szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Július elsején lép hatályba az az uniós tagországokban kötelezően törvénybe iktatandó irányelv, amely szerint minden uniós tagállam köteles értesíteni az általa kifizetett kamatjövedelemről a betétes anyaországának adóhatóságát, és amely a kamatadó tervezett magyarországi bevezetésekor megakadályozhatja a nagyösszegű betétek kivonását az országból.

A kamatadó, illetve az árfolyamnyereség-adó tervezett bevezetéséről Veres János pénzügyminiszter korábbi ismertetése szerint a nyáron tárgyalnak az érintett felekkel. A részletek még nem ismertek, a tárca vezetője csupán annyit közölt, hogy az átlagot jóval meghaladó betétekből származó jövedelemre vetnének ki 10 százalékos adót. A pénzügyminiszter azt is hangsúlyozta, hogy az EU-ban határozott a törekvés az ilyen jellegű jövedelmek megadóztatására és ez alól Magyarország sem vonhatja ki magát.

Veres János éppen a július elsejétől hatályba lépő irányelv miatt nem tartott attól, hogy a nagy összegű betétek tulajdonosai más országban fektetnék be inkább a pénzüket. Az EU vonatkozó szabályozásával egyenértékű intézkedések alkalmazásával július 1-jétől az egyébként az unióban adózó polgárok svájci megtakarításokból származó kamatjövedelme is adóztatható lesz. Ettől az időponttól a bank 35 százalékig terjedő forrásadót vet ki a kamatokból származó jövedelemre, vagy - az adózó hozzájárulásával - rendszeresen adatokat szolgáltat az érintett országnak a számla tulajdonosáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Könnyen kikerülhető a kamatadó?

Pénzintézeti szakértők szerint – hacsak nem önbevallásos jellegű lesz az adó, amit elképzelhetetlennek tartanak – könnyen kikerülhető lesz az adófizetés.

Trend

Kamatfüggőség

A bankoknak jelentős bevételeket, az ügyfeleknek pedig olcsó hitelfelvételi lehetőséget ígérő devizahitelek a forintkamatok hónapok óta tartó csökkenése és a szakértők ismétlődő figyelmeztetései ellenére folytatják diadalútjukat.