szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pénteken több mint kétéves rekordra emelkedett a jüan a világpiacon gyorsan romló dollárhoz képest, helyi elemzők szerint ez a kínai pénzügyi vezetés udvariassága a rövidesen érkező EU-beli notabilitások iránt.

A jüan péntek reggel 7,3980 dollárig erősödött Sanghajban. Ez rekord azóta, hogy a kínai valuta árfolyamát 2005. júliusban leakasztották a dollárról, és áttértek a napi lebegtetésre 0,5-0,5 százalékos sávban a központi ármegállapítás körül. Később reggel a jüan 7,3989 dollárig gyengült. A kínai központi bank péntekre 7,3992 dolláros sávközepet állapított meg a jüan számára, ez szintén a legmagasabb 2005. július óta. A csütörtöki ármegállapítás 7,4119 dollár volt.

Jövő héten tartják Pekingben Kína és az EU csúcsértekezletét, a találkozón az Európai Központi Bank elnöke is részt vesz. Előtte már ezen a hétvégén Nicolas Sarkozy francia államfő külön is próbálja puhítani a kínai kormányt, hogy hagyja gyorsabban felértékelődni a jüant. „Peking bizonyára gyorsabb felértékelődést tesz lehetővé, legalábbis a külföldi vendégek látogatása közben, már csak diplomáciai udvariasságból is” – mondta egy sanghaji devizakereskedő pénteken a Reuters hírügynökségnek.

Októberben újabb rekordra hágott Kína kereskedelmi többlete, de elmaradt az elemzők várta összegtől. Ebből a piaci elemzők arra következtetnek, hogy a közeljövőben már érezhető lesz az export lassítását és a behozatal gyorsítását célzó kínai intézkedések hatása.

Októberben 27,05 milliárd dollár volt Kína kereskedelmi többlete, több, mint a szeptemberi 23,9 milliárd dollár, és több az előző rekordnál, a júniusi 26,9 milliárd dollárnál is, de elmaradt az elemzők várta 30 milliárdtól. Az elemzők különösen arra figyeltek föl, hogy éppen a karácsonyi felfutás idején az export, március óta első ízben, lassabban nőtt októberben, mint az import. A kivitel 22,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a behozatal 25,5 százalékkal nőtt.

Ellentétes az irányzat a kínai nyersanyagimportban: az év eleji gyorsulás után az most már lassabban növekszik, ami viszont fékezheti az áremelkedést a nemzetközi árutőzsdéken. A kínai rézimport egyenest csökkent: 5,6 százalékkal szeptemberhez képest, csakúgy a vasércimport, amely 10,4 százalékkal volt kevesebb a szeptemberinél. A világ második számú olajfogyasztója, Kína nyersolajimportja októberben 12,61 millió tonna volt, 16,5 százalékkal több, mint tavaly októberben. Ezzel az első tízhavi nyersolajimport, 136,68 millió tonna, 13,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ám júniusban a kőolajimport még 20 százalékkal volt több az egy évvel azelőttinél. Tavaly 14,5 százalékkal, 2005-ben 3,2 százalékkal, 2004-ben 35 százalékkal nőtt a kínai nyersolajimport. A kínai olajtermék-behozatal is csökken, ahogyan a hazai termelés nő: az első tízhavi, 29,02 millió tonnás olajtermékimport 8,9 százalékkal kevesebb volt a tavalyi első tízhavinál.

Az első tíz hónapban Kína kereskedelmi többlete mindenesetre 212,4 milliárd dollár volt, 59 százalékkal több a tavalyi első tízhavinál. Az első félévben Kína kereskedelemi többlete 112,5 milliárd dollár volt, 83 százalékkal több a tavalyi első félévinél, az export félévi átlagban 27,6 százalékos és az import 18,2 százalékos növekedése nyomán. Így az idén új, 250 milliárd dolláros rekord kereskedelmi többlet várható, miután Kína kereskedelmi többlete tavaly 177,47 milliárd dolláros rekord volt, 74 százalékkal több a 2005-ös 102 milliárdnál, amely háromszor nagyobb volt a 2004-esnél. 2001-ben még csak 22,5 milliárd dollár volt a többlet.

A kereskedelmi partnerek követelésének engedve Kína 2005. júliusban megszüntette a jüan szoros kötését a dollárhoz. Az intézkedés azonnali, 2,1 százalékos felértékelődéssel járt a jüan számára, és azóta majdnem további 10 százalékkal erősödött a kínai valuta a dollárral szemben.

A kínai központi bank más intézkedésekkel is fékezni igyekszik a gazdasági növekedést, illetve az azt tápláló exportnövekedést, eddig nem sok látható sikerrel. Idén eddig ötször emelte alapkamatát, és most november elején az idén kilencedszer növelte a kereskedelmi bankok tartalékolási kötelezettségét.

Csakhogy, miközben a jüan a dollárral szemben felértékelődött, az euróval szemben körülbelül ugyanannyit esett. Már nem Amerika tart a kínai áruktól a legjobban, hanem az EU: az EU-ba irányuló kínai export az idén körülbelül 30 százalékkal nőtt, kétszer olyan gyorsan, mint az Egyesült Államokba irányuló kínai kivitel. A jövő héten Pekingbe érkező EU-küldöttség hosszú panaszlistát visz magával, és a kereskedelmi egyensúlytalanság orvoslását fogja sürgetni, javasolva, hogy a kínai pénzügyi kormányzat tegye lehetővé a jüan még "rugalmasabb" felértékelődését is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Újabb rekordon a jüan árfolyama

Újabb csúcsra emelkedett hétfőn a jüan a dollárhoz képest, jelezve, hogy a piac, ha lassan is, de elvégzi azt a kiigazítást, amelyet a hivatalos kínai pénzügyi politika egyelőre nem tesz meg. Hétfőn Pekingben már csak 8,0407 jüant adtak egy dollárért.

MTI Gazdaság

Rekordárfolyamon a jüan, miután beindult szabadkereskedelme

Rekordszintre emelkedett a jüan a dollárhoz képest a szerdai sanghaji kereskedésben az után, hogy Kínában szerdától engedélyezték a jüan szabadkereskedelmét, a forgalom felszabadításának egyik nagy lépéseként. A dollárhoz viszonyított jüanárfolyam a júliusi reform óta a legmagasabb szintre szökött, egy dollárért 8,0675 jüant adtak. A kínai fizetőeszköz az újévi ünnepek előtt, december 30-án 8,0702/dolláron zárt.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Elszakadt a dollártól a jüan

Kína megszüntette a rögzített jüan/dollár árfolyamot, az ország legfontosabb kereskedelmi partnereinek valutáiból képzett kosárhoz kapcsolta a devizájának árfolyamát - jelentette be a kínai jegybank, a szabad árfolyammozgást célként kitűző, régen várt reformok első lépéseként.

Világ

Nyomják a jüant

A rögzített árfolyam "még sokáig fennmarad", ezért a spekulánsok súlyos árat fizethetnek - figyelmeztette a kínai...