szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt napok eseményei kisebb bizonytalanságot tükröznek, de úgy tűnik, komolyabb megrázkódtatás nélkül átéljük ezt az időszakot is. Egyelőre nincs értelme nagyobb tőkevesztéstől tartva felszámolni kötvénybefektetéseinket, s egyes vállalatok részvényeit továbbra is érdemes venni.

A hazai makrogazdasági helyzet azt mutatja, hogy a költségvetési helyzet javulóban van ugyan, de a bérkiáramlás nem várt felpörgése bizonytalanságot szült, hiszen a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatemelési szándéka így veszélybe került. Az elemzői konszenzus szerint nem lesz hétfőn kamatemelés. Ebben az esetben viszont a kötvények kissé túlárazottnak tűnnek, de a kereskedők véleménye szerint a nagy forgalom melletti kereskedés azt mutatja, hogy mindenki bizonytalan a jövőt illetően.

A nemzetközi piaci viszonyokban jelentős változás nem volt, de az mindenképpen figyelemre méltó esemény, hogy a kínai jegybank szélesítette a jüan árfolyamsávját, megemelte a kötelező tartalék mértékét, ezzel próbálva hűteni a gazdaságot. Közben a réz ára – a többi fémmel együtt – enyhén gyengült, ami az arany árának kisebb korrekcióját is előidézte. Ebben a folyamatban is Kínáé a főszerep, ugyanis kiderült, hogy a kitermelés felfutása ma már meghaladja a távol-keleti óriás révén várható keresletnövekedést. Az olaj ára viszont nem mozdult ki, ezért a kockázatos befektetéseket kedvelők bizalma nem ingott meg, így nem gyűrűzött tovább a hatás. A japán gazdasági mutatók a növekedés lassulását mutatják, ezért a BoJ további kamatemelései kérdőjelesek, s ma még nem látható, hogy az olcsó yen hitel gerjesztette carry trade veszélybe került volna.

Devizapiac. A dollár gyengülő trendjének megtorpanása jellemezte a hetet. Ennek oka, hogy az eurózóna növekedése továbbra is erős, így az Európai Központi Bank (ECB) további kamatemelésekre kényszerülhet, miközben a tengerentúlon már inkább a kamatvágás valószínűbb, mivel rég nem látott mélységekbe zuhant a maginfláció mértéke. Itt csak a bérek által hajtott infláció veszélyezteti a kamatvágást.



A továbbiakban a dollár tovább erősödhet, ami azért fontos tényező, mert közben a kötvények hozamai is csökkenhetnek, további profitot generálva az újvilági befektetők számára. Ajánlásunk tehát az amerikai állam- és vállalati kötvények, kötvényalapok vétele, természetesen dollárban denominálva.

A hazai piacon is érezhető némi bizonytalanság, ami elsősorban a már említett kamatvágás körüli dilemmákkal függ össze, másrészt viszont régiós hatás is megfigyelhető a tendenciák mögött. A térség devizáinak erősödése és a kötvények hozamszintjeinek alakulása megtorpant, de nem egyértelmű a trendforduló, inkább csak kisebb korrekció következhet be.




Ennek megfelelően a forint rég nem látott szinteken forgott a héten, ami azt jelenti, hogy a forint átlépte a 251-es szintet is, bár péntek délutánra már inkább a 250-es szinthez húzott a keresztárfolyam. Ajánlásunk szerint a 250-es szintnél erősebb forint mellett a dollár és dollár alapú termékek vétele lehet a leghatékonyabb piaci magatartás.

Tartás és részbeni átcsoportosítás (Oldaltörés)

Kötvénypiac. A nemzetközi hangulat nem kedvezett a héten a kötvények tulajdonosainak, legalábbis ami a feltörekvő piaci befektetőket illeti. A fejlett piacokon, az Egyesült Államok piacain biztató a helyzet és a kamatok/hozamok csökkenése várható, amit egy esetleges dollárerősödés csak támogatni tud, illetve ez a két folyamat egymást erősítve lassan trenddé alakulhat.

Tehát a feltörekvő piacokon egy kisebb korrekció közepén vagyunk, ami annyit jelent csak, hogy a profitok ebben az időszakban nem fognak tovább emelkedni, de komolyabb eladásokról a kereskedők sem számoltak be, így ma a nagyobb tőkevesztéstől tartva nem érdemes felszámolni kötvénybefektetéseinket. A magasabb hozamok reményében viszont érdemes lehet a dollár irányába fordulni – legalább részben.



A referenciahozamok nem mozdultak ki jelentősen, de nem szabad elfelejteni, hogy korábban beárazódott egy hétfői kamatvágás, ám ennek esélye erősen csökken a friss béradatok ismeretében. Ajánlásunk tehát tartás a hozamgörbe teljes hosszára vonatkozóan, illetve részbeni átcsoportosítás dollár alapú termékek irányába.

Részvénypiac. A bizonytalankodó japán piac, a lassan, de biztosan emelkedő európai indexek mellett az amerikai piacok csúcsszinteken vannak, de ma nem látható komolyabb korrekcióra utaló jel.




A feltörekvő piacok lendülete kissé visszafogott ugyan, de trendfordulóról itt sem beszélhetünk, mivel a carry trade pozíciók feltételei nem változtak, továbbra is markánsak a kamatkülönbségek. A nagyobb emelkedés kifulladása természetes, hiszen a vállalati gyorsjelentések – átlagban – alulteljesítést mutatnak, de egyes vállalatok részvényeit érdemes lehet továbbra is venni, hiszen vannak biztató jelek arra, hogy egyes cégek profitja emelkedni fog a jövőben. Ilyenek a hazai gyógyszeripari cégek, amelyek a dollár erősödésével jelentős nyereségre tehetnek szert, de ugyanezen oknál fogva a Rába részvényeit is érdemes lehet vásárolni.


Ajánlás (Oldaltörés)


Állampapír piac: 

- állampapírok: tartás, részben csere dollárkötvényekre

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: tartás

- USA részvények: vétel

- Orosz részvények: tartás

- Egyéb feltörekvők: kivárás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: tartás, vétel; Richter, Egis, Rába

Befektetési alapok:

Target Return típusú alapok, USA kötvény alapok

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!