szerző:
Molnár Kata Orsolya
Tetszett a cikk?

Nálunk talán még kevésbé ismert olasz borok a barbaresco és a barolo. A napsütötte piemonti ültetvények büszkeségei. Sokan egyenesen a világ legjobb vöröseinek tartják őket.

Végigtekintve a Langa napnyaldosta lejtőin, nem kérdés, hogy miért kezdtek már a rómaiak szőlőtermesztésbe ezen a vidéken. Egy Rivoliban talált irat tanúsága szerint már 1298-ban termett itt a nebbiolo, amely tipikus, őshonos piemonti szőlőfajta. Akkoriban jóval nagyobb területen volt elterjedt, mint manapság – mivel a talajra és a napra rendkívül kényes fajtáról van szó, idővel sok helyen felváltották kevésbé igényes, produktívabb variációk.

A nebbiolo neve az olasz nebbia, azaz köd szóból ered. Ki tudja? Talán nemcsak a mosolygó napnak és a talaj táplálásának, de az ősszel a völgyek mélyén megülő köd gyengéd simogatásának is köszönhető a nebbiolo különleges zamata.

Piemonti borok. Magukért beszélnek
Tekintse meg galériánkat!
© Molnár Kata Orsolya
Mind a barbaresco, mind a barolo Piemont tartomány Langa vidékének jellegzetes borai. Mindkét bor nebbiolo fajtabor. A nebbiolóból készült fiatal bor rendkívül magas csersavtartalmú; hogy érett, telt, testes nedűt kapjanak, a barbaresco esetében 2, a barolo esetében 3 évig – ebből a barbarescónál 9 hónapot, a barolónál 2 évet kötelezően tölgyfa- vagy gesztenyehordóban – tartják a bort. De még ez sem elég, számos további feltételnek kell teljesülnie, hogy a bor egyszerű nebbiolóból barbarescóvá illetve barolóvá válhassék. Természetesen a térségben nemcsak nebbiolo terem. Neivét a négy bor földjének becézik, mert itt kiválóak az adottságok a térség híres szőlőinek termesztéséhez – a nebbiolón kívül muskotály, dolcetto és barbera is érik.

Barbaresco

A bor neve Domizio Cavazzától ered, akit a barbaresco atyjaként szoktak emlegetni. Cavazza professzor 1888-ban költözött Barbarescóba, majd Olaszország első, a mai napig működő enológiai iskolájának igazgatója lett Albában. Ő volt, aki a helyi bort a település után barbarescónak nevezte el. Halála, majd az azt követő első világháború visszavetette a termelést, mely aztán az ötvenes években vett új lendületet. Ekkoriban határozták el a helyi termelők, ahelyett, hogy kiterjesztenék a termelést, továbbra is korlátozott mennyiségben, kizárólag minőségi borokat készítenek. Manapság  mindösszesen négy településen, 2500 hektáron, alig háromezren fáradoznak azon, hogy jobbnál jobb barbaresco borok kerülhessenek a poharakba. Albától keletre, Bassa Langán található Barbaresco, Treiso, Neive és az egykor Barbarescóhoz tartozó San Rocco Seno D’Elvio, melyek területén nebbiolo terem. Színpompás rózsabokrok jelzik a szőlőnek oly kedves talajt, mely a kalciumban gazdag sziklák és a Tanaro folyó termékeny hordalékának frigyéből született.

Május 15-étől három egymást követő pénteken a tizenötödik alkalommal megtartott Barbaresco az asztalon rendezvény keretében mutatták be a 2006-os barbaresco-kínálatot. 23 termelő 23 borával ismerkedhettek meg a résztvevők a térség legjobb éttermeiben tartott borvacsorák során. Kiváló évjárat a 2006-os, nehéz kiemelni egyetlen bort is a többi közül; ha mégis választanunk kellene, a La Ca’Nova és a minden évben kiváló minőséget produkáló Produttori del Barbaresco borára voksolnánk.

Barolo

A 19. század közepéig a barolo édes bor volt. Camillo Benso, Cavour grófja invitálta meg a francia enológust, Louis Oudart-t, hogy segítse a helyi termelés technológiai megújulását – ő volt, aki megalkotta az első modern, száraz barolót, mely rögtön nagy népszerűségre tett szert a Savoya ház nemesei körében. Elnyerte a magyar tokajira is használt "a királyok bora, a borok királya" megnevezést.

A barolo szintén a nebbiolo bora, mégis mutat különbségeket a barbarescóhoz képest. Majdnem háromszor akkora területen, Barolo, Castiglione Falletto, Serralunga d'Alba településeken és Cherasco, Diano d'Alba, Grinzane Cavour, La Morra, Monforte d'Alba, Novello, Roddi, illetve Verduno egyes részein terem a szőlő. A nagyobb termőterületnek köszönhetően a barolók sokkal változatosabbak, mint a barbarescók. Bár a barolo zóna alig 10 mérföldnyire fekszik a barbarescóétól, mégis valamennyivel később szüretelik, mint azt. Éppen emiatt egy évvel hosszabb erjedési időre van szüksége, hogy csersavtartalma megenyhüljön. A 2005-ös évjáratot május 31-én a barolói Falletti kastélyban mutatták be a nagyközönségnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gasztro

Aranyérmes borok közül választottak

Művészek, újságírók, szakírók,a X. VinAgora Nemzetközi Borverseny média zsűrije is meghozta döntését. Vakkóstoláson választották ki, hogy a már aranyérmes borok közül, három kategóriában, melyik érdemelje ki a Média Különdíjat.

hvg.hu Gasztro

Borral locsolják Orbán szobrát

Löszös, homokos talajon bő termést hozó zöldség- gyümölcs- és szőlőültetvények váltják egymást a Dunai borrégióhoz tartozó, soknemzetiségű, tizenkét településből álló Hajós-Bajai borvidéken. A több évszázados, hagyományos szőlő- és bortermeléssel foglalkozó vidék kitűnő minőségű illatos fehér borairól, fűszeres vörös borairól és újabban különleges jégboráról is ismert.

MTI Tech

A világ legrégebbi borát fedezték fel Kínában

A világ legrégebbi borának maradványait fedezték fel egy 9000 éves cserépedényben, amelyet egy újkőkorszaki település feltárásakor találtak meg Kína északi részén, a Henan-tartománybeli Csiahu falu közelében.