szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megalakult a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ (MAG) Zrt., amelyet a Magyar Vállalkozásfejlesztési Kht., a Magyar Fejlesztési Bank támogatásközvetítési igazgatósága, az IT Információs Társadalom Kht. valamint a Kutatás-fejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosító Iroda integrálásával hoztak létre - jelentette be Egyed Géza, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára csütörtökön sajtótájékoztatón Budapesten.

A MAG Zrt. az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) Gazdaságfejlesztési Operatív Programjának (GOP) közreműködő szervezete lesz. Egyed Géza hangsúlyozta, hogy a MAG Zrt. megalakításával - a kormány célkitűzéseinek megfelelően - egyablakos, költséghatékonyan működő, átlátható közfinanszírozást közvetítő szervezet jön létre.

A költséghatékonyság alátámasztására Egyed Géza elmondta, hogy az új szervezet 2007-ben 10 százalékkal, 450 millió forinttal kevesebb költséggel működik majd, mint az integrált négy szervezet tavaly együttesen.

A GKM szakállamtitkára emlékeztetett arra, hogy a négy szervezet közreműködött az első Nemzeti Fejlesztési Terv végrehajtásában. Egyed Géza kitért arra, hogy az GOP-ban a vállalkozások számára kedvező változás lesz a Gazdasági Versenyképesség Operatív Programhoz(GVOP) képest például, hogy az egyablakos rendszer kialakításával az ügyfelek számára átláthatóbbak és elérhetőbbek lesznek a pályázatok, rövidülnek a határidők, csökken a biztosíték mértéke, és csak a szerződéskötéskor kell bemutatni az egyéb dokumentációkat.

A GKM szakállamtitkára elmondta, hogy az Európai Bizottság közzétette a pénzügyi kifizetések tekintetében legjobban teljesítő operatív programok listáját, és ezen két magyar operatív program - a GVOP és a Környezetvédelmi és Infrastruktúra Operatív Program (KIOP)- a legjobb hatban benne van.

Novák Csaba, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) Gazdaságfejlesztési Operatív Program irányító hatóságának vezetője elmondta, hogy a GOP-ban a GVOP-hoz képest növekszik a vállalati innováció súlya, a vissza nem térítendő támogatások felhasználásában a komplex fejlesztések kerülnek előtérbe. Változás lesz, hogy bevezetik a visszatérítendő támogatásokat is.

A biztosítékok változásáról Novák Csaba elmondta, hogy 5 millió forintról 10 millióra növekszik a biztosítékadás alóli általános mentesség értékhatára. A támogatás 120 százalékáról 100 százalékára csökken a biztosíték mértéke. A projekt fenntartási időszakára 50 millió forint alatti támogatásnál nem kell biztosítékot adni, 50 millió forint felettinél a támogatás 50 százalékára csökken a biztosíték értéke, valamint 5 évről 3 évre mérséklődik a biztosíték fenntartásának kötelezettsége. Egyszerűbb lesz továbbá a pályázati adatlap.

Az ütemezésről Novák Csaba elmondta, hogy a GOP első pályázatainak tervezetét szakmai egyeztetésre bocsátotta az NFÜ, január végén írják ki a pályázatokat. Ezt követően március után, illetve májusban várhatók további pályázati kiírások a GOP-ban.

Az egyszerűsített eljárás lehetővé tesz a pályázatok közötti differenciálást a mikro- és kisvállalkozások javára – mondta Ormosy Gábor, a MAG Zrt. vezérigazgatója. Példaként említette, hogy a kis értékű támogatáshoz lényegesen kevesebb adminisztráció szükséges. Az egyszerűsített és egységesített adatlap lehetővé teszi az elektronikus pályáztatás eddiginél nagyobb mértékű elterjesztését. A négy szervezet integrálásával a párhuzamosságokat kiszűrték, és a legjobb gyakorlatokat vették át. A MAG Zrt. vezérigazgatója kitért arra, hogy létrehozták Budapesten a központi ügyfélszolgálatot, és dolgoznak a vidéki hálózat egységesítésén. Tárgyalásokat folytatnak a kereskedelmi bankokkal, a regionális fejlesztési ügynökségekkel és a helyi vállalkozásfejlesztési szervezetekkel az együttműködés lehetőségeiről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!