szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

Tokaj kapujában az idén is megválasztották az országos borkirálynőt: a székesfehérvári Kiss Barbara fejére került a korona.

Tarcalon 2008. óta évente megrendezik az Országos Borkirálynő Fesztivált. Idén a királynőjelöltek a Gróf Degenfeld Szőlőbirtokon időre szemelgették az aszúszemet és a teljes szőlőfürtöket, vizsgáztak szőlőpréselésből és cukorfok mérésből, s ha kellett, ropták a táncot is. Tudásukat a borcímkézésből, borismeretből és bordugaszolásból is összemérték az Andrássy Pincészetben, de bizonyítani kellett jártasságukat a borgasztronómiában is (jó borokat ajánlottak ételekhez), s végül idegennyelvtudásban és intelligenciában is megmérettek.

A borkirálynők báljának kulináris kínálata igazán étvágygerjesztő és igényes volt, íme, a menü: előételként házilag pácolt lazac joghurtos zöldalma pürével, szarvasgombás nyúlpástétom édeskömény habbal, amit a gyöngytyúk erőleves saját húsával töltött raviolival, és zöldségekkel követett, az est főétele párolt szarvas comb zeller krokettel, erdei gombákkal volt, mindezt végül a desszert koronázta meg, a fehércsokoládés sajttorta eperrel és karamell fagylalttal. A borokról ezúttal nem tennénk említést, mivel belőlük Tokaj-Hegyalján a legjobbak dukálnak.

Az egyik résztvevő szerint a verseny színvonalát egy kicsit rontotta, hogy a résztvevőknél nem volt előírás az ország valamely részén már elnyert borkirálynői cím. Azaz az is elnyerheti az Országos Borkirálynői címet, akit még egy bortermelő vidékünk vagy borrendünk sem választott meg helyi királynőnek. Kiss Barbarát viszont 2011-ben már a székesfehérvári Noé-hegyi Szent István Borlovagrend borkirálynővé választotta. Az immár országos borkirálynő egyébként környezetgazdálkodási agrármérnök, aki egyetemi tanulmányai alatt szőlőtermesztési, borászati ismereteket szerzett. Természetes szépsége és mosolya a ráadás, s mértéktartóan kedveli a jó borokat.

Az Országos Borkirálynő (középen) és udvarhölgyei
szekesfehervar.hu

A győztes tehát ideális választás, de a nevezők egy részének - talán többségének - eddig semmilyen területi/helyi borkirálynői múltja nincsen. A többséget kicsit óvatosan, vagy inkább szájhúzósan használhatjuk, mivel mindösszesen kilencen voltak a 2013-as Országos Borkirálynői címre aspirálók, ami azt jelenti, hogy Magyarország 22 borrégióját már szám szerint sem képviselhették, nem beszélve a Magyarországi Borrendek Országos Szövetségének borrendjeiről, mert ebből jelenleg 46 van. A jelentkezők közül négyen csaknem hazai pályáról indultak: Iglai Vivien és Butta Dóra Tarcalról, az első udvarhölgy és egyben közönségdíjas Brezóczki Barbara Tolcsváról, Benedek Csinszka Petra Sátoraljaújhelyről; hárman a Nyírségből: Huszti Melitta és Riczu Jennifer Nyíregyházáról, Éles Katalin Nyírtassról; ketten pedig Fejér megyéből: az Országos Borkirálynőnek megválasztott Kiss Barbara Székesfehérvárról és dr. Klima Olga Csókakőről, őt a második udvarhölgynek választották, 2012-ben Mór Borkirálynője volt. (A jelentkezők közül végül a versenyen heten vettek részt.)

A leírtakból kitűnik, túlságosan szűk a területi spektrum, a hazai borvidékek képviselete ahhoz, hogy országos versenyről beszéljünk. Pár évvel ezelőtt 2008-ban még úgy indult az Országos Borkirálynő Fesztivál, hogy a hazai „borkirálynők királynőjét” keresték/hirdették ki győztesnek. Ma pedig örülünk, ha páran vetélkednek az Ország Borkirálynője, a magyar bor arca és bornagykövete címért.

Miért nincs olyan tekintélye ennek a versenynek, mint a Nemzeti Vágtának? – kérdezhetnénk. Pedig a tokaji is nemzeti kincsünk, s a bort még mindig isszák, és nem rúgják, többen szeretik, mint a magyar focit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!