szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Július 1-jétől új szabályok léptek életbe az Európai Gazdasági Térségből (EGT), illetve harmadik országokból érkező magánszemélyek magyarországi beutazására vonatkozóan – hívja fel a figyelmet a PricewaterhouseCoopers (PwC) adó- és jogi hírlevelében.

Az új jogszabályok bevezetésével Magyarország célja az EGT előírásokkal való harmonizáció, valamint a Schengeni Egyezmény és rendszer jövő év elejére tervezett bevezetésének előkészítése. A két új törvény kapcsán új rendeletek kiadására és több jogszabály módosítására is sor került.

Noha bizonyos EGT-tagállamok állampolgárai esetében továbbra is
alkalmazhatók a viszonossági szerződéseken alapuló munkavállalási engedélyre vonatkozó rendelkezések, az új szabályozás célja egyértelműen az EGT állampolgárok és családtagjaik szabad mozgásának biztosítása az EGT-n belül.

A harmadik országból Magyarországra érkező személyek beutazását külön törvény szabályozza. Ez a jogszabály már tartalmaz bizonyos schengeni követelményeket, azonban a hírlevél szerint módosítása várható, amint Magyarország a Schengeni Egyezmény és rendszer teljes jogú tagjává válik, és az Európai Parlamenttől megkapja az erről szóló hivatalos határozatot. Az új törvény egyértelműen a harmadik országbeli állampolgárok bevándorlásának szorosabb ellenőrzését és szabályozását célozza.

A fentiek, továbbá az EGT állampolgárok és családtagjaik szabad mozgását biztosító rendelkezések miatt az szja-törvényt is módosították, hogy összehangolják a bevándorlási törvénnyel. Változott az adóilletőség fogalmának meghatározása, így a tb-törvény vonatkozó rendelkezései is módosultak.

Az új magyar szabályozás alapján 2007. július 1-jétől a magánszemély magyar adóilletőségűnek minősül, amennyiben magyar állampolgár (kivéve azokat a kettős állampolgárokat, akinek nincs Magyarországon állandó lakhelyük vagy szokásos tartózkodási helyük); Magyarországon kiállított EGT tartózkodási engedélyük van és egy naptári évben (az érkezés és az elutazás napját is beleértve) legalább 183 napot Magyarországon töltő EGT állampolgár; Magyarországon tartósan letelepedett harmadik országbeli (nem magyar, nem EGT) állampolgár.


Emellett (a fenti kritériumok nem teljesülése esetén), a magánszemély abban az esetben is magyar adóilletőségűnek minősül, ha állandó lakhelye kizárólag Magyarországon van; ha állandó lakhelye Magyarországon nem vagy nem csak Magyarországon van, azonban legfontosabb érdekeltségeinek (családi és gazdasági kapcsolatainak) központja Magyarországon található; ha állandó lakhelye Magyarországon nincs vagy nem csak  Magyarországon van, legfontosabb érdekeltségeinek (család és gazdasági kapcsolatainak) központja nem Magyarországon található, azonban Magyarországon szokásos tartózkodási helye van (legalább 183 napot Magyarországon tölt).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

A bevándorlók képzettebbek, túlteljesítik a helyi munkaerőt

Sokkal magasabbra értékelik a brit munkaadók a bevándorló munkavállalókat a helyi munkaerőnél - áll az egyik legnagyobb brit munkáltatói szervezet felmérésében, amely szerint most már nem az alacsonyabb bér, hanem a szakképzettség a legfőbb döntési tényező a külföldiek felvételében.

Plázs

Nem kellenek a HIV-pozitív bevándorlók?

Felzúdulást okozott az ausztrál kormányfő kijelentése, hogy szíve szerint nem engedné be az országba a fertőző betegségben szenvedő, köztük a HIV-pozitív bevándorlókat.

Világ

Bevándorlási alku

Meglepő kompromisszum született a washingtoni szenátusban: háromhavi tárgyalás után a demokraták és a republikánusok...

euractiv.hu Karrier

Törvényes keretek között a bevándorlás?

Munkaügyi hivatalt nyit Maliban az Európai Unió az afrikai bevándorlás törvényes keretek közé terelése, fokozottabb ellenőrzés alá vonása érdekében, jelentette be a napokban Franco Frattini migrációs ügyekkel megbízott európai biztos - írja az euractiv.hu.

hvg.hu Világ

Bukarest fékezi a moldovai románok bevándorlását

Miközben Traian Basescu államfő megorrolt Vlagyimir Voronyin moldáv elnökre, amiért az megtiltotta két új román konzulátus megnyitását, a bukaresti hatóságok bürokratikus eszközökkel fékezik a „Pruton túli testvéreik” bevándorlását.