szerző:
Haulitus Anikó
Tetszett a cikk?

Ha tetszik, ha nem a felkent magyar konyházóknak, a pizza immár a honi kulinária alaptétele. Népszerűségben veri a lángost és a fánkot is, annak ellenére, hogy többnyire az eredeti olasz tésztához van a legkevesebb köze. Ennek oka nemcsak a magyar fantázia gazdagságát bizonyítandó, meghökkentő feltétek sokszínűségében keresendő, hanem abban a szomorú tényben, hogy ha ránk tör a csillapíthatatlan pizza-ehetnék, szinte azonnal nyúlunk a telefonért és hívjuk a pizzafutárt.

Pedig annyi idő alatt, amíg megérkezik a pizzánk, mi magunk is előkészíthetnénk. Egy rendes, mamma konyháján – és kemencéjénél - nevelkedett talján biztos így tenne, már csak azért is, mert vallja: "a pizza lelke a jó tészta".

Az ideáis pizza elkészítése munkásnak tűnik, pedig valójában egyszerű. Nem beszélve arról, hogy töredékébe kerül, mintha rendelnénk, és klasszisokkal finomabb, mintha a mélyhűtőből vennénk elő. Ráadásul a borravaló is a miénk marad.

Mi kell a jó pizzatészta elkészítéshez?

1. A pizzatészta kelt kenyértészta, így mindenképpen meleg, huzatmentesen helyen készüljön, és a hozzávalók is legyenek szobahőmérsékletűek, sosem hidegek, mert különben a tésztánk nem fog megkelni. A forró hozzávalók viszont tönkreteszik, megölik az élesztőgombákat, így ügyeljünk arra, hogy langyos alapanyagokkal dolgozzunk.

2. A pizzatésztához való lisztet – legjobb, ha finomlisztet és kenyérlisztet vegyesen használunk – szitáljuk át, mert így nagyobb térfogatú, levegősebb, puhább és lágyabb tésztát kapunk majd.

3. Az élesztőt a használat előtt legalább fél órával vegyük ki a hűtőből.

4. Folyadékként lehetőleg használjunk langyos tejet vagy tejfölt, így finomabb lesz. S egy jó hír: a sör is nagyon jó ízt ad neki, levegősebbé is teszi. Ha végképp nincs otthon egyik sem a felsoroltakból, akkor megteszi a langyos víz is.

5. A tésztát hagyjuk legalább kétszeresére megkelni, mielőtt formázni kezdenénk.

6. Csak előmelegített, forró sütőbe tegyük, különben összeesik.

7. Az adagokra osztott, megkelt tészta lefagyasztható, felhasználás előtt csak fel kell engedni, formázni, és mehet a sütőbe.

8. A tésztát dagaszthatjuk kenyérsütő gépben, elektromos robotgépben dagasztókarral, és kézzel is. Akkor jó a tészta, ha sima már a felülete, felvette az olajat, levegős.

9. A pizzatésztát ízlés szerint ízesíthetjük zöldfűszerekkel (rozmaring, oregano, bazsalikom, vagy fokhagymásan, pestósan stb.)

10. A tésztából formázhatunk kerek formát, mini pizzát, készíthetünk pizzacsigát, félbehajtva tölthetjük is – így calzone-t kapunk. Ha a pizzatésztából vékony rudakat sodrunk, grissinit is készíthetünk, ami kiváló lehet mártogatósokhoz is.

hvg.hu

Nagy viták tárgya, hogy a vékony vagy a vastag pizzatészta az igazi – a legtöbb iskola azért a vékony pizzatésztára esküszik. Persze mindenki készítse ínye szerint. Ugyanúgy, mint a pizzára kerülő szószt és feltétet is. Amíg kel a házi pizzatészta, a szószt is érdemes otthon elkészíteni, és nem a szupermarket polcáról levenni az üveges, adalékos holmikat.

PIZZATÉSZTA

  • 30dkg kenyérliszt (BL80)
  • 30 dkg finomliszt (BL55)
  • 3 dl langyos víz
  • 2 dkg friss élesztő
  • 70 g olívaolaj
  • 2-3 teáskanál só
  • 1 evőkanál kristálycukor

A langyos vízben elkeverjük a cukrot meg az élesztőt, és felfuttatjuk (kb. 20-30 perc). A többi hozzávalót összekeverjük egy tálban, majd hozzáadjuk a felfuttatott élesztős anyagot. Elektromos robotgép dagasztókarjával simára, ruganyosra dolgozzuk a tésztát. Akkor jó, ha fényes lesz a tészta. A tetejét kenjük be vékonyan olajjal, takarjuk le és kelessük duplájára (kb. 35-45 perc). A tésztát osszuk 5 egyenlő kis cipóra, és formázzuk kézzel vagy nyújtófával kerekre. Rakjuk sütőpapírral kibélelt sütőlapra. Kenjük meg az ízlés szerinti szósszal, rakjuk rá kedvenc feltétünket, és tegyük 220-230 fokos előmelegített sütőbe. Addig süssük csak, amíg a tészta széle éppen hogy barnulni kezd.

Elkészíthetjük úgy is, hogy a tésztát egyben, sütőlap nagyságúra, vékonyra nyújtjuk, és sávonként más-más feltétet teszünk rá. Így hamarabb elkészül a teljes adag, ha nem ragaszkodunk a kerek formához.

PARADICSOMOS PIZZASZÓSZ

  • 50 dkg hámozott és kockára vágott paradicsom
  • 2 evőkanál olívaolaj
  • 4-5 gerezd fokhagyma, összezúzva
  • 2 teáskanál friss oregano vagy bazsalikom
  • 1 teáskanál só
  • frissen őrölt fekete bors

A hozzávalókat tegyük egy kisebb lábasba és közepes lángon kavargatva addig főzzük, amíg egynemű szószt kapunk (kb. 15-20 perc).

FEHÉR PIZZASZÓSZ

  • 5 dkg vaj
  • 2 dl tej
  • 3 dkg finomliszt
  • 2 csipet fehérbors
  • 1 csipet frissen őrölt szerecsendió
  • 2 teáskanál friss oregano vagy bazsalikom

A vajat melegítsük fel egy kisebb lábosban, és állandó keverés (legjobb kézi habverőt használni) mellett folyamatosan szórva adjuk hozzá a lisztet. Csak addig várjunk, amíg gyöngyözni kezd, akkor evőkanalanként keverjük hozzá a tejet, majd tegyük bele a fűszereket. Állandó keverés mellett, pár perc alatt szép, sima, csomómentes mártásunk lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!