szerző:
Tetszett a cikk?

Nincs hónap, hogy ne jelenjen meg új szakácskönyv, receptgyűjtemény, válogatás valamely híres séftől. A romantikus-regényes kulináris irodalomról már nem is szólva.

Talán soha nem volt ennyire trendi a gasztronómia. Úgy, hogy még a legfennköltebb  antikváriusok is beadták a derekukat, s nem hogy szégyenkezve dugdosnák, de egyenesen a kirakatba teszik a még fellelhető, régebbi gasztro opuszokat. Így, szerencsére újra hozzáférhető egy, máig is egyedülálló antológia, a Friss irodalmi húsok.

Éppen tíz éve spájzoljuk, éppen ideje felmelegíteni. Anno nem találkoztunk olyan folyóirattal – a magát bevallottan irodalminak besoroló Malátán kívül –, amely a receptek és borbírálatok mellett, igazi irodalmat is közölt volna (manapság is inkább kivételnek számít). Pedig, hogy Ficsku Pált idézzem: „az evésnél egy fontosabb dolog van az emberi életben: az evésről való beszéd.” Mint azt Cserna-Szabó Andrástól megtudtuk, a Friss Irodalmi Húsok novellasorozat ötlete a 2000-es év elején merült fel a Magyar Konyha szerkesztőségében: – Ekkor jutott eszünkbe: kérjünk fel fiatal magyar írókat arra, írják meg az ételekhez, italokhoz, főzéshez, vendéglőkhöz fűződő kapcsolatukat. Az ötlet megvalósult és a folyóirat egy éven keresztül közölte 24 fiatal magyar író gasztro novelláit. Azzal a nem titkolt céllal, hogy újabb lendületet adjon a magyar irodalomban amúgy klasszikus, értékes múlttal rendelkező gasztronómiai prózának."

Azaz a múlt szép volt. A legnagyobb klasszikusnak számító Krúdy mellett, írók sokasága írt a témában, talán elég, ha csak Tömörkény István, Bródy Sándor vagy Kosztolányi Dezső nevét említjük. A fejlett szocializmus éveiben – talán nem véletlen – vajmi kevés írás tárgya volt a téma, és az első, nagy összefoglaló műre, A királynő főztjétől, a pincér lábáig címűre 1999-ig kellett várni. A kötetet, amelyben mint az alcíméből is kiderül 101 magyar író tálal, –– Janus Pannoniustól, Bächer Ivánig – Alexander Brody és Neményi Zsolt állították össze öt évszázad írásaiból. Van is ebben minden, mint a Fradi kolbászban, vers, regényrészlet, novella és újságcikk. Mindenképp tiszteletreméltó munka, forrásanyagként nélkülözhetetlen.

A Friss Irodalmi Húsok egy egészen más kategória. A felkért szerzők mindegyike – a folyóirat szabta szűk terjedelmi határok között – egy-egy receptet adott közre, melyhez megírta annak igaz történetét is. „Úgy tartják, egy férfi szívéhez a gyomrán keresztül vezet az út. Hősünk azt gondolja, mivel a nemek harcában egyenlő felek vesznek részt, a fenti tétel fordítva is igaz”  – vezeti be Balogh Tamás, Hal égszínkék szemekkel című írását, amely egyben a kötet első darabja. Ha ez így, ebben a formában nem is bizonyosodik be, a történetek mindenképp igazolják, hogy az evéshez való viszony mennyire behatárolja és meghatározza a férfi és a nő viszonyát. A  Radó-szelet titka egy bátortalan szerelmi vallomás. A Vacsora New Yorkban tanulsága: ha a nő csábítani akar, ne kozmálja oda a sáfrányos csirkét. A Leányfogó slambucé, hogy nem mindig a főzés tudománya vezet a leányszívek meghódításához. A Gyorsétterem, gyors szakítás pedig elárulja, hogy hol érdemes szakítani.

