szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyarországi biztosítási piac díjait nem érinti ugyan közvetlenül a londoni terrortámadás, közvetett hatása azonban - a piac globális volta miatt - mindenképpen díjemelő hatású lesz, sőt, a viszontbiztosítókkal való díjtárgyalások már pénteken is nehezebbek lesznek.

"A biztosítási piac már globalizálódott, a világ másik oldalán történt események hatása ha közvetetten is, de a világ minden területén megmutatkozik" - jelentette ki Erdei István, a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) elnöke.

A hazai biztosítási piac szereplőinek anyavállalatai a legnagyobb európai biztosító társaságok, leánycégeik rajtuk keresztül vagy közvetlenül viszontbiztosítják állományukat, míg végül a kockázatok a világ néhány nagy viszontbiztosítójánál - mint amilyen a Swiss Re vagy a Munich Re - futnak össze. A viszontbiztosítók pedig a növekvő kárkifizetésekre megemelt díjakkal válaszolnak, ahogyan ez a 2001 szeptembere után is történt. A viszontbiztosítások díjszintje akkor pillanatok alatt két-háromszorosára szökött fel, ami alaposan megemelte a magyarországi vagyonbiztosítások díjait is.

"A magyarországi vagyonbiztosítások díjszintje ma is 10-20 százalékkal magasabb, mint 2001 szeptembere előtt volt" - állítja Kepecs Gábor, az Aegon Magyarország és az Aegon Kelet-Közép-Európai Régió vezérigazgatója.

Kepecs szerint a díjalakulás ciklikussága miatt kissé már lejjebb szálltak a díjak, ennek azonban most minden bizonnyal vége. Véleménye szerint kis túlzással már pénteken keményebb tárgyalásokra lehet számítani a viszontbiztosításokkal folytatandó tárgyalásokon. A biztosítók - hasonlóan a többi tőkepiaci szereplőhöz - igen gyorsan és érzékenyen reagálnak mindenfajta bizonytalanságra, s annak hatása pillanatok alatt megjelenik a díjakban. Az események másik közvetett hatása lehet a fedezeti kör szűkülése, vagyis a biztosítók bizonyos kockázatokat nem vállalnak.

"Tíz évvel ezelőtt még sokkal könnyebb volt Magyarországon biztosítási fedezetet találni terrortámadás esetére" - emlékszik vissza Argay Béla, a nagy nemzetközi alkuszcég, a GrECo magyarországi leánycége, a GrEC International ügyvezető igazgatója. Annak ellenére, hogy Magyarországot továbbra sem tartják veszélyeztetett országnak, a 2001-es New-York-i és a tavalyi madridi robbantások következtében ma már a magyarországi nagy üzlet- és bevásárlóközpontok, nagy közintézmények alig néhány százaléka rendelkezik olyan vagyonbiztosítással, amely terrortámadás elleni biztosítási védelmet is nyújt. Az alkuszcég vezetője az egyik nagy budapesti bevásárlóközpont esetére emlékezve elmondta, hogy az üzemeltető kifejezett kérése volt, hogy a szerződésben a terrortámadás elleni védelem is szerepeljen, de azt végül mégsem tudták megkötni, mivel az többszörösére emelte volna meg a vagyonbiztosítás díját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Megugrott a biztosítók kárrendezési költsége

A magyarországi biztosító társaságok 2004-ben összesen 174,74 milliárd forint költséggel dolgoztak, az összeg 7,1 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi 163,1 milliárd forintot. Leginkább a kárrendezési kiadások növekedtek - közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz).

MTI Gazdaság

A biztosítók kétszer annyit szedtek be, mint amennyit kifizettek

A magyarországi biztosítókhoz 2005 első negyedévében 176,83 milliárd forint díj folyt be, 13,08 százalékkal több, mint a 2004 első három hónapjában bevételezett 156,37 milliárd forint. A növekedés jócskán meghaladta a 2003 első negyedéve és 2004 első negyedéve között mért 8,16 százalékos bővülést – derül ki a magyar biztosítótársaságok idei első negyedéves adataiból.