szerző:
Gőgh Csilla
Tetszett a cikk?

Még a szomszédos foci események sem tudták csillapítani – most meg már pláne nem - a Németországra minden évben ez idő tájt rátörő spárgalázat.

Aachen, a spárgaváros
© geocities.com
Hajrá, még ki kell használni az időt, hiszen hivatalosan június 24-én zárják a szezont. A neves profi szakácsoktól a műkedvelőkig, a kiskocsmáktól a szállodai éttermekig mindenütt spárgát hámoznak, sütnek, főznek és nem utolsó sorban esznek. Nem csak a szupermarketek polcait töltik fel spárgával. Gomba módra szaporodnak az út széli árudák, a parasztok a földek mellett kínálják frissen szedett portékájukat. Globalizálódás ide vagy modern hűtőtechnológia oda: a spárgát frissen kedvelik. A friss spárgát pedig az ínyencek közvetlenül a termelőtől veszik.

Útjelző táblák irányítják a népeket Németország legismertebb spárgatermesztő vidékein. Az északi, nyugati és déli részen húzódó három spárga-útvonal mentén hatalmas spárgaföldek terülnek el, és – érés idején – számtalan lehetőség kínálkozik a vásárlásra, nem szólva a helyi spárgaünnepekről. A Badeni Spárgaút a barokk kastélyáról híres spárgatermelő várostól, Schwetzingentől kis mezőgazdasági településeken keresztül vezet Karlsruhe székvárosáig. Innen juthatunk el Scherzheimbe, a régi parasztházban berendezett udvari színházáról nevezetes, „csírágos” városba.

A 750 kilométer hosszú Alsó-Szászországi Spárgaút a Lüneburger Heide, Hannover és környéke, Braunschweig s a Közép-Weser, valamint az Oldenburger Münsterland vidékét szeli át. S többek között a nienburgi spárgamúzeumba is elkalauzolja a turistát. A kerékpárosok a mellék-útvonalakon kerekezve élvezhetik a tájat és a spárgaföldek látványát.

Észak-Rajna-Vesztfáliában is termesztik a „királyok zöldségét“: Aachen és Porta Westfalica között 163 gazdaság összefogásával alakult ki a tartomány spárgaútja. Beelitz a brandenburgi spárgatermesztés fellegvára. A város spárgamúzeuma saját tan- és túraösvényén mutatja be a tegnap és a ma spárgatermesztését.

Mindegy, hogy északon, délen, keleten vagy nyugaton járunk: június 24-én befejeződik az idény. János napon hagyományosan lecsillapodik a spárgaláz egész Németországban. Ahogy mondják:„ A cseresznye jön - a spárga megy“. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gasztro

A szezon királynője: a spárga

A legnagyobb tápértékű zöldség a spárganövény fiatal hajtása, amit sípnak hívnak. A francia spárgasíp színe ibolyaszínű, de az íze ugyanolyan, mint a fehéré. A zöld spárga úgy „születik”, hogy a növény kibújik a földfelszín alól, és a napfény hatására színt vált. Áprilistól júniusig tart a szezonja. Az ötletes spárgarétes zöldspárga mártással és spárga pesztóval receptet Ványi László mesterszakácstól tudhatunk meg.

Gőgh Csilla Gasztro

Spárgaszezon: a mesterszakács receptjei és tippjei

Ahogy a tokaji aszú a borok királya s a királyok bora, úgy a zöldségeknél a spárga viszi el a koronát és méltó az uralkodók asztalára. Meg a mienkre. Itt a szezon, júliusig használjuk ki az időt, s együnk spárgát spárgával.