szerző:
Molnár Kata Orsolya
Tetszett a cikk?

Közel egy éve, 2008 májusában nyitotta meg kapuit a Belváros szívében a Boom & Brass bár és étterem, amely a hazai hírnévre ugyan még vár, Jamie Oliver csapatának figyelmét azonban már sikerült magára felhívnia.

Ahogy körbesétálunk a modern art deco étteremben – rögtön szembeötlik, hogy bizony nem sajnálták belőle az anyagot. A falak arany, fekete és vörös színekben játszanak, amely árnyalatok a bútorokon is visszaköszönnek. Az egyébként remek színek, a változatos minták, a külön-külön – mint a bohókás neogiccs villacsillár – izgalmas kiegészítők egyszerre szinte agyon nyomnak. Ékes bizonyítékát adva az ősi közhelynek, mi szerint a kevesebb néha több. De lehet, hogy csak hiányzik belőlünk egyfajta sznobizmus.

Modern art deco. A kevesebb néha több
S mintha a pincérek se igazán tudnának hozzá idomulni a környezethez. A Boom & Brass csapata felkészült, kedves és udvarias. Egyidejűleg rendkívül környezetidegen is. Fiatalos lendületük, stílusuk sokkal inkább illene, mondjuk a Szimpla Kertbe, mint egy Vörösmarty téri étterembe.

De ideje minden éttermek lényegére térni: az étlapra, a kínálatra. A Boom & Brass kétfajta étlappal dolgozik. Az egyiken az étterem nemzetközi és hazai ajánlata található, a másikon a Jamie Oliver termékek és ötletek felhasználásával készült fogások. Amint Juhász Sándor, az étterem főszakácsának elmondásából kiderült, 2008 őszén lett a Boom & Brass a Jamie Oliver termékek referenciaétterme. A világhírű sztárséf nevével fémjelzett termékekkel készültek egy bemutatóra, és a fogások annyira megtetszettek az angol menedzsmentnek, hogy rögtön felmerült a folytatás gondolata.

A kínálat hétről hétre változik. Ott jártunkkor az aktuális sláger a kakukkfüves citromborssal frissen készülő lazacleves volt. A Jamie-fűszerekkel, julienne zöldségekkel, cukkinivel, póréhagymával és sárgarépával gazdagított, rendkívül könnyű tejszínes leves még azoknak is bátran ajánlható, akik egyébként nincsenek oda a halakért. Az Oliver étlapról főételnek, a Boom & Brass konyhájára amúgy is jellemző, mediterrán fogások közül az omlós hátszínt ajánlanánk parmezánnal töltött baconos sült hagymával, paradicsomos-fekete olivás ciabattával. A sült hagyma igazán kreatív köret, a fogás összességében azonban nem tudja felvenni a versenyt az étterem másik étlapján szereplő medditerrán kedvenccel. Ami a morzsában sült csirkemell ricottával töltve, mediterrán zöldségekkel. A hely egyik igazi telitalálata – bízunk benne, hogy ez a rendkívül ízgazdag fogás az aktuális menüváltás után sem került le az étlapról.

 Fotó:Virág Álmos .Kompozíció. A kínálat gyorsan változik
De ne szaladjunk ennyire előre, pontosabban hátra, hiszen az előételekről szó sem esett. Holott itt mindjárt megmutatkozik a csapat kreativitása, izgalmas és szokatlan párosítások, eredeti újragondolások érkeznek kedvcsinálónak. A klasszikus mozzarellás caprese saláta újraértelmezésében rukkola és friss paradicsom helyett paradicsomkrém kerül a tányéra. Az előételek slágere, a libamáj pedig füstölve, aszaltmeggyel, illetve glace-ként macaronba töltve, füge mostardával vezeti fel a további étkezést. A macaron talán sokaknak túlságosan édes előétel gyanánt, de érdemes megízlelni. Aki mégis idegenkedik tőle, annak a konyha saját füstölésű lazacát javasoljuk, friss tormával és ribizlizselével. Ennél a fogásnál azért előfordulhat, hogy lesz, aki ízléséhez képest kicsit sótlanak találja.
Újragondolt tradícionális fogások (Oldaltörés)


A folytatásban a konyha olaszos jellegű tésztáival ismerkedtünk. Ha valaki bolognaira vagy lasagnéra számít, hiába keresgéli az étlapon. Csak eredeti Boom & Brass kompozíciókat talál. Például a pancettával, pecorinóval töltött ravioli paradicsomos cannellino babbal igazi férfias fogás.

Olaszos tészták. Eredeti fogások
A vaníliás spenóttal, libamájjal töltött lunette cukorborsó mártással inkább az édesebb ízek kedvelőinek ajánlható. Kedvencünk lett a linguine bronte-i pisztáciával, zöldspárgával és ricottával – a pesto ritka remek ízharmóniát alkot a ropogós spárgával és a könnyű ricottával.

A desszert előtt még degusztáltuk az étlap egyik legérdekesebb kombinációját: kacsamell kakaóbor „jus“-szel, szilvával töltött ropogós raviolival. A tökéletes állagú kacsamellet a kacsarajongók, a szokatlan ízpárosítást pedig a haladó gourmetek fogják biztosan értékelni. A hagyományosabb ízekre vágyóknak érdemes az étlap hazai fogásaiból választani – klasszikus tálalásra azonban itt se számítsanak. A Boom & Brass újragondolta a legtöbb tradícionális fogást is: a lecsó parféként kerül a tányérra, a csirkepaprikás pedig bébicsirkéből készül. A konyha beveti a modern konyhaművészet nagyágyúit, alkalmazzák a sous vide és a molekuláris konyhatechnológiát.

Megújult sorozatunk
Vendéglátóhelyek sorozatcím alatt, megújítva folytatjuk az éttermeket, kávéházakat, bisztrókat bemutató sorozatunkat. Nem kívánjuk egy, magát szakmai minősítésre predesztinált étteremkalauz szerepét felvállalni, viszont 1-től-10-es skálán jelezzük a Hvg.hu tetszési indexén elért pontszámot. Várjuk észrevételeiket, javaslataikat, hogy közösen alakítsuk ki az év végéig a magunk tipp-listáját, a szerint, hogy mely vendéglátóhelyek nyerték el leginkább rovatunk olvasóinak, egyszersmind a potenciális vendégeknek a tetszését.
Nem maradt más hátra, mint minden étkezések koronája, a desszert.

Berecz Gábor cukrász süteményei igényes kézimunkák, amelyek az étlap más fogásaihoz hasonlóan kiváló alapanyagokból készülnek. A somlói csokoládé glace-szal alagút formában érkezik, de szerencsére a megszokott ízekben nem szenved hiányt.

Könnyű desszert a fehércsokoládé-torta eperrel és, az itthon méltatlanul elhanyagolt, rebarbarából készült taten málna crumbrerrel is. Bármelyikük egy izgalmas ebéd kiváló befejezése lehet.


Hvg.hu tetszési index (1-10 pontos skálán): 7
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!