre sem volt erő. Azt kell mondjam, a látott három mérkőzés alapján egyáltalán nem meglepetés a franciák kiesése a "halálcsoportból". Ilyen ellenfelek ellen, ezen a szinten már nem lehet így játszani.











Pirlo lövését esélye sincs háritani a francia kapusnak
© MTI/AP
A négy csoport közül éppen a C jelű, azaz a „halálcsoport” utolsó fordulója hozhatta a legnagyobb izgalmakat, hiszen három csapat, Olaszország, Franciaország és Románia is versenyben volt még a továbbjutást illetően. Az olaszok és a franciák így ki-ki meccset játszottak egymással.

A franciákkal jóformán minden rossz megtörtént az első fél órában amellett, hogy valóban az olaszok kezdték lendületesebben a mérkőzést. Christian Panucci már a 11. percben majdnem gólt szerzett, de Gregory Coupet és Claude Makélélé együttes erővel felszabadított a gólvonalról. Andrea Pirlo nagyszerűen irányította támadásokat, többször adott zseniális passzt Luca Toninak, aki viszont vagy nem vette át rendesen, vagy elkapkodta az így kialakult helyzeteket. 

A kilencedik percben jött az első komoly csapás. Egy ártatlannak tűnő ütközés után Franck Ribéry, a franciák egyik legnagyobb reménysége a földön maradt, és végül hordágyon hagyta el a pályát. Helyére Samir Nasri állt, aki azonban mindössze negyed órát kapott csak Raymond Domenechtől. A 24. percben ugyanis Pirlo sokadik jó ütemű kiugratása után a későn érkező Éric Abidal lerántotta Tonit a 16-oson belül, amiért Lubos Michel játékvezető – jogosan – azonnal büntetőt ítélt, a védőnek pedig felmutatta a piros lapot.

A tizenegyest Andrea Pirlo bombázta védhetetlenül a jobb felső sarokba (1-0), a még be se melegedett Nasri helyére – és Abidal pótlására – pedig azonnal egy védő, Jean-Alain Boumsong érkezett. A hátralévő negyed órában a két csapat játékosai egyfolytában reklamáltak, és alattomos szabálytalankodások tarkították a „játékot”. Úgy tűnt, az indulatok kezdenek elszabadulni.

A 34. percben Thierry Henry lőtte mellé a félidő jóformán egyetlen valamire való francia ellentámadását, tíz perccel később pedig Fabio Grosso rúgott nagy erővel kapura egy szabadrúgást. A jól vetődő Coupet ujjheggyel a kapufára pöckölte a labdát. A játékosok kakaskodását nézve a bíró időben fújta le az első játékrészt - megérdemelt olasz vezetéssel.

Francia helyzetekkel kezdődött a második félidő, különösen Thierry Henry játszott úgy, mint aki tényleg gólt akar szerezni. Mikor már-már leült a támadójáték, egy váratlan szabadrúgásgólt szereztek az olaszok. Daniele De Rossi állt a labda mögé, harminc méterről kapura tűzte a labdát. A francia kapus jól vetődött és valószínűleg védett is volna, ha a sorfalon - azon belül is Henryn - nem változtat irányt a löket. De változtatott, és a játékszer a kapu közepébe pattant. (2-0) Ezek után kevés esélye maradt Domenechnek és a francia válogatottnak a továbbjutást illetően, különösen, hogy a csoport másik mérkőzésén a hollandok megszerezték a vezetést.

Benzema ugyan többször is megmozgatta Gianluigi Buffont, de a francia csapatban nem lehetett érezni azt a tüzet vagy motivációt, ami továbbjutathatta volna. Egyre inkább úgy látszott, hogy hiába játszanak magasan jegyzett futballistáik nagy klubokban, Zinedine Zidane-nal nagyon sok mindent vesztettek el. Ezen az Európa-bajnokságon mindenesetre képtelenek voltak pótolni az egykori világklasszist.

Az eredmény már nem változott, az olaszok tökéletesen megérdemelten nyertek a gyakran elképzelés nélkül futballozó franciák ellen, akik viszont csoportutolsóként nem érdemelték meg, hogy a negyeddöntőbe jussanak. Az olaszok viszont igen, hiszen a csoport másik mérkőzésén Hollandia legyőzte Romániát.

LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG, 2008, SVÁJC-AUSZTRIA
OLASZORSZÁG - FRANCIAORSZÁG 2-0 (1-0)
Zürich, Letzigrund Stadion, 30 ezer néző, V.: Lubos Michel (szlovák)
OLASZORSZÁG: Buffon - Zambrotta, Panucci, Chiellini, Grosso - Pirlo (Ambrosini 55.), De Rossi, Gattuso (Aquilani 82.) - Perrotta (Camoranesi 64.) - Toni, Cassano  Szövetségi kapitány: Roberto Donadoni
FRANCIAORSZÁG: Coupet - Clerc, Gallas, Abidal, Evra - Toulalan, Makélélé - Govou (Anelka 66.), Ribéry (Nasri 10., Boumsong 25.) - Benzema, Henry (csk)  Szövetségi kapitány: Raymond Domenech
Labdabirtoklás: 48 % - 52 %
Gólszerző: Pirlo (25. -11-esből), De Rossi (63.)
Kiállítva: Abidal (24.)

