szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Londoni feltörekvő piaci elemzők a februári inflációs adatok után is azzal számolnak, hogy az MNB megpróbálja kamatemelés nélkül átvészelni az inflációs tetőzést, bár a kosár bizonyos összetevőinek vártnál erősebb drágulása egyes vélemények szerint késleltetheti az év második felére valószínűsített kamatcsökkentést.

Reinhard Cluse, a UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piaci konzultánsa a 8,8 százalékos 12 havi februári adat ismeretében azt mondta: az infláció a következő hónapban még 0,2-0,3 százalékkal feljebb mehet, de a jegybank is arra figyelmeztetett korábban, hogy február-márciusban 9 százalék körüli éves drágulási ütemekre lehet számítani. Az elemző szerint a monetáris kilátások a februári inflációs adatok ismeretében sem változtak érdemben, és ő továbbra is számol a monetáris enyhítés elkezdésével a második félévtől. Cluse szerint az idei kamatcsökkentés mértéke legalább 0,75 százalékpont lesz, „de nem zárható ki ennél nagyobb mértékű enyhítés sem”.

A UBS londoni elemzője 2007 végére 5,1 százalékos éves inflációt jósolt. A Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató londoni elemzése szerint ugyanakkor a februári adat „kissé aggályos lehet” az MNB számára, tekintve a szolgáltatási szektor tovább emelkedő inflációját (6,1 százalékról 6,9 százalékra).

A lassuló inflációjú élelmiszerszegmensen belül tovább gyorsult a feldolgozott élelmiszerek drágulása is, ez azonban valószínűleg csak kései reakció a feldolgozatlan élelmiszerek korábbi áremelkedésére. Mégsem jó hír az inflációs várakozások szempontjából, mivel ez az inflációs komponens az, amelynél a fogyasztók nagy gyakorisággal szembesülnek az árakkal, áll a GS londoni kommentárjában.

Az elemzés szerint a Goldman Sachs sem várja az MNB kamatpolitikájának módosulását a februári adat miatt, de azt nem tartja kizártnak, hogy az egyes összetevők várttól eltérő árakalulása miatt a jegybank hosszabb ideig tartja fenn a jelenlegi kamatszintet az enyhítés kezdete előtt.

Mind az UBS, mind a Goldman Sachs 8,6 százalékos inflációs előrejelzést adott korábban februárra, s tíz nagy londoni befektetési ház prognózisainak átlaga 8,68 százalék volt, de ezen belül szerepelt 8,8, sőt 9 százalékos előrejelzés is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Simor: nem aggódunk az infláció miatt

Bár rövidtávon az infláció magasabb lesz a korábban vártnál, a jegybank új prognózisa szerint jövőre a korábban vártnál kisebb lesz, így nincs ok aggodalomra - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnökjelöltje az Országgyűlés Európai ügyek bizottságának ülésén.

MTI Gazdaság

Londonból kedvezőnek tűnik az MNB inflációs jelentése

Piaci szempontból igen kedvezőnek nevezték londoni feltörekvő piaci elemzők az MNB hétfőn kiadott inflációs jelentését, amely szerintük megnyitja az utat a pénzügypolitikai enyhítéshez, ennek kezdetét azonban csak az év utolsó szakaszára várják.

MTI Gazdaság

Londonban 8 százalék felé tartó magyarországi inflációt várnak

Nyolc százalék felé tartó éves fogyasztói inflációt várnak januárról londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint az inflációs hullám az első és a második negyedév határán, akár 9 százalék fölött is tetőzhet. Egyes vélemények szerint ez jó jelzés is lehet a piacoknak, mert arra utal, hogy „a kormány végrehajtja a takarékossági programot”.

MTI Gazdaság

8,8 százalék a februári éves infláció

A fogyasztói árak az idén februárban 1,2 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 8,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.

MTI Gazdaság

Gyengült a forint – az inflációs adatra vár a piac

A forint gyengült hétfőn a bankközi devizapiacon, az eurót fél négy tájban 254,35/45 forinton jegyezték a pénteki 252,80/90 forint után. A forint 55 bázisponttal 9,90 százalékra gyengült a plusz/mínusz 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők 8,5-9 százalék közötti inflációt várnak februárról

Egyöntetűen 8,5 százalék feletti, zömmel 9 százalékhoz közelebbi éves fogyasztói inflációt várnak londoni feltörekvő piaci elemzők a februári adatok közzététele előtt, eltérnek a nézetek azonban arról, hogy ez már a tetőzés lesz-e. A szakértők a forint jelenlegi erősödését térségi szintű korrekcióval magyarázták.