szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Novemberben folytatódik Charles Simonyi, a 2007 tavaszán a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) készülő következő űrturista kiképzése, amelynek első szakasza szeptemberben lezajlott a Moszkva melletti Csillagvárosban. Az amerikai fejlesztőmérnök kifejezte abbéli reményét, hogy még valamiképpen feltüntetheti magyar származását azon túl is, hogy űrruháján látható lesz a neve.

Charles Simonyi a súlytalansági
tréning közben
Az űrutazás pontos időpontját az amerikai Space Andventures cég hamarosan bejelenti, kitérve a tervek megváltozásának (vagyis a repülés előrehozatalának) okaira is - üzente a Microsoft Word és Excel programok atyjaként ismertté vált Charles Simonyi elektronikus postán.

Simonyi, aki az orosz űrhivatallal, a Roszkoszmosszal kapcsolatban álló Space Andventuresszel kötött szerződést, még áprilisban közölte, későbbi, 2007 végi, vagy 2008 eleji időpontot részesítene előnyben, mert nagyon elfoglalt.

A kiképzés, amelynek (első szakasza) szeptemberben lezárult a Moszkva melletti Csillagvárosban, novemberben, december egy részében, majd a jövő évben folytatódik - jelezte most Simonyi, aki egyébként 2002-ben alapított saját céget, az Intentional Software Corporationt.

Mint írta, azon szándéka, hogy az amerikai és orosz mérnöki megoldásokat összehasonlítsa, valójában a kiképzési folyamatban való részvételt, a műszaki rendszerek és gyakorlat mélyreható megértését jelenti, nem pedig a repülési berendezések közvetlen vizsgálatát. De az űrrepülési részvétel persze segít a mélyebb megértésben.

A magyar származású űrturistajelölt - aki nyilvánvalóan ugyanúgy az amerikai zászló emblémáját viseli majd az űrruháján, mint a múlt hónapban Szojuz űrhajóval az ISS-en járt iráni-amerikai hölgy, Anousheh Ansari - mindenesetre kifejezte reményét: még valamiképpen feltüntetheti majd származását azon túl is, hogy űrruháján látható lesz az "egyértelműen magyar SIMONYI név". Mellesleg megjegyezte, hogy a történelmi iráni zászló és a magyar zászló nagyon hasonlít egymásra, csak éppen a színek sorrendje fordított.

Simonyi kötelezettséget vállalt arra, hogy nem beszél űrrepülésének díjáról, de elismerte: a médiában megjelent számok a találati mezőben vannak. Orosz médiajelentések szerint a Simonyit megelőző Ansarinak 20 millió dollárba került a maga űrutazása, míg az őt 2007 őszén követő malajziai jelöltnek 22 millióba kerülhet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Magyar származású lehet az ötödik űrturista

Charles Simonyi, aki a Microsoft Word egyik vezető fejlesztőmérnöke volt, valószínűleg a jövő év tavaszán egy Szojuz orosz űrhajóval indul a Föld körül 350-400 kilométerre keringő Nemzetközi Űrállomásra (ISS), hogy hozzávetőleg egy hétig élvezze az űrrepülést. Utazásának és kiképzésének ára 20 millió dollár.

MTI Tech

Visszatért a Földre az első női űrturista

Sikeresen visszatért a Földre a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) két asztronauta társaságában a világ első női űrturistája - közölte péntek hajnalban az orosz űrközpont szóvivője.