szerző:
T.S.
Tetszett a cikk?

Marseille-ben és Szingapúrban is emlegetik a Borkonyhát. Az örvendetes magyar siker mellett még számos figyelemreméltó újdonságot és eredményt tartalmaz a Michelin étterem- és szállodakalauz 2014-es kiadványa.

hvg.hu

Valószínűleg emlékezetes kiadvány marad a magyar gasztronómia történetében a Main Cities of Europe Restaurants & Hotels 2014, amely 33-ik alkalommal minősíti az európai városok éttermeit. A március 12-én napvilágot látott kiadványban a budapesti Onyx és Costes éttermek mellett most már Michelin-csillaggal büszkélkedhet a Borkonyha is, s mondhatjuk, ez bizony már valóságos kis csillagkép.   A hír természetesen gyorsan terjedt a világhálón, több külföldi gasztronómiai/turisztikai portál is megemlíti a magyar étterem sikerét: kezdve a Marseille-ben szerkesztett francia Tourmag.com weboldalától egészen a szingapúri The Star Online-ig – az utóbbin fényképfelvétel is megjelent a Borkonyháról. Az értékelések szerint az újabb magyar étterem a finoman készített ételek mellett szinte személyre szóló udvarias (nyugodt) kiszolgálásával, valamint menüi kedvező ár-értékarányával nyerte el a Michelin minősítőinek a tetszését és érdemelte ki az első csillagot.

A Borkonyha mellett egy másik hazai siker is bekerült az európai városok idei étteremkalauzába, a Déryné Bisztró Bib Gourmand minősítést kapott (ezt sokan a Michelin-csillag előminősítésének tekintik – a szerk.). Míg sajnos a Bock Bisztró, a Vár: a Speiz  és az Arcade Bistro korábbi Bib Gourmand minősítését törölték.

A Main Cities of Europe Restaurants & Hotels idei kalauza kontinensünk 20 országa 44 városának 2.286 étterméhez és 1.562 szállodájához ad útmutatót üzleti utazóknak és a turistáknak egyaránt. Az éttermek közül 15 rendelkezik három, 81 kettő, 349 pedig egy Michelin-csillaggal, míg 279 Bib Gourmand minősítéssel.

A Michelin március 12-én Párizsban kiadott sajtóközleménye szerint az idei étteremkalauz izgalmas betekintést nyújt Európa különböző gasztronómiai kultúráiba, s évről évre dinamikus növekedést mutat a minősített éttermek számának a növekedésében. Talán az egyik legközelebbi példa számunkra a szomszédos Ausztria, ahol Bécsben néggyel nőt a Michelin-kategóriás éttermek száma: az Edvard, a Konstantin Filippou, a Tian és a Vincent kapott egy csillagot. A Tian azért is figyelmet érdemel, mivel vegetáriánus étteremként is bekerülhetett a legjobbak közé.

Jelentős eredménynek számít, hogy Görögország egy athéni étteremmel, a Funky Gourmettel másodszor is feliratkozhatott a piros étteremkalauz kétcsillagosai közé – a másik a szintén athéni Spondi. A görögökön kívül még kilencen értek el kétcsillagot: a belga Bon-Bon, a franica Akrame, a német Facil és Tiger-Gourmet Restaurant, a holland Bord’Eau, Fred és FG-François Geurds, a brit Diner by Heston Blumenthal és a Greenhouse.

Ebben az évben a Spanyol Királyság fővárosában, Madridban David Muñoz étterme a Restaurante Diverxo került a trónra, ugyanis a Michelin sztárok közül az egyetlenegy háromcsillagos lett fúziós ibériai és ázsiai konyhájával.

Végül, de nem utolsósorban a 66 új Michelin egycsillagos közül figyelmet érdemel a skandináv konyha diadalmenete: 3-3 dán és svéd, 2-2 finn és norvég étterem érdemelte ki az első csillagot. Ennek is köszönhető, hogy áprilisban a Michelin először adja ki észak-európai étteremkalauzát, mely Svédországot, Finnországot, Dániát és Norvégiát érinti.

 

  

              

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!