szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hagyományosan a reneszánsz királyi szakácsok ételeit felvonultató versenyen az idén első alkalommal tartanak kóstolót az ország megyéinek falusi ételeiből.

Immár hagyomány, hogy 1993 óta minden évben összegyűlik az ország jó néhány  szakácsa, hogy felelevenítse a középkori királyi szakácsok szokásait, fortélyait. Idén sem lesz ez másként, Nagyszakácsi július 30. és augusztus 1. között várja azokat a szakácscsapatokat, akik készen állnak rá, hogy megmérettessék tudásukat, a legjobb közülük pedig elnyerje a Királyi Szakács megtisztelő címet.

A Királyi Szakácsversenyen induló csapatoknak öt fogást kell elkészíteniük – csakúgy, mint hajdanán, amikor naponta kevesebbszer, de akkor annál kiadósabban étkeztek az udvaroknál. A királyi asztalra csak a XIV. és a XV. században használt alapanyagokból, fűszerekből és korhű technológiai eljárással készített ételek kerülhetnek. A zsűri értékelni fogja a korhű ruházatot, a megjelenést, a dekorációt is. Sőt, mindenféle korhű eszköz, edényzet használata javasolt. A verseny fő célja azonban, hogy a korabeli konyhakultúra és az ősi ízlésvilág harmonikus egységet alkosson, és az ételek visszahozzák az adott kor „szellemét”.

A rendezvény ideje alatt a vendégek nem csak a régi királyok ételeit, de borait is megízlelhetik, illetve az idei szakácsfesztivál különlegessége, hogy első alkalommal lehet megkóstolni az ország tájegységeinek jellegzetes falusi ételeit.

A rendezvényt számos, korabeli hangulatot idéző program kíséri. Így találkozhatunk lovagokkal, zászlóforgatókkal, reneszánsz táncosokkal, de még bajvívókkal is. 
 

Nagyszakácsiról
A Somogy megyei Nagyszakácsi (régi nevén Nagzakach, német nevén Grosskochdorf) középkori település, melynek kialakulásában szerepet játszott, hogy királyaink, Mátyás és Zsigmond itt adományoztak földterületet kiváló szakácsaiknak. A magyar királyi udvar szakácsai – vagy inkább szakácsdinasztiái – a hagyományok szerint évszázadokon keresztül Somogyország szülöttei voltak. Nagyszakácsi már a XVI. század közepén városi kiváltságokat kapott. A jelenleg 530 fős település érdekessége, hogy a királyi szakácsok leszármazottai a mai napig itt élnek, és sokan nevükben hordozzák az ősi szakmát (Kövér, Szita, Bárány).


















HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!