Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
A forint megállíthatatlanul erősödik, de nem árt óvatosnak lenni, mert amilyen gyorsan felépül a piaci emelkedés, olyan gyors lehet a visszarendeződés is. Használjuk ki a pillanatnyi helyzetet, vásároljunk külföldi devizákat, még akkor is, ha nem befektetési céllal tesszük.
A héten érdekes eseményeknek lehettünk szemtanúi, mind a nemzetközi, mind a hazai piacokon. Kiemelkedik a nemzetközi mezőnyből a hazai piaci teljesítmény, mivel – 2007 folyamán talán első alkalommal – felülteljesítővé vált a BÉT, de a forint erősödése is kiemelkedik a régióban, és világviszonylatban is. Korábban sokszor számoltunk be arról, hogy a hazai piaci mozgásokat a nemzetközi, szűkebb értelemben a régiós piaci hatások mozgatják, de ezúttal változott a helyzet. Látványos erősödést produkált a BUX, a forint a 250-es szint elhagyása után 246-ig meg sem állt az euróval szemben. De mik az okok, amik ezt a hirtelen váltást előidézték?
Devizapiac. A nemzetközi kereskedésben a jellemzően „hiteldevizák” (svájci frank, japán yen) tovább gyengültek, ezzel a carry trade ismét tovább pumpálta a befektetők nyereségeit.
Mivel új csúcsokra kerültek ezek a keresztárfolyamok, ma nehéz lenne megmondani, hogy meddig tart a lendület, de ma egyre inkább az az érzésünk, hogy ez már a bika futásának utolsó, hajrába forduló szakasza lehet. De ez nem megalapozott vélemény, inkább csak „zsigeri” megérzés. Az EUR/USD keresztnél azt látjuk, hogy a dollár trendszerű erősödése megállt. Az erősödést az amerikai kötvények emelkedő hozama váltotta ki, amikor 5,20 százalékig nőttek a tízéves állampapír hozamok a tengerentúlon. De érdemes figyelni ma is, mert a hozamok korrigáltak ugyan, egészen az 5,08 százalékos szintig, de aztán mára megint az 5,15-1,20 százalékos sávba állt be. Ez a gyengébb dollár mellett kitűnő befektetési lehetőséget kínál.
A hazai piacon a forint megállíthatatlanul erősödik, az euróval szemben egy hét alatt 2 százalékos mértékben. Ennek az okai között említhetjük az ismét erősödő carry trade aktivitást, de nem szabad elfelejteni, hogy csütörtökön Kóka János gazdasági miniszter egyértelműen állást foglalt az árfolyamsáv eltörlése mellett. A változó MNB-vezetés mellett ezt a lépést a kormány könnyebben véghez tudja vinni/vitetni, így a beáramló külföldi befektetések jelentős nyomást gyakoroltak a forint erősödése irányába. Később a nyilatkozat élét tompítandó, a miniszter már árnyaltabban fogalmazott, de ezt már a piac nem volt hajlandó meghallani.
Kötvénypiac. Miért gondoljuk, hogy az amerikai kötvények magas megtérülésű befektetések? Azért, mert a dollár relatív gyenge, miközben a dollárkötvények kamata rég nem látott magasságokban van.
Látványosan lecsapódik a hazai piacon is a dollár kötvények hozamemelkedése, mert miközben a forint erősödik és jelentős tőke áramlik az országba, a kötvények hozama csak mérséklődni tudott, de a forint legutóbbi gyengülése előtti szintet nem volt képes elérni. Ennek oka egyértelműen a nemzetközi hozamszintek általános emelkedése. A gyorsan változó piaci viszonyok közt egyre több pletyka is hallható, ismét a sáveltörléssel kapcsolatban, amelyet a gazdasági miniszter nyilatkozata is támogatott. Nem szabad elfelejteni azonban, hogy az ilyen jellegű pletykák inkább a piaci mozgások magyarázataként születnek és nem ezek a pletykák mozgatják a piacot. Tehát nem a farok csóválja a kutyát, mint ahogy az el is várható egy relatív fejlett piactól. A mai helyzetben a forinteszközök közül a kötvényeket érdemes tartani abban az esetben, ha hiszünk a sáveltörlésben. Ha nem bízunk egy ilyen döntés megszületésébe, akkor továbbra is marad a likviditási célzattal tartott rövid (3 hónap) lejárati idők tartása.
Részvénypiac. Na, itt aztán volt mit látni a héten. A Genesis árfolyama elszállt, miután bejelentette, hogy jelentős állami támogatást kapott napelem-gyártó high tech elképzelései megvalósítására. A részvény kereskedése felfüggesztésre is került, az emelkedés a nyitás után tovább folytatódott.
Ez a BUX egészére persze jelentős hatással nem volt, itt a Mol körül kialakult pletykák és események mozgatták meg a befektetők fantáziáját és ezzel együtt az indexet. A pletyka Rahimkulov úr további Mol vásárlási szándékáról szólt, amelyet az érintett cáfolt, de a tényszerű bejelentés már erősen pozitívan hatott; a Mol sajátrészvényeit az OTP-nek kölcsönözte, így a tíz százalékos sajátrészvény korlátozás nem gátja a továbbiakban a Mol saját részvényei tőzsdei vételének.
Így a Mol péntekre több mint 6 százalékot emelkedve elérte történelmi csúcsát. A Mol stratégiája egyértelműen az ellenséges felvásárlás elleni védekezést szolgálja, hiszen a magasabb részvényhányad feletti ellenőrzés és a részvényár emelkedés is a felvásárlást akadályozó tényező. Miközben – jegyezzük meg – a részvényesek is jól járnak, hiszen részvényeik árfolyama jelentős emelkedést mutat.
A mai helyzetben a részvények tartását ajánljuk, hiszen a mai emelkedés gyenge lábakon áll, tisztán spekulatív jellegű, mivel a hazai gazdaság helyzete és így az egyes tőzsdei cégek gazdálkodásában sem következett be jelentős változás. Tehát a fundamentumok változatlansága mellett a piaci árak növekedése túl gyorsnak tűnik… Persze a piac mindig igyekszik megelőzni a fundamentumok változását és nem elképzelhetetlen, hogy ezúttal a vásárlók jól döntöttek; a kibocsátók eredményei is javulnak a jövőben.
A nemzetközi részvénypiacok közül továbbra is a latin-amerikai befektetések lehetnek a legmagasabb hozamúak, de – bár jelentősen kockázatosabb – a korrekció utáni kínai részvények is emelkedhetnek. Itt azonban csak rövid befektetési időhorizonton érdemes gondolkodni a jelentősen megemelkedett volatilitás okán.
Állampapír piac:
- állampapírok: 3 hónap tartás (HUF), amerikai kötvények (USD) vétel
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: eladás
- USA részvények: eladás
- Orosz részvények: eladás
- Egyéb feltörekvők: Latin-Amerika vétel/tartás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: kivárás
Befektetési alapok:
Target Return típusú alapok, Latin-Amerika részvény alapok
Fürjes Szabolcs
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Javult a vállalkozások alkupozíciója: az árak konszolidálódtak, a kockázati prémiumok csökkentek, van verseny. Érdemes élni a lehetőségekkel.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.