szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Volumenében mindenképpen meglepetést hozott a kedden bejelentett kormányzati gazdasági intézkedéscsomag - értékelte a pakkot két hvg.hu által megkérdezett elemző. Szerintük az irány jó, de sok múlik az egyes lépések végrehajtásán. A piac azonban még ennél is többet várt.

A méretét illetően mindenképpen pozitív üzenete van a befektetők számára a kedd délelőtt bejelentett intézkedéseknek - véli Kovács Mátyás, a Raiffeisen Bank elemzője. A piac eredetileg 600-800 milliárd forintos csomagra számított, s végül 900 milliárdot érintő változtatásokat jelentett be a kormány. Meglepetést okozott az is, hogy annak a 220 milliárd forintnak, amiről mindenki úgy gondolta, hogy majd a nyugdíjpénztári költésekből finanszírozzák, más forrást találtak.

Az nem érte váratlanul az elemzőket, hogy a harmadik évben is teljes összegű marad a bankadó, arra viszont nem számítottak, hogy mégsem csökkentik 2013-tól az 500 millió forint feletti adóalapra vonatkozó 19 százalékos társasági adókulcsot. Az elektronikus útdíj bevezetéséről szintén lehetett korábban hallani, ám annak kapcsán a nemzetgazdasági miniszter nem is említett konkrét összeget.

Kovács Mátyás szerint a kormányzati intézkedések középtávon erősíthetik a forint árfolyamát, jóllehet, a kissé túlzottan optimista várakozások miatt a bejelentések után megroggyant némileg a hazai deviza. Az elemző szerint a kiigazítások iránya egyértelműen jó, most már az intézkedések kivitelezésén van a hangsúly. A csomag elemei között több esetben hangzott el az idei július elsejei határidő. Amennyiben ezt a kormány tartani tudja, az olyan pozitív üzenetet hordozhat, amelynek nyomán a nemzetközi hitelminősítők javíthatnak a magyar adósság besorolásának kilátásán.

A korábbiaknál biztosabb államháztartási pályát jelez a kedd délelőtt bejelentett intézkedéscsomag, annak elemei egyértelműen arra utalnak, hogy a kormány elkötelezte magát az államadósság csökkentése mellett - összegezte kérdésünkre a közzétett változtatásokat a Takarékbank vezető elemzője. Suppan Gergely ugyanakkor figyelmeztet arra is, hogy egyes területeken, különösen a gyógyszerkasszát érintő átalakítások esetén, kemény viták várhatóak.

Bár a bejelentett intézkedések kellemes meglepetést hoztak, a piac mégsem fogadta egyértelműen pozitívan a kormányzati bejelentést. A befektetők valószínűleg még több konkrétumot vártak - jelezte a vezető elemző.

Az államadósság fokozatos lefaragása érdekében tett lépések közép távon már érzékelhető pozitív visszacsatolást eredményezhetnek. A nemzetközi befektetői bizalom novekedésével csokkenhet az országkockázati felár, ami a kamatfizetési terhek mérséklődését hozza. Alacsonyabb kamatok mellett pedig olcsóbban juthatnak hitelhez a befektetők is, amelynek nyomán megindulnak a fejlesztések, s felpezsdül a gazdasági növekedés.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Meixner Zoltán (hvg.hu) Gazdaság

Miért kell már megint reform, és mibe kerül ez nekünk?

Akkor gondoljuk, hogy fejlődik az ország, ha jobban élünk. A jobb élet pedig azt jelenti, hogy általában minden polgár (de legalábbis a jelentős többség) gazdagodik, az életminőségünket kifejező nemzetközi objektív mutatószámok (például a HDI humán fejlettségi index, WEF versenyképességi index) javulnak, egyre kevesebben szorulnak a társadalom perifériájára, a jövőnket is biztatónak látjuk, s nő a bizalom egymás, a munkaadónk, üzleti partnereink és az intézmények iránt. A jó gazdaságpolitika ezt célozza.

Salgó Andrea Gazdaság

Békesi László a reformokról: három jelentős lépés kellett volna

Békesi László közgazdász a hvg.hu-nak kifejtette, hogy szerinte milyen reformlépések volnának a leghasznosabbak Magyarország számára. A Horn-kormány egykori pénzügyminisztere a rendszerváltástól fogva végigtekintett a magyar gazdaságpolitika cikkcakkjain is a Széll Kálmán csomag bejelentése előtt adott interjúban.