A „főzés az egyik legnemesebb emberi tudomány, komoly bátorság, ihlet, koncentrációs képesség és kreativitás szükségeltetik, hozzá” – írja teljes egyetértésünket bírva Peer Krisztián. S hogy  e tudomány művelésére alkalmatosabbak- e a férfiak, mint a nők, az valószínűleg örök kérdés marad. Mindenesetre ez a halászlé esetében nem képezheti vita tárgyát, ahogy Benedek Szabolcs is bizonyítja a tételt Élő Tisza című írásában.

És még sorolhatnánk a tanulságos vagy szórakoztató írásokat a képviselő fánk igaz történetéről, a nagymama főztjéről, a kukoricakonzervről, az örömpörköltről, sőt a székely pizzáról.  Nemcsak, hogy a pontos leírásoknak köszönhetően a 24 recept bármelyike könnyedén elkészíthető, de közben „minden titkok” tudói leszünk, és jól szórakozunk. Kár, hogy mostanáig nem készültek újabb, friss irodalmi húsok  – ha mégis feltétlen értesítsenek bennünket! 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gasztro

Váncsa István receptjei – villáminterjú

„Ha rendben folydogálnának a dolgok ezen a világon, akkor ez a szöveg, melyet nyájas olvasó éppen a figyelmével tüntet ki, létre sem jött volna, ugyanakkor a szerző nem hiú elmélkedéseket fogalmazna éjszakánként szerény honoráriumért, hanem étlapot, minthogy nem szerző volna, hanem kocsmáros.”

hvg.hu Gasztro

Nem csak tészta, de Spagetti al Crudo igen

Aki az egy főre eső honos pizzériák és elmagyarosodott risztoranték számát tekintve azt gondolná, hogy mindent tud az olasz konyháról, sürgősen felejtse is el azt a mindent.

hvg.hu Gasztro

Mai magyar konyha: nem a szemnek, hanem a szájnak

A könyv nagy erénye, hogy nem akar lehetetlent felvállalni, és nem állítja megoldhatatlan feladatok elé a műkedvelő szakácsokat, akiknek íródott. Bár igen jelentős előrelépést könyvelhetnénk el a hazai gasztronómiában, ha néhány ezer magyarországi vendéglátóhelyen legalább ezen a szinten főznének és tálalnának.Ez lenne az alap, a ground zero, ahonnan már csak felfelé vezet az út.

kadarm Gasztro

Konyha, a maga a meztelen valójában - videóval

Az éttermekről, séfekről szóló könyvek és filmek a legtöbb esetben szeretik a főzést valami egészen romantikus, kreatív, pláne, szexi dolognak feltűntetni. Mintha minden este 40-50 emberre főzni csupa hóka-móka, kacagás, felhőtlen boldogság lenne és rendre mélységes kielégülés. Nem pedig, fizikailag s lelkileg is, az egyik legmegterhelőbb munka.

hvg.hu Gasztro

Egy asszony, két élet

Sokszor akár azt is érezhetjük, elég már a gall gasztronómia és életmód dicsőítéséből, hiteltelen ez a sok rajongás. Ha csak jót mondanak valakiről vagy valamiről, az előbb-utóbb gyanús lesz. Mary Moody most kiköszörüli a csorbát.

Kovács Máté Gasztro

Ne parázz, főzz!

Végy egy adag akaraterőt, fűszerezd ambícióval, szenvedéllyel, kíváncsisággal. Szükséged van tiszta szívre és lélekre. És adj hozzá szeretetet.

Kádár Mónika Gasztro

Mire vágyik a rendőrfelügyelő?

George Simenon nem csak a békebeli Franciaországnak állított emléket Maigret könyveiben, hanem a francia konyhának is. Mert a felügyelő állandóan éhes és szomjas. S ha már lett is volna akkoriban, akkor sem ment volna soha gyorsétterembe.Inkább forró nyomon indult a konyhába.