szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Máshol régen felismerték, hogy a csúcsgasztronómia nem pénzkidobás - mondta a Heti Válasznak adott interjúban Széll Tamás, a lyoni Bocuse D'Or szakácsversenyen első magyarként részt vevő és tizedik helyezést elérő séf, aki elárulta, hogyan rohanják le az ellenőrök a versenyzőket, és azt is, hogy mit enne az utolsó vacsoráján.

Nem ért egyet azzal, hogy a világhírű Bocuse D'Or szakácsverseny csak a Forma-1-hez hasonló cirkusz, hiszen ahogyan az utóbbi versenynek a fejlesztései megjelennek az autóiparban, úgy a lyoni versenyen is egy életre szóló inspirációt kap az ember, és nagyon fontos a verseny mezőgazdasági termelésre gyakorolt hatása - mondta a Heti Válasznak Széll Tamás, a belvárosi Onyx étterem séfje. Az a termék, amelyet a versenyben kötelező alapanyagnak kiválasztanak, világszerte ismert lesz, mondta, hozzátéve, jó lenne, ha egyszer a magyar mangalicáról beszélne a világ úgy, ahogyan most téma lett az egyébként száraz, savanyú és émelyítően májas ízű ír marha.

MTI/Beliczay László

A lyoni versenyen első magyarként máris tizedik helyezést elérő Széll Tamás a megméretés izgalmas részleteiről is beszámolt: mint mondta, az ellenőrök szabályosan lerohanták a konyhai bokszokat, mindent lemértek, még a maradékokat is gyűjteni kellett, hogy lássák, mennyit pazarolnak a szakácsok. Késsel szurkáltak bele a sóba, hogy nincs-e benne elrejtve valami, belekóstoltak az alaplevekbe, kibontották a fóliákat, beletúrtak a szemétbe. Még azért is pontlevonás járt, hogy az amerikai csapat levágta a répa végét is kidobta - mondta Széll.

Elmondta azt is, hogy a sportcsarnokhoz hasonló szurkolói hangulatban nem volt könnyű koncentrálni, de meg kell tanulni kikapcsolni, és a verseny alatt nem is izgult, csak másnap lett a stressztől izomláza.

A versenyről szóló tudósítások szerint Széll Tamás és csapata a verseny végén szinte magába roskadt, mert az egyik köretet 90 fok helyett 150 fokra melegítette. Erről a séf azt mondta, addig a hatodik helyben reménykedtek, a hiba felismerésekor azonban azt gondolták, a huszadik helyre csúsztak vissza (a versenyen huszonnégy csapat indul). Ezt követően viszont odajött hozzá Thomas Keller amerikai zsűritag és fantasztikusnak nevezte a gulyását. Rövidesen kiderült, hogy tizedikek lettek és a pontszámok közelsége miatt legfeljebb a kilencedik helyezett kanadaiakat megelőzése lett volna még reális. Széll Tamás az interjúban részletesen elmesélte, hogy hogyan készült a versenyen felszolgált fantasztikus gulyás, ám arra az újságírói kérdésre, hogy mi lenne az utolsó vacsorája, azt válaszolta: rakott krumpli koviubival.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!