szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ez így gömbölyű, mondjuk, ha valamit teljesnek érzünk. Nem hiába választotta magának a gombóc a gömbölyű, kerek, tökéletes formát. Már a neve hallatán is jókedvre derülünk, pláne, hogy minden változatában finom is. Szinte a világon mindenhol ismerik, eszik sósan és édesen egyaránt. Próbáljuk ki minél több változatát, mert ahogy a szólás is tartja: "Gombócból nem árt meg a sok!"

Ha gombóc, akkor mifelénk szinte biztos, hogy elsőként az aranyszínű zsemlemorzsába forgatott, porcukorsipkát viselő, fahéjas szilvával töltött gömböcökre gondolunk. Mintha a gombócot réges-rég óta ezerféleképpen nem készítenék a világ számos országában. Gurítsuk csak körbe jó öreg óriás gombócunkon, a  földtekén kerekded finomságunkat, és látni fogjuk, hányféle különleges, változatos ízzel kelleti magát az előételektől a desszertekig.
   
Az előételnek kiváló ,,gombócfüzér”elkészítése egyszerű: apró, friss mozzarella golyócskákat tűzzünk fel fogpiszkálóra, majd következzen üde zöldként egy levél friss bazsalikom. A sort zárjuk egy apró, gömbölyű, piros koktélparadicsommal, és máris kész! De készíthetünk pár étvágygerjesztő kerekded falatot rizsből és sajtból gyúrt, zsemlemorzsába forgatott, forró olajban kisütött gombóckákból is. Sajtokból nagy előszeretettel készítik az olaszok, míg a rizses gombócok a kínai és japán konyha sajátosságai. A japánok például már oly régóta készítik az onigri nevű, általában lazaccal töltött rizsgombócukat, hogy ha kutakodni kezdünk eredete után, egészen az evőpálcikák előtti időkig jutunk vissza. 
    

© Aréna 2000 Kiadó
A gombócok levesbetétként is nagyszerűek, gazdagabbá, laktatóbbá  – látványban is vonzóbbá – teszik a leveseket. A magyar konyha is előszeretettel gurít pár grízgombócot, májgombócot, maceszgombócot a levesbe. A Távol-Keleten pedig halból készült golyóbisokkal tálalják a szürcsölni valót, de ugyanezeket a gömböcöket, kicsit nagyobb kiadásban előételként is eszik. 
    
A gombócok húsból készült változatai begurultak a főételek közé  is. Gondoljunk csak a fasírtra, ami nem más, mint húsgombóc. A klasszikus húsgolyót már az ókori Rómában is készítették, így nem csoda, ha azóta számos változata lett ismert. A csizmaország éléskamrájában található fűszerek, finomságok szerint többféle ízesítéssel találkozhatunk. Igen nagy előszeretettel gazdagítják jellegzetes ízű sajtokkal: pecorinoval, romanoval. A görögök a keftedesz nevű gombócukba fetasajtot tesznek, ugyanúgy, mint az albánok. Az indiaiak jellegzetes keleti fűszerekkel ízesítik a kofta névre keresztelt húsgolyót. A szerbeknél is az egyik nemzeti eledel a háromféle húsból készült fasírt. A belgák a frikandelt hagymával töltik. Ha a lengyeleknél járva pulpety-t kérünk az étlapról, akkor szintén húsgombóccal gurigázhatunk a tányérunkon. A svédek kötbullar néven ismerik. Az arab országokban a húsos változat mellett a falafelben a csicseriborsós gombóc kedvelt. Kínában és Japánban a húsgombócokat rizs- vagy hajdinatészta palástba burkolják és levesbetétként, előételként tálalják. 

A gombócok köretnek és egytálételnek is nagyon népszerűek. Az olaszok gnocchi-ja tulajdonképpen a magyar krumplinudli kikerekített talján változata. A réges-régi magyar lakomákon amikor a krumpli még nem volt ismert, a hús mellé tésztából gyúrt kis gombócokat adtak köretnek, amit szömörtsök néven említenek. A vadas mártásban a legtöbbször zsemlegombóc vagy krumpli gombóc dagonyázik. Ennek a köretnek közkedvelt cseh és német változata a knédli, a gőzölt kelt tészta. A törökök ezt a tésztát mantinak hívják, a kínaiak pedig baozi néven kínálják. 
    
