szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

Az USA egyik legnagyobb élelmiszeripari botránya tovább gyűrűzik az SK Foods LP főnökének februári elfogásával a New York-i John F. Kennedy repülőtéren.

„Egy ilyen ügylet aláássa a fogyasztói bizalmat. Én magam személyesen is áldozat voltam, mint minden más fogyasztó” – nyilatkozta a Rotten Tomato, a Rohadt Paradicsom fedőnevű ügyről az FBI különleges ügynöke, Paul Artley, aki 15 éve foglalkozik a fehérgalléros bűnözéssel. A legjelentősebb amerikai bűnüldöző szervezet, a Szövetségi Nyomozó Iroda kerek öt évet fordított arra, hogy felgöngyölítse az ország történetének eddigi legkiterjedtebb élelmiszeripari csalását. Együttműködve ebben az Igazságügyi Minisztérium Trösztellenes egységével, s más, az élelmiszerellenőrzéssel és vásárlók megkárosításával foglalkozó hatósági szervekkel.

Az 54 éves kaliforniai Frederick Scott Salyer tulajdonában levő SK Foods LP világszerte szállított paradicsomot, s más élelmiszeripari termékeket gyártóknak, feldolgozóknak, beszállítóknak, üzletláncoknak, kiskereskedőknek. A dúsgazdag, Pebble Beach-ben élő Fred Salyert csak Paradicsom- avagy Ketchupkirályként emlegették. A nyolcvanas évek közepétől felfejlődő cég kiterjedt családi vállalkozásként működött, a familíán belüli ellentéteket azonban jelezte, hogy Fred Salyer több éven keresztül perben állt apjával és lánytestvérével. Ahogy nőtt az üzleti tekintélye, úgy érvényesítette egyre jobban mindent „bekebelező” üzletpolitikáját, mesterkedésit. Az utóbbi tíz évben egyre gyakrabban folyamodott nem a legtisztábbnak minősíthető üzleti eszközökhöz versenytársaival szemben.

A fizetésképtelenné vált American Fresh Foods már elkelt
Freshplaza

Ma már egyértelműen látható a sacrmentói igazságszolgáltatási szervek rendelkezésére álló számtalan bizonyítékból – köztük fedett FBI-ügynökök információi, kulcsfontosságú tanúk, bűntársak vallomásai, stb. –, milyen szervezetten és csoportosan elkövetett szövevényes csalási ügy főszereplője volt a Paradicsomkirály. Az SK Foods ellen indított csődeljárás, a Salyer American Fresh Foods fizetésképtelensége, majd a céget irányító vezetőmunkatársak őrizetbe vétele után 2009 októbere óta szökésben levő üzletember az FBI adatai szerint Uruguayban, Paraguayban, Andorrában és Franciaországban tartózkodott. Úgy gondolta, nem adható ki ezekből az országokból. Február elején visszatért az USA-ba, hogy tovább mentse titkos bankszámláira elhelyezett vagyonát, 7 millió dollárért eladott luxusingatlanának értékét. Időközben több millió dollárt utaltatott át karibi és liechtensteini bankszámlákra. Február 4-én New York City nemzetközi repülőterén egy Svájcból érkező repülőgépből való kiszállása után vették őrizetbe az FBI ügynökei, akik jegyrendelése alapján tudták, másnap már a londoni járattal vissza akar térni Európába. Az elfogása után ellene indult eljárásban még azt a „könnyítést” sem kapta meg, hogy óvadék ellenében szabadlábra helyezze az eljáró bíróság, mivel joggal tartanak újabb szökésétől.

A Fred Slayer ellen felrótt bűncselekmények köre eléggé kiterjedt, ebben a gazdasági versenytörvények megsértése – versenyellenes árrögzítő megállapodások rákényszerítése a partnercégekre –, pénzmosás, különböző csalások, zsarolás, vesztegetés, az igazságszolgáltatás akadályozása a legsúlyosabbak. Kihasználva piaci pozícióit fokozatosan visszaélt a termékeit vásárló fogyasztók bizalmával. Az általa eladott különböző készítmények – ketchup, paradicsomsűrítményt tartalmazó konzerv, paradicsomlé, stb. – több mint silány alapanygot tartalmaztak. A paradicsomok penész szintje jóval meghaladta az elfogadott értéket. Forgalomba hozott olyan zöldségféléket, élelmiszereket, amelyeket organikus, vagyis biotermékként adott el, miközben ehhez nem sok közük volt. A konkurenciától felvásároltatott termékeket jóval drágábban adta el. Csalárd módon értékesítette készítményeit, az egyéves lejáratú termékek fogyaszthatósági idejét három évben jelölte meg. „A termékek helytelen címkézése annyira nyilvánvaló volt – Paul Artley FBI-ügynök szerint –, hogy már a teherszállítók is részt vettek benne. Sok termékük hamis dokumentumokkal hagyta el a raktárakat.” Az igazságügyi szakemberek úgy vélekednek, akár 20 év börtönbüntetés is várhat a Paradicsomkirályra, akinek esete nem egyedülálló a zöldség- és élelmiszeriparban. Sem Amerikában, sem a világ más kontinensein.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gőgh Csilla Gasztro

Ketchup, majonéz és a Hawaii pizza kitiltva!

Budapesten egyre több jó olasz étterem sorakozik fel a sokáig etalonként emlegetett Trattoria Toscana és a Pomo d’Oro mellé. Remek példa erre az ínyencek egyik – a belvárosi őskáoszban eldugott - kedvence, az Il Terzo Cerchio. Nem új, korábban is létezett, bár kevesen ismerték. Jó volt, de szép nem, még csak nem is gusztusos. Pár utcával arrébb kellett költöznie eredeti erzsébetvárosi székhelyéről, hogy mint a rút kiskacsa, kikupálódjon.