szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európa egyik legnagyobb vezetékének számító barátság-csővezeték működését az egyik tranzitország, Belarusz állította le, miután Moszkva nem hajlandó kifizetni a Minszk által január elsejei hatállyal bevezetett 45 dolláros exportilletéket.

Mennyiben érint ez minket?
A Mol hétfőn elismerte, hogy vasárnap este volt egy kis fennakadás az orosz szállításokban, de jelezte: az olaj most az ütemezésnek megfelelően érkezik a Druzsbán.

Magyarország 90 napos készlettel rendelkezik kőolajból és olajtermékekből - mutattak rá megfigyelők, hozzátéve: a Mol importjából hatmillió tonnát végső soron átterelhetne a készenlétben lévő Adria-vezetékre. 
 
A Mol hangsúlyozta, hogy az orosz szállításokat hosszú távú
szerződések garantálják, és a vasárnapi apró kiesést az orosz
partnercégek még ezen a héten pótolhatják.

A Mol 2005 elején ötéves szerződést kötött az orosz piacvezető LUKoillal évi ötmillió tonna olaj szállítására. Ez a szerződés tehát a Mol vásárlásainak nem egészen 40 százalékát fedezi és három év
múlva lejár. A Mol szóvivője azt mondta, hogy más orosz cégekkel is vannak hosszú távú szerződéseik, s ezek együttesen lefedik a vásárlásaik zömét.
Moszkvai közlések szerint a Barátság kőolajvezeték forgalmát a belorusz szakaszt üzemeltető Belneftyhim állította le. Az Interfax hírügynökség szerint a zárlat a vezeték mindkét ágát érinti. Az északi ág Lengyelországot és Németországot, a déli Ukrajnán keresztül Magyarországot és a többi közép-európai országot látja el kőolajjal. Míg a belorusz illetékesek nem közölték a hajnal óta tartó felfüggesztés okát, a lengyel gazdasági minisztérium közleménye szerint nem hivatalos forrásokból Varsó úgy értesült, hogy a belorusz lépés oka, hogy Moszkva nem hajlandó kifizetni a Minszk által megszabott, tonnánként 45 dolláros exportilletéket. Közben az orosz csővezetékeket működtető Transznyefty vállalat azzal vádolta meg Belaruszt, hogy az ellopja a tranzitvezetékekben folyó orosz olajat.

Moszkvában egyébként törvénytelennek nevezik az illeték bevezetését, hiszen vámot csak olyan termékekre lehet kivetni, amelyet az illetéket kivető országban használnak fel.

Közben Azerbajdzsán egy másik, Oroszországba vezető olajvezetéket zárt el. A Baku és az orosz Novorosszijszk kikötője közötti vezetéket azért állították le, mert a volt szovjet tagköztársaság nem hajlandó ezer köbméterenként 230 dollárt fizetni a Gazprom orosz gázipari holdingtól vásárolt földgázért. Bakui magyarázatok szerint az eddig Novorosszijszkba szállított olajat az azerbajdzsáni – korábban orosz gázt használó - hőerőművekben égetik majd el.

Németh András, Moszkva

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Nem kapnak orosz olajat a lengyelek

Hétfőre leállt az orosz olajszállítás Lengyelországba és Németországba a Barátság-vezetéken, közölték a lengyel PERN vezetéküzemeltetőnél hétfő reggel.