A meccs embere a hvg.hu szerint: Andrea Pirlo (Olaszország)
A középpályás most remekül látta el a karmester szerepét, és zseniális passzokat osztogatott Luca Toninak. Az első gól után ugyan kicsit visszavett a teljesítményéből, de lecseréléséig így is csapata és a mezőny egyik legjobbja volt.



















Hollandia - Románia 2-0 (Oldaltörés)
 
ESTERHÁZY MÁRTON JEGYZETEI
Nekem kicsit különös, egyben csalódást keltő volt az egyébként erősnek mondható román csapat játéka. Nekik legalább döntetlenre - de mint utólag kiderült, győzelemre - lett volna szükségük! Ehhez képest úgy játszottak, mint akik már továbbjutottak, mint akik számára már nincs is tétje a meccsnek. Ilyen enerváltan és elképzelés nélkül nem lehet megverni a hollandokat, akik ezen az Európa-bajnokságon már bizonyították erejüket. Akárcsak ma. Pedig nem is követtek el mindent a győzelemért, leginkább szerintem az volt fontos nekik, hogy ne kapjanak ki. Én ennél jóval dinamikusabb és gólratörőbb játékot vártam a román csapattól, és ezek után nem volt meglepetés, hogy kiestek.












Ezen a mérkőzésen veszíteni valójuk csak a románoknak volt, mégis a B-csapattal felálló hollandok irányították a mérkőzést. A románok várhatóan inkább kontrákra játszottak, de mindkét gárda nagyon pontatlanul futballozott, jóformán alig találták el a kaput a helyzetek végén. A második félidő elején viszont megszerezték a megérdemelt vezetést a mezőnyfölényben játszó narancsmezesek Klaas-Jan Huntelaar révén. Az Ajax csatára az 54. percben közelről pofozta a hálóba Arjen Robben beadását, ezzel szinte el is döntötte a C csoport sorsát. (1-0)

Az olaszok is nyertek, a franciáknak tulajdonképpen esélyük sem volt, és valójában a románoknak sem. A hollandok a végén még egy gólt azért begyötörtek. Egy egyéni akció végén a mezőny egyik legaktívabb tagja, Robin van Persie parádés góllal tett pontot román remények végére, mikor 8 méterről mattolta Bogdan Lobontot. (2-0) A C csoport második helye ezzel eldőlt: a holland és az olasz csapat megérdemelten vehet részt a kontinenstorna negyeddöntőjében. Románia és Franciaország búcsúzik.

LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG, 2008, SVÁJC-AUSZTRIA

HOLLANDIA - ROMÁNIA 2-0 (0-0)
Bern, Stade de Suisse, 32 ezer néző, V.: Massimo Busacca (svájci)
HOLLANDIA: Stekelenburg - Boulahrouz (Melchiot 58.), Heitinga (csk) Bouma, De Cker - De Zeeuw, Engelaar - Affelay, Van Persie, Robben (Kuyt 62.) - Huntelaar (Vennegoor of Hesselink 82.) Szövetségi kapitány: Marco van Basten
ROMÁNIA: Lobont - Contra, Tamas, Ghionea, Rat - Codrea (Dica 72.) - Cocis, Chivu (csk), Nicolita (Petre 81.), Mutu - M. Nuculae (D. Niculae 59.) Szövetségi kapitány: Victor Piturca
Labdabirtoklás: 61 % - 39 %
Gólszerző: Huntelaar (54.), van Persie (87.)

A meccs embere a hvg.hu szerint: Robin van Persie (Hollandia)
Bár a meccs nem volt túl izgalmas, a holland támadások motorja az angol Arsenal középpályása volt. Nem utolsó sorban gólt is szerzett, bár ez már nem sokat jelentett a továbbjutás szempontjából.


















Szavazás box
Ön szerint melyik csapat nyeri a 2008-as Európa-bajnokságot?

Kórházba szállították Keleti Ágnes olimpiai bajnokot, pénteken javult az állapota

Kórházba szállították Keleti Ágnes olimpiai bajnokot, pénteken javult az állapota

Orbánék támogatják, hogy Szlovákiában legyenek az orosz–ukrán béketárgyalások

Orbánék támogatják, hogy Szlovákiában legyenek az orosz–ukrán béketárgyalások

A rendőrség figyelmeztetést adott ki a szabad romániai határátlépés miatt

A rendőrség figyelmeztetést adott ki a szabad romániai határátlépés miatt

Tényleg elég egy magas női hang, hogy kockáztassanak a férfiak?

Tényleg elég egy magas női hang, hogy kockáztassanak a férfiak?