szerző:
Megyeri Zsuzsa
Tetszett a cikk?

Az elmúlt hetekben sok mindent kipróbáltunk. Spóroltunk, böjtöltünk, dőzsöltünk, megettük a maradékot is. Ezen a hétvégén próbálkozunk. Paleolit menüvel. Azt mondják, egészséges.

Leleményességre szükségünk lesz, mert néhány megszokott és a magyar konyhától elidegeníthetetlennek tűnő alkotóelemet – mint például tejföl, liszt, krumpli – száműznünk kell. Ijedtségre semmi ok, helyettük nem méregdrága és nehezen beszerezhető húsokat, prímőr zöldségeket ajánlunk, hanem elérhető áron, hétköznapi alapanyagokat.

Aki nem ismeri, annak röviden csak annyit a paleolit táplálkozás lényegéről, hogy az ősember feltételezett étrendjéhez próbál igazodni, persze korszerűen. Szó sincs róla, hogy fel kellene rajzolnunk a barlang falára, mit ejtsen el az ember, miközben mi bogyókat gyűjtünk a vadonban. Szabad a hús, a tojás, a zsír és a gyümölcsök/zöldségek (kivéve hüvelyesek, burgonya, kukorica). Viszont tiltólistán vannak a tejtermékek, a gabonafélék (búza, rozs, árpa, rizs), még akkor is, ha teljes kiőrlésűek, illetve hántolatlanok, és a legeslegtilosabb a cukor. Persze egérutat azért itt is nyerhetünk a kemény, érett sajtok és a méz kis mértékben megengedett.  Cukor helyett kevés mézet, nyírfacukrot (horribilis ára van) vagy aprított aszalt gyümölcsöt, kókuszreszeléket használhatunk. Élesztő helyett szódabikarbonát vagy sütőport. Kókusztejjel, zabtejjel és az ezekből készült tejszínnel kiválthatjuk a tejtermékeket, igaz, meglehetősen drágák.

Ezért erre a hétvégére nem is ajánljuk, nehogy elriasszuk a belelkesülő kíváncsiakat, ráérnek majd később kuporgatni pár deci ideális paleo löttyinteni valóra. Egyébként is tévhit, hogy csak drága alapanyagokból lehet paleolit ételt készíteni. Ugyan a változatosság iránti fokozódó igényünk ezt felülírhatja, ha rákattanunk az ősemberkosztra. Amióta pár éve megjelent dr. Szendi Gábor első könyve a paleolit étkezésről, valóságos iparág települt az ősi-új módira. Már lehet rendelni ételszállító cégtől heti menüket, persze hogy van külön webáruház csak és kizárólag erre szakosodva, és bioboltok tucatja kínál paleós bármiket. Most mi kínálunk hétvégi menüt, amit ki tudunk hozni egy liter kókuszolaj árából.

elelmiszeripar.hu

A hozzávalók – ahogy eddig is – 2 főre, 2 napra szólnak:

30 deka csirkemell – 350 Ft
30 deka darált sertéshús 300 Ft
fél kiló vöröskáposzta 100 Ft
2 alma 150 Ft
1 fej lilahagyma
7 centi póréhagyma 
2 fej cékla 50 Ft
majonéz (1 tojássárgája, mustár, só, bors, citromlé, olaj) 80 Ft
1 kanál liba- vagy sertészsír
2 tojás 120 Ft


Sütemény:
1 banán apróra vágva 80 Ft
8 szem datolya apróra vágva 100 Ft
20 deka darált dió 220 Ft

1 teáskanál sütőpor
1 evőkanál méz
1 evőkanál kakaópor
1 csipet fahéj
1 tojás 60 Ft
2 dl víz

Szombat

Csirkemell céklasalátával és pórés omlettel

A céklát megfőzzük, lehámozzuk és almareszelőn lereszeljük. 1 tojás sárgájából sűrű, ízes majonézt készítünk, és a céklával összekeverjük. A csirkemellet kiklopfoljuk, és annyi szeletre vágjuk, ahányra akaródzik szétválnia. Sózzuk, borsozzuk és egy kevés libazsíron hirtelen kisütjük egy gerezd fokhagyma társaságában. A pórét zsíron megfonnyasztjuk, erős lángon és 2 felvert tojást hirtelen beleöntünk. Amint az alja megszilárdul, falapáttal megfordítjuk és levesszük a tűzről. Félbehajtva, kettévágva tálaljuk a csirkemell és a majonézes cékla mellé.

Gy.Zs.

Tipp: A majonézbe egy kanál reszelt tormát is tehetünk, mert nagyon illik a céklához. Ha azonban nincs kedvünk majonézezni, céklázni, akkor sima vegyes zöldsalátát is adhatunk mellé, pár szem koktélparadicsommal, nem fogja hazavágni a költségvetésünket. Az omlettbe, ha kicsit húzósabbra akarjuk az ebédet, bacont, sonkát is csíkozhatunk.

Diós-datolyás muffin

A fentebb elsorolt hozzávalókat keverőgéppel vagy kézzel simára, habosra keverjük. Ha van muffinformánk, abba kanalazzuk, ha nincs, kicsi tortaformába vagy jénaiba, amit előtte kizsíroztunk. 200 fokon tűpróbáig sütjük. A sütemény nem kifejezetten édes, de nagyon laktató, így a megadott mennyiségből másnapra is maradni fog.

Vasárnap

Házi kolbász almás párolt káposztával

A darált húst ízlés szerint fűszerezzük. Javaslatunk a magyaros kömény-só-bors-fokhagyma-pirospaprika egyveleg. Ne vegyünk nagyon sovány húst, de ha mégis úgy alakull, egy kis apróra vágott szalonnával segíthetünk rajta. (Ne feledjük, hogy a legtöbb diétás étrendben elrettentő példaként emlegetett zsír itt nemhogy tilos lenne, egyenesen javasolt!) Ha nem áll össze, kevés olajjal vagy egy tojással javíthatunk az állagán. Vizes kézzel formáljunk belőle formás, nem túl vastag kolbászkákat és hagyjuk pihenni egy fél órát. Addig vágjuk össze a lilahagymát, az almát és a lilakáposztát, majd kevés libazsíron pároljuk puhára. Kömény, só, bors és citromlé vagy almaecet kell az ízesítéséhez.
A kolbászkákat tepsiben-sütőben vagy serpenyőben sütjük pirosra.

Tipp: A szombati süteményt egy kis fahéjas párolt almával vagy bármilyen nem cukrozott befőttel,kompóttal kínálva tehetjük változatosabbá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!