szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hétfőn megnyílt a Le Bourget légiszalon Franciaországban, a június 24-ig nyitva tartó 47. légi seregszemlére és vásárra több mint 200 ezer látogatót várnak.

Dassault robotrepülőgép. A jövő landolt Párizsban
© AP
Hétfőtől a szakmai napok zajlanak, majd péntektől a nagyközönség előtt is nyitva áll Európa legnagyobb légi bemutatója és vására. A hétvége három napján csaknem ötórás légibemutatót láthat majd a közönség, felvonultatva a múlt, a jelen és a jövő légieszközeit. Le Bourget repülőterén 42 ország mintegy kétezer kiállítója mutatkozik be, és 140 légijármű látható. A kétszázezer civil érdeklődő mellett további kétszázezer üzleti látogatóra is számítanak.

A kiállításra érkezők már messziről láthatják a hatalmas Ariane űrrakétákat, amelyek tövében egymás mellett parkolnak a katonai és a civil repülőipar újdonságai. Az érdeklődők körülnézhetnek az Airbus A380-as, valamint a Boeing 777-es utasszállítók fedélzetén, és több vadászrepülőgép pilótafülkéjébe is beülhetnek.

A kétévente megrendezett légivásár idén is az európai Airbus és az amerikai Boeing rivalizálásának jegyében zajlik, elsősorban a nagytávolságú gépek versenyében. A környezetvédelemben az Airbus már feladta a leckét a Boeingnek: korábban azt vállalta, hogy 2020-ig az összes új gépe a 2000. évi gyártási szinthez képest 50 százalékkal kevesebb széndioxidot és 80 százalékkal kevesebb nitrogénoxidot bocsát majd ki.

A légibemutató egyik várva-várt sztárja – a két évvel ezelőtti szalonon bemutatott – Airbus A380, azaz a világ legnagyobb utasszállító repülőgépe. Az A380-as hétfőn a Rafale vadászrepülőgép látványos bemutatója után emelkedett a magasba, hogy több szűk fordulót tegyen a repülőtér felett.

Az amerikai Boeingnél a közelmúltban indult a csúcstechnológiákat alkalmazó 787-es Dreamliner fődarabjainak összeszerelése, ettől a típustól sok megrendelést várnak a cégnél. Ennek a repülőgépnek az Airbus A350-es a vetélytársa, amely azonban egyelőre még csak a tervezőasztalokon létezik.

A légiszalon egyik nagy újdonsága a repülőgép és helikopter között átmenetet jelentő Bell-Agusta 609 Tiltrotor típusú civil repülőgép, amely a szárnyai végén lévő, elforgatható hajtóműveivel függőlegesen is fel tud szállni. Eddig mintegy 40 cég összesen 70 darabot rendelt a repülőgépből.

A katonai vonal egyik kiemelkedő híre, hogy az Egyesült Államok szárazföldi hadserege és légiereje a napokban összesen 145-öt rendelt az olasz-amerikai gyártású, C-27J Spartan típusú közepes szállító-repülőgépből. A gépet már többször ajánlották Magyarországnak is, és esélyes lehet egy későbbi szállítógép pályázaton, amellyel leválthatják a lassú és korosodó An-26-osokat.

A repülőszalonon több olyan haditechnikai cég is részt vesz, amely érdeklődik a Magyar Honvédség különböző haditechnikai pályázatai iránt. Például az MBDA nevű európai cég még évekkel ezelőtt a Mistral légvédelmi rakétarendszert, azaz három rakétaüteget szállított a hozzátartozó rakétákkal, harcvezérlő rendszerrel és radarokkal a Magyar Honvédségnek.

Az MBDA hosszú távon érdekelt lehet a Magyar Honvédség által használt különböző – például a páncéltörő – rakéták korszerű eszközökre való cseréjében is. Az amerikai Raytheon pedig arra számít, hogy a későbbiekben légvédelmi rakétákat adhat el Magyarországnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Évente 600 millió dollárt csalnak ki a légitársaságoktól

Az elmúlt hat évben ötszörösére emelkedett a légitársaságokat érintő csalások száma, amely évente több mint 600 millió dollár kárt okoznak az ágazatnak – állapítja meg a Deloitte és az IAAIA (Légitársaságok Belső Ellenőreinek Nemzetközi Szövetsége) által a közelmúltban végzett felmérés. A felmérésben részt vevő légitársaságok 79 százaléka tapasztalt csalást az elmúlt 12 hónapban.

