szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Különböző porcukrokat tesztelt a Tudatos Vásárlók Egyesülete és kiderült, minden rendben: nincs szó hozzáadott adalékanyagokról, krétaporról, vagy bármi egyébről.

Hét különböző porcukrot tesztelt és vizsgáltatott meg a Tudatos Vásárlók Egyesülete, hogy kiderüljön, használnak-e adalékanyagokat a porcukrokhoz, illetve mennyire egészségesek.

Az egyesület a Nébihtől megtudta, hogy míg a kristálycukor összetételét európai jogszabály írja elő, a porcukorra nincs uniós előírás, Magyarországon azonban speciális előírások vonatkoznak a termékre: a porcukornak kristálycukorból, minőségi kristálycukorból vagy finomított kristálycukorból kell készülnie őrléssel, ezeken kívül egyéb anyagokat nem tartalmazhat. A porcukor feliratú termék szinte kizárólag szacharózt, más néven közönséges étkezési cukrot tartalmazhat, más anyagot nem lehet hozzáadni. A szacharóz lehet répacukor vagy nádcukor is.

Mivel azonban a porcukor csak kristálycukorból készül, ezért a kristálycukorhoz engedélyezett adalékanyagok is lehetnek benne, vagyis E220-228 (kén-dioxid – szulfitok), E338-452 (foszforsav – foszfátok – di-, tri- és polifoszfátok) és E 551-559 (szilícium-dioxid – szilikátok). A legtöbb ember számára azonban ezek veszélytelenek, mivel egy, a szervezetben megtalálható enzim gondoskodik gyors lebontásukról.

Amennyiben keményítőt adnak a porcukorhoz, "cukorlisztnek" kell hívni a terméket, de ilyennel ritkán találkozunk a magyar üzletek polcain.

A Tudatos Vásárlók hétféle porcukrot vizsgáltattak meg egy akkreditált laboratóriumban, ezek a következők voltak: Auchan Porcukor, Balance Food Porcukor, BIOrganik Bio Porcukor Nádcukorból, Diamant Porcukor, Koronás Porcukor, Mester Konyha Porcukor, Sweet Family Porcukor. 

A teszten a porcukrok cukortartalmát (polarizációját) mérték, vagyis hogy valóban cukorból készül-e a porcukor. A laborvizsgálat eredménye szerint az összes vizsgált porcukor megfelelt a magyar jogszabályoknak, mindegyik vizsgált porcukor cukortartalma 99,6 és 99,8 fok közötti volt. A vizsgált porcukrok tehát kivétel nélkül valódi cukorból készültek, a kristálycukor összetevőin kívül pedig nincs bennük olyan anyag, amelytől keményebb vagy kevésbé édes lehetne a sütemény.

Ez azt jelenti, hogy a házilag darált porcukor tulajdonságai nem lesznek jobbak a bolti porcukorénál, ugyanakkor a kristálycukorhoz engedélyezett adalékokat a házi porítással sem tudjuk elkerülni.

Tóth György, a Cukoripari Kutatóintézet analitikai részlegvezetője viszont azt mondta, hogy az édes íz érzékelése egyénfüggő, és a cukor tulajdonságán kívül számos tényező hat rá, például a hőmérséklet, a megkóstolt mennyiség, vagy a nyelv érzékenysége. A szemcseméret nem befolyásolja az ízt, így az apróra porított cukrot ugyanolyan édesnek kellene éreznünk, mint a kristálycukrot, de az összehasonlításához fontos, hogy ugyanakkora mennyiséget kóstoljunk, egy kanál porcukor súlya viszont nem egyenlő egy kanál kristálycukor súlyával.

A porcukor keménysége egyébként nem feltétlenül jelzi idegen anyag jelenlétét vagy rosszabb minőséget, ennek oka, hogy a cukor a csomagolási eljárás előtt, alatt vagy után nedvességet kapott. Ez a nedvesség sok esetben a levegőben lévő páratartalom. Ráadásul minél kisebb a cukor szemcsemérete, minél finomabbra őrölték a cukrot, annál kevesebb nedvességtől is megkeményedik a porcukor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!