szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az idén március 8-án indul az a világméretű megfigyelőakció, amelynek keretében önkéntesek bevonásával mérik fel két héten át az éjszakai égbolt állapotát, a világ különböző részeinek fényszennyezettségét – közölte a Magyar Csillagászati Egyesület.

A fényszennyezés nem más, mint az égbolt mesterséges fényforrásokkal történő megvilágítása – mondta Kolláth Zoltán, a Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézet tudományos tanácsadója. A csillagász rámutatott arra, hogy a fényszennyeződés tulajdonképpen a környezetszennyezés egy új formája.

„Egyre több adat bizonyítja, hogy a rovarok populációja jelentősen lecsökkent Magyarországon, amiért a fényszennyeződés növekedése okolható. Csökken a denevérek száma is olyan helyeken, ahol a templomtornyot világították meg túlzottan" - hangsúlyozta Kolláth Zoltán.

Egyre több tudományos vizsgálat foglalkozik az éjszakai mesterséges fénynek az emberek hormonháztartására gyakorolt hatásával is – tette hozzá a csillagász, megjegyezve, hogy a túl sok mesterséges fény hatására bizonyos hormonok termelése nem éri el a szervezet biológiai egyensúlyához szükséges szintet. Ráadásul a világon egyre növekszik a fényszennyezettség. Az emberiség a vezetékes hálózaton továbbított elektromos energia 19 százalékát használja világításra – mutatott rá Kolláth Zoltán.

A csillagász szerint a tendencia megállításához törvényi szabályozásra lenne szükség. A világ sok más országához hasonlóan ugyanis jelenleg Magyarországon sincs jogszabályban rögzítve, hogy mi számít fényszennyeződésnek.

Az égbolt állapotának felmérésébe bárki bekapcsolódhat: az önkénteseknek egy – a csillagászati egyesület honlapjáról is elérhető – csillagtérkép-sorozat ad segítséget ahhoz, hogy meg tudják határozni a szennyezés mértékét. A sorozat darabjain az égbolt különböző fényszennyezettségi értékekre készült képei láthatók, ezeket kell összevetni azzal, amit a felméréskor lát az ember.

Mint Kolláth Zoltán elmondta, tavaly több mint 4500 jelentés érkezett az amerikai gyűjtőközpontba, közöttük néhány tucat magyar. Ez az arány megegyezik a többi európai ország részvételi adataival. „Nehéz megmondani, hogy hányan vesznek részt az idén, iskolás gyerekek, családok végzik a méréseket és részvételük attól függ, hogy mennyire jut el hozzájuk az információ" – hangsúlyozta Kolláth Zoltán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Nemzetközi fényszennyezés-felmérés kezdődik

Március 22-én kezdődik a fényszennyezés hatásának felmérésére indított világméretű megfigyelőakció, amelynek keretében iskolás csoportok és önkéntesek bevonásával mérik fel az éjszakai égbolt állapotát egy héten keresztül.

MTI Tech

Új fajokat hoz létre a környezetszennyezés?

A környezet szennyezése és a természet változása kedvező hatással is járhat az állatvilágban, és például új fajok kialakulásához vezethet, de ezek a hatások eltörpülnek a károk mellett - mondta Diethard Tautz, a Német Zoológiai Társaság (DZG) elnöke a hétvégén Münsterben megkezdődött zoológiai kongresszus kapcsán.

MTI Világ

Négymillió európai hal meg évente a légszennyezéstől

Az Európai Unióban és a környező országokban a légszennyezés következtében évente négymillió ember hal meg, miközben az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának több mint ötödéért felelős közlekedés 1990-2003 között 20 százalékkal nőtt a térségben - figyelmeztetett az Európai Környezetvédelmi Ügynökség.

MTI Világ

Dollármilliárdokat áldoz Kína a légszennyezés csökkentésére

Dollármilliárdokba kerül évente a légszennyezést csökkentő, illetve az épületek energiatakarékosságát növelő új program Kínának - nyilatkozta egy kínai kormánytag. Az épületek környezeti szabványait mostantól módosítják, amely építőipari cég ezeket nem teljesíti, megvonják tőle a működési engedélyt.