A gőzgombócnak édes változata is közkedvelt  - az igazi klasszikus az osztrák szomszédoknál gőzölög. A desszertek amúgy előszeretettel választják a gömbölyded alakot: csokoládégolyók, trüffelek, drazsék, fagylaltok, fánkok, vagy a régen csontszín gombócnak nevezett marcipángolyó. A magyar konyha legismertebb gombócai a túrós, a szilvás (szilvalekváros), és a sárgabarackos. De létjogosultságot szerzett – főleg a túrógombócban – a szeder, az eper és a magozott meggy is. Tökéletes ízek, tájegységenként, konyhánként rengeteg változatban.

A jókedvet anno nemcsak a kerekded holmi falatozása váltotta ki: XV. Lajos asztalának vendégei mézes gombócokat lődöztek egymás tányérjára, amelynek eszköze, egy ma is megtekinthető két arasznyi nagyságú, kifejezetten erre a célra készített gombóclövő ágyú. Ám nem kell a francia udvarig fáradnunk – a magyar népmesék, a  népi adomák, hagyományok egyik kedvence a gombóc. A kis gömböc meséjét szinte mindenki ismeri, ugyanúgy, mint a mágikus jósgombócokat. Jeles napokon – Luca-napkor, szilveszterkor, András napkor – kis cédulákra férfineveket írtak-írnak a hajadonok és azt a gombóc közepébe rejtették. A víz felszínére elsőként érkező gombóc belsejében rejti  a jövendőbeli nevét.
   
Divatosak voltak az ún. gombócebédek is, ahol komolyabb jövendölésekre került sor. A gombócok közepébe rigmusokba szedett jóslatokat rejtett a háziasszony, és a vendég köteles volt felolvasni a többiek tanulságára és szórakoztatására. A gombócokhoz  nagyon találó szólások is kapcsolódnak. Annak, aki csak enni szeret és dolgozni nem, gyakorta mondták: "Hanyatt homlok gombóchoz, ímmel-ámmal dologhoz.” Az anyja szoknyája mellett ülő férfit pedig az alábbi szólással jellemezték: "Ott lenne jó katona, ahol mézes gombóccal lőnek." 

Derék gombócos múlttal bíró hazánkfiai rendre fesztivált is rendeznek a gömböcök jegyében. Például minden év augusztusában megrendezik Balatonfűzfőn a gombócfesztivált, ahol a kínálat szinte végtelen – a hagyományos, burgonyás tésztával készített szilvás, barackos, túrós, mákos töltelékkel készült, tejfölben, tejszínben vagy lekvárban hempergő gombócok között nem egyszerű választani, és akkor még nem említettük a sós, sajtos és hagymás változatokat. Noszvajon pedig az őszi szilvalekvárfőző fesztiválon készül a lekváros változat. Kóstoljunk csak végig bátran, és készítsünk el otthon is minél több változatot, hiszen: "Gombócból nem árt meg a sok". 

Fortélyok az elkészítéshez

• Ha túrógombócot készítünk, hagyjuk állni főzés előtt legalább 2-3 órát, hogy a dara jól megszívja magát nedvességgel. Így az állaga könnyű lesz.
• Ha egy kis sütőport teszünk a túrógombóc masszájába, szintén könnyedebb, lágyabb gombócokat kapunk.
• Ha burgonyás tésztából készül a gombóc, akkor is tanácsos főzés előtt egy órát állni hagyni, így nem lesz kemény.
• A főtt, áttört burgonyához annyi lisztet adjunk, hogy rugalmas, könnyen formázható tésztát kapjunk. A tészta akkor jó, ha formázás közben nem tapad a kezünkre. Egy-két evőkanál búzadara könnyebbé teszi a tésztát.
• A burgonyás alapú tésztákhoz mindig kásásabb, öregebb krumplit használjunk. Az újkrumpli erre a célra nem jó!
• A tésztához mindig adjunk egy kis zsiradékot is – például vajat, de sokan állítják, ebben az esetben a zsír a legjobb.
• Egy kiló krumpliból készülő tésztához bőven elég egy darab tojást adni.
• Ügyeljünk arra, hogy a tészta nagyjából egyforma vastag legyen, így egyenletesen tud majd főni.
• A gombócokat lobogó, forrásban lévő, enyhén sós vízben főzzük. Az edényt ne fedjük le!
• A gombóc akkor kész, ha feljön a víz felszínére. Ezután a fajtájától függően (gríz-, túró-, burgonyagombóc) néhány percig főzzük.
• A fazékba csak annyi gombócot tegyünk egyszerre, hogy azok ne érjenek össze, mert összeragadnak.
• A fazékból kiszedett gombócokat nem szabad leöblíteni. Rögtön tegyük – recept szerint – olvasztott vajba, mártásba, pirított zsemlemorzsába.
• Nagyobb méretű gombócok esetében érdemes egyet feláldozni, hogy megtudjuk, kellőképpen átfőtt-e. Vágjuk félbe és rögtön kiderül, hogy a gombóc igényel-e további főzést.



























