Tetszett a cikk?

A klasszikus piknikezés igazából nem az osztrákok sajátja. Sokkal inkább a hegyekben elköltött hátizsákos uzsonnákhoz, házi borkimérésekben való koccintgatásokhoz szoktak. Mégis úgy tűnik, most új divatnak hódolnak.

Ami meglehetősen régi. Igaz, a 17-18. században leginkább a francia és az angol arisztokrácia sajátja volt az eredetileg tánccal összekötött, társas lakoma a szabadban. A 19. század elejére már piknikeltek a jobb polgári társoságok is. Nem győzve alkalmatos tisztáson elég elegánsan leteríteni a puha plédet, amire a finomságokkal - a vadpástétom, illatos sajt ki nem maradhatott -, megrakott fűzfa kosárból ezüst evőeszközzel csípegettek pár falatot (piquer: csipegetni, nique: csekélység), és metszett poharakból kortyolták hozzá a pezsgőt. Lovagló öltönyös, vagy zsakettes urak, pasztellszínű ruhákban pompázó hölgyek, fejükön malomkerék nagyságú kalappal – ez a britek ősi piknikhagyományainak dresscod-ja napjainkig. Gondoljunk csak az ascoti derbyre vagy a wimbledoni teniszbajnokságra.

Nagyon úgy tűnik, hogy az idei év legnépszerűbb újdonsága Ausztriában éppen a piknik,amihez most éppen hosszú,meleg őszre áhítoznak. Belföldi és külföldi vendégek ráharaptak a turisztikai csalira.Különféle piknik-irányzatok dívnak. Egyértelműen a romantika irányát célozták meg a Millstätter See környékén kínálta lehetőségek. Bérelt csónakkal édes kettesben átevezhetnek a párok a még beépítetlen déli partra. Az ágak mélyen behajolnak a smaragdzöld vízbe, megannyi meghitt kis lugast rejtve. És minek utána a csónakba előre bekészített kosarak tele pezsgővel, lazaccal, sonkával, semmi okuk arra, hogy időnek előtte visszaevezzenek Millstattba.

Rejtett zugok. Főleg pároknak
© Bodrogi Eszter
Ezek a természet adta csendes, félreeső, idillikus zugok a romantikus piknikezők kedvenc helyei. Salzkammergutban ilyesmire a „Glücksplätze” címszó alatt lehet ráakadni: meghitt tóparti vagy erdőszéli kis helyek, sziklák alatt avagy fent a hegyen. Egyik-másiknak különleges mágikus erőt tulajdonítanak, megint mások pedig meditációra alkalmasak. Hogy mennyire stimulálóan hat mindez a szabad levegőn való falatozáshoz, azt nem tudjuk, de jó üzletnek tűnik.

Egyre több szálloda és panzió küldi ki vendégeit kosárral és pléddel a zöldbe. Például a Wolfgangsse melletti Weißes Rössl ajánlata eleve tartalmaz egy piknikkosaras csónakkirándulást is. Az Afieslben található Romantik Resort Bergergut és a St. Stefanban lévő Aviva kocsit vagy egy biciklit kölcsönöz a Mühlviertel idillikus helyein megejtendő piknikekhez.

A pikniketikett szabályai szerint persze hozzá is tartozik a szabadban szerzett kulináris élményhez egy stílusos jármű. A grazi Daniel Hotel vendégei Fiat 500-assal csoroghatnak le a környező borvidékre, ahol nem kell sokáig keresni a csendes kis zugokat, mert a piknikezés és a bor természetszerűleg feltételezik egymást. Wachauban például valóságos Grand-Cru-vidékek vannak. Vadregényes helyek várnak a turisták felfedezésére. A Tausendeimerberg kitűnő rizlingjéről ismert, ahová Spitz an der Donautól egy rövid, meredek emelkedő visz fel. Bájos, másik Wachau-alternatíva: Weißenkirchenben a Weitenberg lábánál a templom fölötti hely. Pléd, szendvicsek és örök panoráma a Dunára.

Igazán stílusos környezetet kínál az elit piknikezéshez néhány alsó-ausztriai kastélykert. Például a brucki (Prugg kastély) Harrach Park angol kertje, az obersiebenbrunni kastélypark, vagy két marchfeldi kastélykert Eckartsauban és Marcheggben. Ezeken a helyeken kimondottan szabad a fűre lépni… Szinte egy fél csemegés kirakat tartalmát rejtegeti a kapfensteini kastély piknik kosara: például őzpástétom csatnival, tavi szaibling-falatkák (halak), desszertek garmadája és mindehhez egy-két palack bor a Winkler-Hermaden-i birtokról. A kosár egyszerűbb változata: stájer sült csirke krumpli- és lóbabsalátával. Sokáig megfelelő hely után sem kell kutatni, mert a Schlosskogelen van elég.

A grafenengi kastély programjához előre meg lehet rendelni egy Mörwald-féle piknik kosarat (egyenesen a bécsi sztárséftől, Toni Mörwald-tól.) A jó falatokhoz klasszikus zenei koncert dukál a szabadtéri színpadról. A bregenzerwaldi Schwarzenberg Schubertiade-jának látogatói két órát is kocsikáznak árkon bokron át, hogy azután letelepedjenek a fűbe, és stílusosan magukhoz vegyék a bregenzerwaldi alpesi sajtot, igyanak egy kis bort, kóstolgassák a környék valamely házi sütődőjében készült kuglófot, miközben Franz Schubert dalai szólnak. Aki egyébként fennmaradt levelezése alapján ugyancsak lelkes híve volt a piknikezésnek.

(A Die Presse nyomán: Gábor Ágnes)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!