MTI Gazdaság

Az Aeroflot az Airbus mellett döntött

Orosz sajtójelentések szerint nem csak az dőlt el, hogy az Aeroflot orosz légitársaság 22 Airbus A350-es gépet vásárol, hanem 10 gépet lízingel is a nyugat-európai repülőgépgyártó A330-200 jelzésű modelljeiből.

MTI Gazdaság

Messze megelőzi a Boeing az Airbust

Messze megelőzte az amerikai Boeing repülőgépgyár idei eddigi rendelésállománya az európai Airbusét, áll a The Times által előzetesen megszerzett adatsorban.

Kult

Szupergyors robotrepülőgépet fejlesztene a Pentagon

A hangsebességnél ötször gyorsabb, a világ bármely táján lévő célpontot az Egyesült Államok szárazföldi területéről két órán belül elérni képes, pilóta nélküli, távirányítású repülőgép kifejlesztését tervezi a Pentagon - olvasható az amerikai védelmi minisztérium egyik internetes honlapján. A gép a tervek szerint hagyományos kifutópályájáról is képes lesz felszállni összesen 5443 kilogramm fegyverzettel.

MTI Világ

India: sikeres kísérlet a Brahmosz robotrepülővel

India sikeres kísérletet hajtott végre szerdán az orosz-indai közös fejlesztésű Brahmosz szuperszonikus manőverező robotrepülőgép egy olyan változatával, amelyet a szárazföldi hadsereg fog használni - jelentette be az indiai védelmi minisztérium.

MTI Itthon

Megérkezett az újabb két mentőhelikopter

Két új, az Európai Uniós előírásoknak mindenben megfelelő mentőhelikopter érkezett Magyarországra szombaton - közölte Túri Péter, a Légimentő Kht. ügyvezető-igazgatója.

MTI Gazdaság

Az Airbus megverte a Boeinget

A nyugat-európai Airbus konszern jelentős előnyt szerzett a hét végére a Farnborough-i repülőgépvásáron amerikai riválisával, a Boeinggel szemben, a fix és a jelzett rendelések terén.

MTI Gazdaság

Óriás teherszállítót ígér a Boeing

A Boeing beindítja a 747-es jumbo jetnél nagyobb és hatékonyabb repülőgépének gyártását, és ez a döntés tovább élezi a versenyt a konkurens Airbus-szal, amely a A380-as óriásgépét a jövő évtől akarja forgalmazni.

MTI Karrier

Tízezer munkahely veszélyben: sztrájkkal fenyegetőznek az Airbusnál

Az Airbus nyugat-európai repülőgépgyártó konzorcium szakszervezetei Brüsszelben "közös platformot" hoztak létre, hogy együttesen reagálhassanak a cégvezetés költségcsökkentő tervére, amely félelmeik szerint akár 10 ezer munkahely megszüntetésével is járhat. A szakszervezeti vezetők sztrájkokat is kilátásba helyeztek.

MTI Gazdaság

Az Airbus-Boeing "légipárbaj" legújabb fordulója

A világ ez idő szerint legnagyobb utasszállító repülőgépe, az Airbus A380-as pénteken Szingapúrba érkezett, s ezzel végrehajtotta első Európán kívüli repülését. Épp egy nappal azután szállt le ott, hogy nagy vetélytársa: az amerikai Boeing 777-es egyik példánya megdöntötte a leszállás nélküli távolsági repülés eddigi világrekordját.

MTI Itthon

Robotrepülőket vet be a honvédség

Várhatóan jövő májusra állhat fel kísérleti jelleggel a Magyar Honvédség első, közelbiztosító feladatokat ellátó százada, amely aknakereső kutyákat és pilóta nélküli robotrepülőgépeket is használ majd feladatához.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Megerősítette az Airbus A380-asának késését az EADS

Az Airbus anyacége, az EADS megerősítette az A380as szuperjumbo bevezetése újabb késésének hírét, ugyanakkor még korainak tartja annak kimondását, meddig tart - az immár harmadik - halasztás, vagy mennyibe kerül mindez a cégnek.