szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) kartellgyanú miatt versenyfelügyeleti eljárást indított a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetsége (Gémosz) és több biztosítási társaság ellen.

Rajtaütés bejelentés nélkül

Horváth Anita, a GVH sajtófőnöke szerint a vizsgálók - előzetes bírói jóváhagyó határozat alapján - jogosultak az eljárás során az ügyfél, valamint a vele kapcsolatban álló vállalkozások üzleti helyiségeit, ideértve a járműveket és az üzleti tevékenységhez használt bármilyen területet, meghatározott célból átkutatni és ennek érdekében oda önhatalmúlag belépni.

Az ügyfél eredeti iratait le lehet foglalni vagy zár alá lehet venni, ha súlyos jogsértés gyanúja merül fel és az irat meghamisításától vagy megsemmisítésétől lehet tartani.

A sajtófőnök a konkrét ügy részleteiről egyéb információt nem kívánt közölni a vizsgálat érdekeire hivatkozva.

A GVH közleménye szerint előzetes bejelentés nélküli helyszíni rajtaütéssel indította meg eljárását a versenyhivatal, ami azt jelenti, hogy a GVH szakemberei egy időben keresték fel az érintettek központi irodáit.

A rendelkezésre álló előzetes információk alapján alapos gyanú merült fel arra, hogy a vállalkozások egymáshoz kapcsolódó gazdasági tevékenységükkel a gazdasági versenyt korlátozták, vagy torzították, és így a versenytörvény rendelkezéseit megsérthették.

Az eljárást a Gémosz, az Allianz Hungária Biztosító Rt., a Generali-Providencia Biztosító Rt., a Magyar Opelkereskedők Bróker Kft., a Magyar Peugeot Márkakereskedők Biztosítási Alkusz Kft. és a Porsche Biztosítási Alkusz Kft. ellen indította a GVH.

A versenyhatóság indoklása szerint a biztosítótárságok és a járműkereskedők a 2002-2005 közötti időszakban évente egyeztetéseket folytattak, és megállapodtak a gépjármű biztosításokhoz köthető rezsióradíjakról, és ennek kapcsán merült fel a versenykorlátozó összejátszások valószínűsíthetősége, és ezáltal a jogsértés elkövetésének gyanúja.

A GVH közleménye utal arra, hogy a versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozások a jogsértést el is követték. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés elkövetésének bizonyítására irányul.

A versenyhivatal birtokában lévő bizonyítékok alapján nem kizárt, hogy más vállalkozások is érintettek az ügyben. A versenytörvény szerint az eljárásra biztosított időtartam 180 nap, amely azonban függően az ügy tagoltságától és bonyolultságától két alkalommal ugyanekkora időtartammal meghosszabbítható.

Az eljárással összefüggésben a gépjármű biztosítások területén is piacvezető Allianz Hungária Biztosító közölte: más hatósági ellenőrzésekhez hasonlóan munkatársaik most is mindenben segítik a vizsgálatot. Ugyanakkor a társaság meggyőződése, hogy a vizsgált kérdésekben is az ügyfelek érdekének elsődlegességét szem előtt tartva, illetve a jogszabályoknak megfelelően tevékenykedett.

Ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy egyetlen magánembernek vagy vállalkozásnak sincs biztosítéka az ellen, hogy feljelentsék, a hatóságnak pedig kötelessége, hogy őrködjön a törvényesség felett - tartalmazza a közlemény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Bizonyítékok a kartellező útépítők ellen

Országos, több évre visszanyúló piacfelosztásra is fényt deríthet a Gazdasági Versenyhivatal eljárása. A tizenhat útépítő vállalkozást érintő két kartellügy tavasszal folytatódik a versenytanács előtt.

Gazdaság

Franciaország: árkartellért 27 millió eurós büntetés olajcégeknek

A világ négy legnagyobb olajipari vállalatának francia leányvállalatait összesen 27 millió eurós büntetéssel sújtotta a francia versenyhivatal, amiért a cégek a benzinkutaiknál forgalmazott üzemanyagok árát egymással egyeztették, így a piacon nem érvényesülhetett a szabad verseny, károsultak a fogyasztók. Az érintett cégek tagadják az árkartellt - írja a BBC.

Gazdaság

Kartellvád: a Billa és a Julius Meinl büntetése Csehországban

Összesen 51 millió koronás (400 millió forintos) büntetést szabott ki a cseh monopolellenes hivatal (UOHS) a Billa és a Julius Meinl üzletláncok csehországi képviseletére kartell jellegű együttműködés miatt. Az áruházláncok egyezetett módon léptek fel több mint száz szállítójuk kárára.

hvg.hu Gazdaság

Megbüntették a kartellező vadásztársaságokat

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Vadgazdasági Termékek és Szolgáltatások Terméktanácsát 150 millió, Budapesti Agrárkamarát 15 millió, további 15 bérvadásztató és vadászatszervező vállalkozást összesen 17 millió forintra bírság megfizetésére kötelezte.

eurohirek.hu Gazdaság

Kartellbírság három vegyipari cégnek

Az Európai Bizottság (EB) bírságot vet ki három vegyipari cégre egy vitaminkészítmény esetében kialakított kartellár miatt. A bűnösök: a német BASF; a holland Akzo Nobel és a belga UCB.