szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz nem látja értelmét annak, hogy aláírja azt a gazdaságpolitikai konszenzust szorgalmazó nyilatkozattervezetet, amelynek elfogadását Kóka János gazdasági miniszter kezdeményezte a parlamenti pártoknál.

Áder János frakcióvezető tájékoztatta nyílt levélben Kóka János gazdasági minisztert a Fidesz álláspontjáról. A Fidesz "semmi értelmét nem látja annak, hogy egy olyan semmitmondó nyilatkozatot írjon alá, amit a kormány nyilvánvalóan kampánycélokra kíván felhasználni, miközben - az elmúlt három év tapasztalatai legalábbis ezt mutatják - a benne foglaltakat egy pillanatig sem gondolja komolyan" - áll a levélben.  

A Fidesz frakcióvezetője szerint a miniszter által kezdeményezett nyilatkozattervezetben megfogalmazottak "szögesen ellentmondanak" a kormány eddigi tevékenységének. Mint írja, az elmúlt három évben a kormány sok olyan intézkedést hozott, amely nagy mértékben rontotta Magyarország versenyképességét.

A magas államháztartási hiány és az államadósság drasztikus növekedése miatt Magyarország, az EU-hoz tavaly csatlakozott országok közül egyedüliként, gyakorlatilag nem tudja teljesíteni - az euró bevezetéséhez nélkülözhetetlen - maastrichti kritériumokat. Neves elemzők szerint, ha Magyarország ezen a gazdasági pályán halad a továbbiakban, 2012 előtt nem tud csatlakozni az eurózónához - mutat rá az ellenzéki politikus. 

Az elmúlt három évben a Medgyessy-Gyurcsány-kormány "a csőd szélére sodorta az önkormányzatok nagy részét". Ma már tömegével vannak olyan önkormányzatok, amelyek az alapfeladatok ellátásához vesznek fel hitelt. Az elmúlt három évben állami segítségnyújtás helyett a kormány különböző adó- és járulékemelésekkel sújtotta a vállalkozói szférát - írja Áder János.

"Süket fülekre talált" a Fidesz azon kezdeményezése, hogy a parlament vonja vissza a szeptember 1-jétől hatályba lépő újabb járulékváltozásokat. Nem volt fogadókészség a Fidesz által tavasszal benyújtott munkabarát adópolitikai javaslatcsomagra sem, amely elsősorban a munkahelyteremtés és a foglalkoztatás növelését segítené a munkaadók terheinek csökkentésével - fogalmaz a frakcióvezető.

Kóka János gazdasági miniszter július közepén adta át a gazdaság kilátásairól szóló nyilatkozattervezetet a négy parlamenti párt gazdasági szakértőinek. A tervezet céljaként azt jelölte meg, hogy politikai ciklusoktól függetlenül együttműködés alakuljon ki a gazdaságpolitika alapvető céljairól az emberek életminőségének javításához. A válaszokat a tervezetre július 31-ig várta a tárca vezetője, majd a határidőt egy héttel meghosszabbította, mivel közlése szerint a Fidesz nem adott be érdemi javaslatokat.
 
Az MDF írásos javaslatában nyolcéves megállapodást tartott elképzelhetőnek, s a foglalkoztatási és aktivitási ráta növelését, továbbá a k+f, az innováció fejlesztését kívánta hangsúlyosabbá tenni a tervezetben. A két kormányzó párt szóbeli kiegészítést tett, amely szerint a szocialista párt a szakképzésnek, valamint a kis- és középvállalkozói beszállító programoknak adna nagyobb hangsúlyt. Az SZDSZ véleménye szerint a nyilatkozattervezet növeli Magyarország gazdasági kiszámíthatóságát.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Négypárti gazdaságpolitikai megbeszélést javasol Kóka

Az SZDSZ támogatja a négypárti gazdaságpolitikai megbeszélés tervét, hogy a résztvevők reális képet alkossanak a jelenlegi helyzetről; jelentős kárt okoz ugyanis az országnak, ha a valóságosnál rosszabbnak festik le a gazdaság állapotát – mondta a kisebbik kormánypárt elnöke.

MTI Gazdaság

Kóka János nyilvános vitára hívja a Fidesz gazdaságpolitikusát

Kóka János gazdasági miniszter péntek délelőtt 10 órára vitára hívta a nagyobbik parlamenti ellenzéki párt vezető gazdaságpolitikusát, vagy Orbán Viktor Fidesz-elnök által kijelölt bármely képviselőjét, hogy a sajtó nyilvánossága előtt ütköztessék nézeteiket a magyar gazdaság állapotáról.

MTI Gazdaság

Kóka János szerint jó állapotban van a gazdaság

A gazdasági miniszter szerint nem igaz, hogy romokban hever a gazdaság, ugyanis az elmúlt 15 évben 50 milliárd, 2004-ben pedig 3,4 milliárd eurónyi működő tőke érkezett az országba és a gazdasági növekedés mértéke megközelíti a 4 százalékot.