 
Receptek (Oldaltörés)

Sajtos-rizses gombóc (előétel)

1 csésze főtt rizs
30 g parmezán sajt
1 tojás
40 g mozzarella sajt
40 g zöldborsó
2 gerezd zúzott fokhagyma
1 evőkanál olívaolaj
1 evőkanál apróra vágott friss oregáno
Zsemlemorzsa
Olaj a sütéshez

© Aréna 2000 Kiadó
Hevítsük fel az olajat a serpenyőben, tegyük bele a zöldborsót és a fokhagymát, s addig pároljuk, amíg a hagyma illatozni kezd. Egy tálban keverjük össze a rizzsel, a parmezán sajttal,  a felvert tojással és az oregánoval. A masszából formázzuk gombócokat. A mozzarellát vágjuk annyi kockára, amennyi gombócunk lett. Minden gombóc közepébe nyomjunk egy mozzarella kockát, majd formázzuk újra gombócokká. Forgassuk meg zsemlemorzsába és bő, forró olajban süssük arany barnára.

Thai csirkegombócok (főétel)

1 kg darált csirkehús
4 újhagyma, karikára vágva
10 dkg friss kenyérbél, héja nélkül
1 evőkanál őrölt koriander
50 g apróra vágott friss koriander
2 evőkanál citromlé
3 evőkanál édes csili szósz
olaj a sütéshez

Keverjük össze a darált a húst és a kenyeret egy tálban. Közben melegítsük elő a sütőt 200 fokra. Adjuk a keverékhez a többi hozzávalót és jól dolgozzuk össze. Nedves kézzel formáljunk gombócokat. Hevítsük fel az olajat egy teflonserpenyőben és addig süssük benne a gombócokat, amíg kicsit pirulni kezdenek. Merjük ki,itassuk le róluk a felesleges olajat egy papírtörlővel, majd tegyük a gombócokat sütőtálba és kb 8-10 percig dugjuk be a forró sütőbe. Paradicsommártás illik hozzá, köretnek pedig ízlés szerint rizs vagy burgonya.

Túrógombóc (desszert)

50 dkg túró
12 – 13 dkg búzadara
2 csomag vaníliás cukor
3 db tojás
1 citrom reszelt héja
2 teáskanál sütőpor
Egy csipet só

Zsemlemorzsa

Olaj a morzsa (prézli) pirításához
Tejföl

A tojások sárgáját és fehérjét válasszuk külön. A fehérjét verjük kemény habbá. A túrót, a tojássárgáját, a búzadarát, a vaníliás cukrot, a citromhéjat és a sütőport valamint a sót dolgozzuk jól össze, majd óvatosan forgassuk bele a tojásfehérje kemény habját  és hagyjuk állni legalább egy órát, hogy a búzadara megdagadjon. Amíg a massza áll, készítsük el  a prézlit: az olajat közepes melegre hevítjük és arany barnára pirítjuk. A masszából formázzunk gombócokat. Dobjuk forró, lobogó vízbe. 5-7 perc alatt feljönnek a gombócok a felszínre. Szedjük ki és tegyük a zsemlemorzsára, majd rázogatva hempergessük meg. Tejföllel, olvasztott vajjal meglocsolva tálaljuk. 
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!