szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar állam 165 millió euró összegű, innovációs projektek finanszírozását szolgáló hitelszerződést kötött az Európai Beruházási Bankkal (EIB). A hitelszerződést a magyar állam nevében Veres János pénzügyminiszter, az EIB részéről Philippe Maystadt, az EIB elnöke írta alá a Pénzügyminisztériumban.

Az EIB emellett 50 millió euró értékű önkormányzati viszontgarancia megállapodást írt alá a Hitelgarancia Zrt.-vel. Veres János pénzügyminiszter a szerződés aláírását követő tájékoztatón kiemelte: "Ezzel a hitelszerződéssel bővülnek majd Magyarország lehetőségei a kutatási, fejlesztési projektekben, a hitelszerződés hozzájárul ahhoz, hogy az ország gyorsabban zárkózzon fel az Európai Unióhoz."

Philippe Maystadt elmondta: az Európai Unióban 2000-ben elindított lisszaboni folyamat kapcsán az EIB jelentős innovációs fejlesztéseket, humántőke-beruházásokat és kommunikációs technológiai beruházásokat támogat az EU tagországaiban. Az EIB egyúttal elindította "Innováció 2010" elnevezésű kezdeményezését, amely alkalmas arra, hogy az EIB a nemzetközi pénzpiacokon elérhető hitelekhez képest igen kedvező, hosszú lejáratú forrásokkal támogassa a tagországok innovációs projektjeit.

Az EIB Magyarországgal kötött, innovációs projektet finanszírozó mostani hitele a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap 3 éves kiadásainak finanszírozását segíti, a hitel felvevője a magyar állam.

Philippe Maystadt egyúttal úttörő jellegűnek nevezte a Hitelgarancia (HG) Zrt.-vel kötött megállapodást. Elmondta: az EIB most először vállal ilyen viszontgaranciát, ezért a jövőben a Hitelgaranciával kötött szerződés mintaként szolgálhat hasonló konstrukciók kialakításánál az unió más tagállamaiban is. Kiemelte: az EIB és Magyarország között 1990 óta 94 projekt finanszírozását szolgáló hitelszerződés született, ezek együttes összege 6,8 milliárd euró.

Radnai György, a HG Zrt. vezérigazgatója a tájékoztatón elmondta: az EIB részéről ez a mintegy 13 milliárd forintos viszontgarancia jelentősen megnövelheti a magyarországi kisebb önkormányzatok hitelfelvételi lehetőségeit is. Kifejtette: eddig a HG Zrt. az önkormányzatok számára mintegy 600-700 millió garanciát vállalt, összesen 9-10 szerződés keretében, amivel az önkormányzatok eddig hozzávetőleg 1 milliárd forint hitelhez jutottak elsősorban közműfejlesztési, illetve humán-erőforrás bővítést szolgáló fejlesztéseik, beruházásaik finanszírozására. Radnai György kiemelte: az EIB viszontgaranciája révén már középtávon is mintegy 200 milliárd forint garanciát nyújthat a HG Zrt. a helyhatóságoknak, ennek révén az önkormányzatok körülbelül 300 milliárd forint hitelt vehetnek fel.

A vezérigazgató közölte: az EIB viszontgaranciája révén a HG garanciát ad majd az önkormányzatok uniós támogatások igénybevételét segítő, a saját erőt pótló, illetve kiegészítő hitelfelvételeihez is. Az EIB viszontgaranciája az önkormányzati kölcsönfelvételek esetében az állami készfizető kezességet "helyettesíti". Radnai György kérdésre közölte: az év eddigi szakaszában a HG mintegy 140 milliárd forint új készfizető kezességet vállalt, a cég eddigi teljes garancia-portfóliója 306-310 milliárd forint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!